Fotografování v cizích zemích: Maroko
Letos jsem na dovolenou vyrazil do Maroka. Muslimská země ležící na severozápadě Afriky je ze všech severoafrických zemí nejbezpečnější. I přesto tam narazíte na spoustu lidí, kteří nebudou rádi, že se v jejich blízkosti touláte s fotoaparátem, případně po vás budou chtít peníze za fotku. Čeho si všímat a na co si dát pozor při fotografování v cizích zemích?
Unikátnost
Jiný kraj, jiný mrav. Ať už cestujete kamkoliv, každá země je unikátní a zásadní otázka je: „Čím se liší od ostatních?“ Odpověď si už ale musíte najít sami. Dobrá příprava před cestou vám však hledání usnadní. Inspirujte se tipy a radami na internetu a nezapomeňte nakouknout i do tištěných průvodců po cizích zemích, v nichž najdete i další užitečné informace.
Například to, že marocké město Fes se pyšní medínou (starou částí města) s tisíci úzkými uličkami, plnou obchodů a místních řemeslníků, si snadno zjistíte na internetu. Zbytek však už musíte vypozorovat na místě.
Fotografování není povinnost
Londýn, Paříž, New York. Světoznámá místa a hlavní lákadla turistů. Pořídit si fotku Eiffelovky, Big Benu nebo Empire State Building je prostě povinnost. Jenže tato místa jsou nafocena už tolikrát a jsou tak proslulá, že jen těžko vytvoříte originální fotku.
Zkuste se zaměřit pouze na konkrétní detail nebo oblast. Nebo počkejte na neobvyklou situaci nebo čas. Vyhraďte si dostatek času. Někdy je potřeba počkat si na dobrou fotku i několik hodin, popřípadě vyfotit několik stovek fotografií, než najdete tu pravou.
Například ve městě Fes jsou hlavním turistickým lákadlem koželužny, v nichž se postup na zpracování kůže se nezměnil od středověku. Ani já jsem si však nenechal ujít návštěvu tohoto místa a snažil jsem se pořídit originální snímek. Fotografie z koželužen zachycuje pouze část výrobny. Snažil jsem se na ní zachytit geometrii a pravidelnost doplněnou o lidský faktor.
Trochu jiný úhel pohledu
V cizím městě toho člověk zažije hodně i mimo turistická lákadla. Nechte se ubytovat u místních a poznejte, jak žijí. Seznamte se s jejich zvyky a kulturou.
V dnešní době je například velice populární takzvaný CouchSurfing – sociální síť, na níž lidé hledají a nabízí ubytování zdarma. Přijedete do cizího města a místo toho, abyste platili za hotel, se můžete zdarma ubytovat přímo u lidí, kteří v daném místě roky žijí. A taky můžete získat řadu užitečných tipů, co v daném místě stojí za to vidět – včetně krásných míst, o nichž ne všichni turisté vědí.
V Maroku jsem však CouchSurfingu nevyužil. Nicméně u jedněch Maročanů jsem přespal, nocleh jsem si však domlouval až na místě. Maročané jsou tomu celkem otevření a často si zvou turisty domů, kde jim nabídnou i místní jídlo.
Za námahu určitě stojí objevit i nádherné výhledy z neobvyklých míst. Právě díky místním jsme s kolegou spali na nejedné střeše a lezli po hradbách nad městem.
Hlavní město
Hlavní města mají vždycky něco do sebe a něco „navíc“. Ať už v dobrém nebo špatném smyslu. Konkrétně v případě Maroka je v Rabatu více lidí, kteří se domluví anglicky a kteří znají nejen Pavla Nedvěda, ale i Václava Havla. Dá se tu sehnat pivo a jsou tak nějak víc v pohodě. Návštěvu hlavního města byste neměli opomenout.
A jak ti Maročani vlastně vypadají?
Několik portrétů domácích obyvatel by určitě nemělo chybět ve finálním souboru fotek.
V takých situacích je dobré znát mentalitu a zvyky místních, abyste předešli nepříjemným konfrontacím. Někdy stačí předstírat, že fotíte něco jiného, někdy je však komunikace potřeba. Snažte se proto být při focení neviditelní, ale myslete také na to, že ne všem se může líbit, že je fotíte. Někde po vás budou dokonce chtít peníze za fotku.
Nebojte se fotit
Pokud jste vyrazili do ciziny a fotíte především památky, nemáte se čeho bát. Tam vás na případný zákaz focení upozorní cedulky.
Pokud však fotíte lidi, chce si to snímek dopředu promyslet. Budete se ptát na svolení nebo se raději tvářit, že fotíte něco jiného? I tak ale nezapomínejte soukromí lidí respektovat.
Stejně tak je dost možné, že do stejné země už znova nezamíříte. Míst, která stojí vidět a vyfotit, je po světě příliš mnoho. Nepromarněte proto příležitost a zachyťte krásy dané země na svých fotografiích, ať máte na co vzpomínat a také čím se chlubit.
Jaký je váš nejlepší letošní úlovek z cest?
Zatím zde není žádný komentář.