Fotografování v zimě a jeho úskalí
Pro fotografy zimní období přináší nové možnosti, kterými mohou svůj běžný fotografický repertoár obohatit. Ale i zima má nachystaných několik překážek. Jaká nebezpečí vás čekají a jak se jim vyhnout?
Než vyrazíte v zimě ven, pořádně se oblečte. Důležité je oblečení složené z více vrstev. Babiččin pletený svetr skvěle zahřeje, ale na nějaké pobíhání po přírodě se moc nehodí, i když je lepší než nedostatek oblečení. Na zimu je termoprádlo skvělým vynálezem. Mezi to nejdůležitější ale patří teplé ponožky a pevné boty.
Nejvíce trpí ruce
Fotografové často bojují s prochladlými prsty. Není příjemné neustále držet fotoaparát v rukou, když mrzne. Jestliže i vy bojujete s tímto neduhem, máme pro vás tip. Rukavice nosí sice téměř každý, ale málokdo ten správný typ, se kterým lze fotoaparát ovládat.
Lyžařské rukavice jsou příliš tlusté pro ovládání tlačítek fotoaparátu a ty příliš levné zase sklouzávají. Zlatou střední cestou jsou rukavice určené pro běžecké lyžování. Jsou vcelku hřejivé, ale zároveň tenké a většina z nich má na dlani i protiskluzový povrch.
Druhou alternativou jsou přímo rukavice fotografické (například od firmy Lowepro), dnes už dělané i ve verzi určené pro dotyková zařízení.
Dobrými pomocníky zvláště ve větrném počasí jsou kukla a lyžařské brýle. Kukla je oproti šále nebo čepici tenká a nijak nebrání výhledu a pohledu do hledáčku. Zároveň ale chrání celý obličej před chladem. Brýle pomohou proti odleskům od vodní hladiny či sněhu a chrání oči před větrem. Pokud jste někdy fotili v zimě na rozlehlých rybnících, víte, jak nepříjemné to může být.
Fototechnika v zimě
Focení v chladném počasí není třeba se bát. Udávaná provozní teplota běžných fotoaparátů je od 0 °C do 40 °C. Fotoaparátu ale nevadí ani teplota mimo provozní rozsah a nijak mu při správném zacházení neublíží.
I tak si ale musíte dávat pozor – jak na chlad, tak na vlhkost ve vzduchu. Jestliže se s vaším přístrojem pohybujete v chladném a vlhkém prostředí, platí jednoduché pravidlo: fotoaparátu nevadí extrémní teplota, vadí mu náhlé teplotní rozdíly. Pro lepší pochopení uvedu příklad správného zacházení:
Proč tohle všechno? Vysvětlení je jednoduché. Při změně teploty se na fotoaparátu i v něm sráží vlhkost. Na sklíčku takové orosení znemožňuje vytvořit pěkné snímky, v útrobách přístroje může při zapnutí způsobit i zkrat a tím ukončit jeho elektronický život. Vyhýbejte se proto extrémním změnám teplot, a pokud se s nimi už setkáte, postupujte tak, jak jste si přečetli výše.
Kontrolujte své dýchání
Jeden tip z praxe. Když fotíte v chladu, kontrolujte i to, abyste při přiložení hledáčku k oku zrovna nevydechovali, protože jinak si extrémní změnu teploty přivodíte sami, i když se zrovna nacházíte tam, kde je teplota stálá. Nějakou chvíli potom trvá, než orosení zmizí. Můžete tak přijít o krásný záběr. Takže foťte, ale dýchejte obezřetně.
A co vlastně můžete v takovém chladném počasí fotit? Zimní sporty, hory, námrazu, portréty, krajinu a nezapomínat ani na zvířátka nebo sněhové vločky. Možností je hodně, takže zkoušejte.
Zatím zde není žádný komentář.