Fotografujte, i když jsou kalendář a teploměr proti vám
Původně jsme připravovali článek o fotografování zimních portrétů na sněhu. Letošní zima však zatím není zcela obvyklá, a tak přinášíme článek o tom, že vždy existuje možná alternativa a vždy je co fotografovat. Přečtěte si pár tipů, jak se zachovat, když je počasí proti vašim fotografickým plánům.
Na přelomu roku jsem měl příležitost fotit s modelkou přímo pod horami. Počasí nám bohužel nepřálo ani v těchto místech, o zimním portrétu tedy nemohla být řeč. Přestože však venku není sníh, nezapomínejte na to, že řešení se dá vždy najít.
Přestože není sníh, je třeba myslet na to, že je stále zimní sezona. Na dlouhé fotografování ve sporém oblečení, nebo nějaký ten lehký aktík to nebude. A právě kvůli nízkým teplotám byste neměli podceňovat přípravu před samotným fotografováním.
Důležitá fáze: Plánování
Zatímco v létě si můžete dovolit experimentovat a zkoušet různé inovace přímo v terénu, zimě musíte jít na jistotu. Klidně si dopředu načrtněte podobu výsledných fotografií. Nebudete tak muset zkoušet různé kompozice až na místě a model snadno pochopí, jak pózovat ještě před samotným fotografováním.
Pro focení využívejte míst, která dobře znáte. Používáte-li rekvizity, připravte si je dopředu, abyste žádnou nenechali doma a nemuseli následně ztrácet čas jejich nahrazováním. Sepište si seznam toho, co budete k fotografování potřebovat.
Myslete na to, že dny jsou krátké, světla moc není a rychle se stmívá. Proto je sraz fotografického týmu (častokrát jen vy a modelka) v ranních hodinách nevyhnutelný. Vysvětlete si dopředu, co a jak budete chtít fotografovat.
Nezapomeňte na vhodné oblečení
Správná volba outfitu je velmi důležitá. Jestliže zrovna nemáte po ruce nějakého stylistu, který by vám vhodně poradil a pomohl s výběrem a sladěním oblečení a doplňků, musíte se spolehnout na sebe, nebo na šatník modelky. Použijte vlnu. Krásná vlněná čepice, šála, rukavice či svetr jsou velmi dobrými doplňky pro focení v zimě.
Dlouhý kabát se hodí vždycky, i když byste jej pro samotné fotografování nepotřebovali. Rychle se sundá i obleče a modelku zahřeje, když se zrovna nefotografuje. Vyvarujte se objemným zimním bundám, které zakryjí rysy modelky, navíc se často nehodí ani do celého zamýšleného konceptu snímku.
Budete-li fotografovat na blátě namísto na sněhu, jedny pohotovostní gumáky v kufru auta nejsou na škodu. Bláto nebo voda vás následně neomezí v pohybu a vy můžete pohodlně komponovat, měnit úhly či případně přenést modelku přes kaluž.
Samotné fotografování
Myslete hlavně na zdraví, nestojí za to, abyste vy sami nebo modelka odcházeli z fotografování prochladlí či přímo s chřipkou. Pózu raději procvičte nanečisto v normálním zimním oblečení a až když bude místo i výraz korespondovat s vaší představou, nechte modelku sundat si kabát a zaznamenejte fotografii naostro.
Abyste neztráceli čas, vyznačte si místo, na kterém modelka stála při pózování nanečisto (kamínek, čára v prachu postačí). Vy jako fotograf můžete použít stativ. Ten se hodí nejen kvůli snadnější kompozici, ale i v případech, kdy nemáte asistenta a budete mít tak jednu ruku volnou na modelčin kabát.
Dostatečné nasvícení
Světlo je jedna z mála složek, která při špatném počasí naopak hraje fotografovi do karet. Většinou totiž bývá neměnné, rozptýlené od zatažené oblohy. Nemusíte se tak bát tvrdých stínů v obličeji. Přirozené světlo pak můžete doplnit například o protisvětlo odpálené ze systémového blesku umístěného mimo fotoaparát. Zvýrazní kontury a dodá snímku dramatičnost. Více o odpalování externích blesků se dozvíte ve Vítově článku zde.
Po jednom či dvou takových fotografováních zjistíte, že se v podstatě jedná o klasické focení v exteriéru, jen ve ztížených podmínkách. Nemůžete si dovolit tolik chyb jako v létě za příznivého počasí, o to je však preciznější příprava a mnohdy i výsledek.
A ten článek o focení modelky na sněhu? Ten čeká, stejně jako my, na první sníh.
Zatím zde není žádný komentář.