Fujifilm X100F: podívejte se, jak si vedl při focení vánočních trhů
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Kompaktní a zároveň výkonný fotoaparát. To je velké lákadlo pro fotografy, kteří na sebe nechtějí strhávat pozornost. Nejnovější Fujifilm X100F sklízí v tomto ohledu vlnu nadšení a pochval, a proto jsme si ho také proklepli.
Jako fotograf se nejlépe cítím v pozici pozorovatele, mezi lidmi na ulici. Při reportáži mi vyhovuje, pokud si mě nikdo moc nevšímá. Mohu se pak lépe soustředit na to, co chci vyfotit a zároveň se vyhnout tomu, že se na snímku někdo snaží přetvařovat nebo pózovat.
S velkou zrcadlovkou v ruce je to pochopitelně o dost náročnější. Díky tomu se ze mě stal velký fanda bezzrcadlovek a našlapaných kompaktů.
Fotoaparát do kapsy
Na Fujifilmu X100F mě na první pohled upoutaly rozměry těla i objektivu. Jednoduše ho strčíte do kapsy u kabátu. Na čelní straně také není žádné výrazné logo, fotoaparát tak navenek nekřičí a nepoutá pozornost. Přátelé se mě občas spíš ptali, jestli jsem si zase pořídila nějaký starý analog.
Ne že by mi nějak imponoval použitý retro vzhled. Cením si však jednoduchosti a nenápadnosti, kterou fotoaparát působí.
Pojďme se tedy podívat, co všechno tahle mašinka umí a jak se s ní zachází.
Vyrazila jsem s X100F na vánoční trhy. Podvečerní šero, blýskavé ozdoby, nasvícené stánky a spousta lidí, takové byly podmínky během focení.
Nebudu zabíhat do technických detailů, ty si ostatně můžete dohledat ve specifikaci k fotoaparátu. Zaměřím se spíš na to, jak se mi s fotoaparátem pracovalo a jak vyhovoval mým představám.
Nastavení, které se vám přizpůsobí
Od fotoaparátu, se kterým se chystám fotit v ulicích, očekávám kromě malých rozměrů a nenápadnosti také intuitivní a logické ovládání. Raději mám nastavované hodnoty pod kontrolou manuálně, než abych spoléhala na automatiku. Tudíž mi záleží na tom, aby ta nejdůležitější nastavení byla na pohodlně a rychle dostupných místech. Proto mě opravdu potěšilo, že jsem si mohla ovládání X100F plně přizpůsobit svým potřebám.
Na vrchu přístroje najdete kolečko, kterým se ovládá nastavení času a hodnoty ISO. Z mého pohledu je poněkud nepraktické a hůře dostupné, zvlášť co se nastavení ISO týče. Musíte ho totiž nejdřív povytáhnout a teprve pak můžete otáčením měnit citlivost. Pokud máte nasazený blesk nebo odpalovač, je to ještě složitější.
Čas na vrchním kolečku navíc obsahuje pouze celé kroky EV. Posuny o ⅓ EV uděláte pouze kruhovým voličem na zadní straně fotoaparátu (a vždy jenom do následujícího nebo předcházejícího celého kroku). Celé mi to nedává moc smysl.
Naštěstí Fujifilm umožňuje přizpůsobit si nastavení tak, že čas ovládáte pomocí kruhového voliče na zadní straně fotoaparátu a ISO pomocí podobného voliče vepředu. Dvě ze tří nejdůležitějších hodnot tak máte na palci a ukazováčku. Druhou rukou pak můžete pohodlně měnit clonu přímo na objektivu. To je zatím nejrychlejší a nejpohodlnější způsob nastavení těchto tří hodnot, který jsem vyzkoušela.
Dalším sedmi tlačítkům pak můžete přiřadit funkci podle svých preferencí. Na přední straně je dokonce tlačítko, kterým zadáte specifickou funkci ostřicímu kroužku na objektivu. Najdete ho na páčce přepínající mezi optickým a elektronickým hledáčkem.
Využijete to samozřejmě pouze tehdy, když ostřicí kroužek nepoužíváte k ostření. A můžete například promptně přenastavovat vyvážení bílé nebo simulace filmů.
Joystick pro rychlejší ostření
Co mě ale bavilo na ovládání nejvíc, je joystick na zadní straně přístroje. Najdete ho v horní části vedle displeje. Využijete ho na procházení položek v nastavení, ale především je to ideální nástroj pro rychlou změnu ostřicího bodu nebo oblasti zaostření. Posouvat se můžete nejen nahoru a dolů, ale také šikmo, takže to jde opravdu svižně.
Běžně mám ve zvyku mít ostřicí bod nastavený přibližně okolo středu, zaostřit a poté snímek komponovat. S X100F bylo ale mnohem jednoduší komponovat rovnou a měnit ostřicí bod či oblast podle potřeby.
Ostříte snadno a rychle. Většinou
Po vyzkoušení různých režimů mohu říci, že autofokus ve většině případů odvádí dobrou práci. Čas od času jsem ale zaznamenala delší přeostřování, zvláště za horších světelných podmínek a v případě, že jsem se z velmi vzdáleného bodu snažila zaostřit na objekt blízko sebe. Ostření z toho někdy blázní a obraz zůstane nezaostřený.
Není to sice nic, co by provázelo každou druhou fotografii, i tak bych očekávala větší spolehlivost a pohotovost.
Ještě méně spolehlivá byla detekce obličejů. Nakonec se mi nejlépe pracovalo s ostřením na konkrétní bod, a to především díky možnosti jej rychle měnit pomocí joysticku.
Excelentní kvalita obrazu
O obrazové kvalitě Fuji X100F jsem četla jen pozitivní recenze a s klidným svědomím je mohu potvrdit. X100F je po obrazové stránce výborný. Barvy jsou živé a přirozené už z fotoaparátu, dynamický rozsah ponechává RAW souborům dostatek prostoru pro úpravy a ISO je použitelné i při vyšších hodnotách.
Šum přibývá znatelně zhruba nad hodnotu ISO 6400, ale fotky jsou pořád bez problému koukatelné i při ISO 12 800. U většiny snímků tak nemusíte sáhnout ani po odstranění šumu v Zoner Photo Studiu.
Pochopila jsem také, proč spousta Fuji fotografů fotí rovnou do JPEGu. Fotky vypadají už tak opravdu dobře – od detailů přes dobře zvládnutou redukci šumu až po barevnost, kterou nabízí simulace filmů. Odlišuje je citlivě provedené, jemně odlišné podání barev a kontrastu.
Mnohdy opravdu není třeba dalšího zásahu a fotka je prezentovatelná rovnou po stažení z fotoaparátu. Jen pro pořádek dodávám, že takový výkon zajišťuje „pouhý“ APS-C snímač X-Trans CMOS III 1 s 24,3 Mpx ve spolupráci s obrazovým procesorem X-Processor Pro.
Hybridní hledáček
Fujifilm X100F má zabudovaný takzvaný hybridní hledáček. Můžete tak využívat samostatný optický hledáček, samostatný elektronický anebo optický s menším elektronickým náhledem.
Poslední možnost mě v praxi příliš neoslovila, přestože je možné, že ji někdo ocení.
Protože už delší dobu fotím s bezzrcadlovkou, zvykla jsem si na pohodlnost elektronického hledáčku, kde rovnou vidím, jak bude snímek vypadat. Eliminuje to momenty, kdy se nechám unést a zapomenu si hlídat expozici (a pak skončím s ošklivě přeexponovaným nebo podexponovaným snímkem).
Také mám možnost fotit s černobílým náhledem – v případě Fujifilmu se simulací černobílého filmu. Rovnou tak vidím, jestli bude snímek v černobílé fungovat.
Objektiv s ideálním ohniskem
X100F disponuje objektivem s neměnným ohniskem. Jde o Fujinon 23 mm F2, v přepočtu na kinofilmové políčko má tedy ohnisko 35 mm. Jelikož je to moje nejpoužívanější ohnisko, nepociťuji nevýhodu v tom, že objektiv nemůžu vyměňovat. Případně je tu možnost používat konvertory (širokoúhlý a telekonvertor).
Na reportážní a street fotografii je však 35mm objektiv jako dělaný. Je dostatečně široký, abyste do záběru dostali kromě fotografovaného subjektu i okolní kontext. Poradíte si s ním při většině situací včetně stísněnějších prostor.
Objektivu bývá vyčítáno příliš měkké podání při naplno otevřené cloně, zejména u focení z malé vzdálenosti. V těchto případech se opravdu vyplatí pro ostřejší obraz trošku přiclonit. Samotná měkkost mi však ve výsledku nevadila.
Práce s tělem foťáku vyžaduje cvik
Fujifilm X100F je příjemně lehký. O maličko hůře se ale drží. Grip je nevýrazný a do ruky úplně nesedne, což můžete případně řešit gripem externím.
Nešikovné je vyhotovení knoflíku na zapínání fotoaparátu. V zapnuté poloze je prakticky zarovnaný s hranou gripu. Při vypínání to chce vhodně natočit prst a zabrat, což je malinko krkolomné.
Menší problémy jsem měla také s nahmatáváním clonového kroužku, který je těsně u těla fotoaparátu. Myslím ale, že se na to dá časem zvyknout.
Tichý a rychlý fotoaparát
Potěšila mě také tichá závěrka, mechanická i elektronická. Můžete tak stát lidem opravdu blízko a ani zvuk fotoaparátu vás neprozradí.
Maličkost, která také může přijít vhod, je možnost bracketingu nejen u expozice, ale také pro dynamický rozsah, ISO, simulaci filmu a vyvážení bílé. Získáte tak naráz tři snímky s odlišným nastavením, z nichž si můžete vybrat ten nejlepší.
Celkově je fotoaparát pohotový, po zapnutí rychle naskočí a je připravený na focení. Chybí snad jen výklopná obrazovka pro situace, v nichž se hodí fotit z nižšího či vyššího bodu.
I přes drobné nedostatky je Fujifilm X100F povedený fotoaparát, který si oblíbí především reportážní a street fotografové. Vzhledem k váze a velikosti jej oceníte také na cestách. Je to zkrátka ten typ fotoaparátu, který můžete bez problémů tahat neustále s sebou. Mezi hlavní přednosti patří obrazová kvalita, nenápadný design a uživatelsky příjemná a přizpůsobitelná ovladatelnost.
Zároveň je potřeba občas se poprat se spolehlivostí ostření a s pevným neměnným ohniskem. Nutnost vystačit si pouze s 35 mm je však spíš vítanou výzvou než překážkou.
Zatím zde není žádný komentář.