Inspirace pro novoroční ohňostroje
O fotografování ohňostrojů jsme už v několika článcích psali. Pojďme si ale přesto zopakovat několik zásad a inspirovat se ohnivými fotografiemi ze Zoneramy ještě před tím, než tu bude silvestr a vy nebudete mít kvůli celodenním přípravám čas studovat návody na focení ohňostrojů.
Nezáleží příliš na tom, při jaké příležitosti se ohňostroje konají. V případě, že toužíte mít ve svém fotoarchivu také jejich efektní fotografie, zásady pro fotografování ohňostrojů jsou v podstatě vždycky stejné. Na Nový rok oceníte navíc ještě teplé oblečení.
Základní vybavení
Mezi vybavení, bez kterého se určitě neobejdete, patří fotoaparát, paměťová karta a stativ. Práci vám usnadní i dálková spoušť, takže jestli ji doma máte, sbalte ji s sebou do fotobatohu. Nezapomeňte také na nabité nebo náhradní baterie do fotoaparátu, protože v chladu se rychleji vybíjí. A nakonec se bude hodit i čelovka nebo jiné svítidlo pro případ, že svůj fotoaparát neumíte ovládat poslepu.
Základní nastavení
Letem světem si projedeme i nastavení fotoaparátu. Více se pak určitě dočtete třeba v tomto článku.
Pokud je to možné, vypněte vše automatické, a to se týká jak expozice, tak ostření. Nastavte nejnižší možné ISO kvůli nižšímu digitálnímu šumu a clonu kolem f/8 až f/16. Podle toho, jak chcete, aby vypadala výsledná fotka, pak nastavte ještě hodnotu času – krátkým časem zmrazíte gejzír na obloze, dlouhý čas zase obrazce slije a vytvoří zajímavé snímky.
Režim fotoaparátu si ideálně přepněte do režimu BULB, při kterém je závěrka otevřená tak dlouho, dokud je zmáčknutá spoušť. Zaostřete do míst, odkud se bude ohňostroj odpalovat nebo na nekonečno a čekejte, až to všechno začne.
Vyberte si správné místo a komponujte kreativně
Jestli už víte, kde se ohňostroj bude konat, máte o starost méně. V tom případě ale jděte na místo s předstihem a vyberte si to správné místo, odkud budete mít nejlepší záběry. Už teď přemýšlejte, jestli chcete fotit jen reje barevných světel, nebo jestli má ohňostroj dotvářet celkovou kompozici obrazu.
Ohňostroj nad městem
Město, vesnice nebo domy pod ohňostrojem dají výjevu měřítko a kontext. Zamyslete se nad umístěním horizontu. Většinou se vyplatí umístit ho do spodní třetiny fotografie podobně jako u klasické krajinářské fotografie, protože i teď v podstatě fotíte krajinu. Až na to, že místo mraků jsou nahoře barevná světla. I v tomto případě ale určitě existují výjimky, proto buďte kreativní.
Vodní hladina
Vodní plocha celou kompozici trochu komplikuje tím, že se do obrazu musí vejít jak ohňostroj na obloze, tak i jeho odrazy na hladině (nebo alespoň jejich část). Na druhou stranu celkový dojem je pak umocněný právě odrazem a snímek je díky tomu jedinečný.
Objekt a budovy v popředí
Zajímavosti na snímku určitě přidá i nějaký objekt v popředí. Úskalím však může být špatné osvětlení. Pokud budete mít to štěstí, že najdete podobnou scénu, nebo si ji dokonce zvládnete nasvětlit sami, dostane váš snímek hloubku.
Dění na ulici
Pracujte s kontextem i v jiném měřítku než v měřítku městské krajiny. Najděte vyvýšené místo a zachyťte dění na ulici jako nezbytnou součást scény.
Z podhledu
Napadlo vás zkusit zachytit ohňostroj také z podhledu? Najděte zajímavý strom nebo budovu a zkoušejte.
Jen ohňostroj a nic jiného
Pokud si netroufáte na nic z výše zmíněného, vždycky můžete začít „jen“ se světly na obloze. Naučíte se tak nastavovat fotoaparát při fotografování ohňostrojů a příště budete mít už alespoň nějaký základ pro svou kreativitu.
Zatím zde není žádný komentář.