Symetrie je na fotkách velmi efektní prvek, který využijete hlavně při komponování na střed. Pokud při focení zrovna nemáte po ruce vhodnou symetrickou scénu, ale přesto by souměrnost fotce slušela, nevadí. Snadno ji vytvoříte při úpravách v počítači. S pomocí vrstev a stranového převrácení v modulu Editor máte hotovo během chvilky.
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Symetrie je na fotkách velmi efektní prvek, který využijete hlavně při komponování na střed. Pokud při focení zrovna nemáte po ruce vhodnou symetrickou scénu, ale přesto by souměrnost fotce slušela, nevadí. Snadno ji vytvoříte při úpravách v počítači. S pomocí vrstev a stranového převrácení v modulu Editor máte hotovo během chvilky.
Převrácení části fotky využijete většinou na snímcích, na kterých je objekt uprostřed. S jeho pomocí docílíte dokonalé symetrie a zavedete oči diváka tam, kde je chcete mít – do středu fotky. Tímto postupem také zamaskujete případy, kdy je na jedné straně okolí nezajímavé.
Začněte duplikováním a převrácením
Samotná úprava není vůbec složitá. Nejdříve si otevřete fotku v modulu EditorZoner Photo Studia X a klikněte na ikonu Duplikovat vrstvu.
Nyní máte dvě stejné vrstvy jedné fotografie nad sebou. Tu horní potřebujete zrcadlově převrátit. Přepněte tedy do Přesun a transformace (V) a klikněte na ikonu Otočení <->. Nyní máte nad sebou dvě vrstvy a z každé z nich potřebujete použít jednu stranu.
Přidejte masku horní vrstvě
Označte horní vrstvu a po kliknutí na masku pravým tlačítkem vyberte Skrýt vše. To znamená, že horní vrstva dostane černou masku a vy pak pomocí štětce určíte, co bude a nebude viditelné.
Klikněte do masky vrstvy a v kreslících nástrojích vyberte štětec. Když upravujete masku, tak máte štětec nastavený na překlikávání černé a bílé barvy. Bílou barvou teď zamalujte tu polovinu fotky, která má být vidět. Dejte pozor, zda máte krytí štětce nastaveno na 100 %.
Detailní maskování a retuše
Teď přichází časově nejnáročnější část celé úpravy. Potřebujete vymaskovat polovinu fotky. Ale ne přesně polovinu, to by bylo moc jednoduché. V případě, že je na středu postava, tak se držte mimo ni. Dále kontrolujte napojení ve střední části. Někdy tam mohou vzniknout různé rušivé „kaleidoskopické“ vzory.
A nakonec už stačí jen vyladit detaily. Pokud se vám někde něco nezdá, tak klasicky retušovacími nástroji odstraníte nebo přidáte drobnosti. Například v tomto případě byl na cestě přímo na středu zvláštní schod na cestě a bylo by lepší, kdyby na sebe strany plynule navazovaly.
Na fotce vznikla v podstatě cesta v údolí dvou svahů, která v přírodě není příliš běžná, ale vypadá velmi zajímavě. Pokud jde o koruny stromů, které v horní části vytvořily na první pohled nepřirozené uspořádání, tam už záleží na vás. Buď chcete, aby bylo převrácení patrné a necháte to jako umělecký záměr, nebo větve retušováním zkusíte přirozeněji napojit.
Úprava má širší využití než symetrické větve
Mnozí z vás se nás ptali, jak jsme vytvořili symetrickou uličku na jedné z fotek v článku o focení s kruhovým světlem. Princip je úplně stejný a toto je zrovna příklad, kde si fotka o tuto úpravy vyloženě říká. Už při focení jsem převrácení měl v plánu, proto jsem se snažil řadu světel a celkově kompozici nafotit co možná nejrovněji.
Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.
Zatím zde není žádný komentář.