Jak fotit děti: 5 věcí, které byste měli vědět, než začnete
Focení dětí není jednoduché. Obzvlášť když narazíte neposedy ve věku 1-4 let, je třeba se obrnit trpělivostí a být rychlí a pohotoví. Vyfotit dítě v tomto věku totiž nebývá vůbec snadné. Spousta fotografů se tomuto věkovému rozmezí pro jistotu vyhýbá a fotí pouze miminka nebo starší děti. Ale nebojte se, když se budete držet základních pravidel, určitě si z focení odnesete pěkné snímky. Shrnuli jsme pro vás ta nejdůležitější.
Pokud máte vlastní děti, bude to pro začátek jednodušší. Dítě je na vás zvyklé a vy snadněji vychytáte správný moment a náladu. U focení cizích dětí naopak vzniká riziko, že se dítě bude bát a stejně tak se může stát, že na focení přijede zrovna ve špatné náladě.
Děti v tomto věku je z mých zkušeností nejlepší fotit venku. Výhoda oproti ateliéru je v rozptýlení dítěte a možnosti volného pohybu. Dobré také je, když se dítě může na něco těšit – například nějakou hračku či sladkost, kterou mu slíbil rodič. Tím se některé děti dají alespoň částečně udržet v klidu. Předpokládejme, že fotíte dítě, které vydrží alespoň pár minut spolupracovat.
Najděte ten správný úhel záběru
Při focení si neváhejte dřepnout nebo i lehnout a dostat se tak na úroveň dítěte. Docílíte tím toho, že fotka bude přirozenější. Spousta fotografů tvrdí, že pouze fotky z těchto úhlů vypadají dobře, nicméně se nebojte trochu experimentovat a zkuste občas dítě vyfotit třeba i z nadhledu.
„Odpíchněte“ dítě od pozadí
Pokud to váš přístroj umožňuje, foťte na nejnižší možnou clonu a nechte dítě dál od pozadí. Platí tady stejná pravidla jako při focení jakýchkoliv jiných portrétů. Při ostření na oči se zaměřte na to oko, které je k vám blíže.
V případě, že fotíte víc dětí pohromadě, nejspíš bude potřeba trochu přiclonit, aby byly ostré všechny tváře. Čas závěrky nastavte maximálně na 1/125 nebo kratší (1/200, 1/250). Když je dítě v pohybu, je potřeba nastavit ještě kratší čas, aby se podařil ostrý snímek. Někdy tedy může být i 1/500 málo, to už musíte během focení vyzkoušet sami.
Foťte děti během hry
Vyfoťte dítě s jeho oblíbenou hračkou, na kole nebo třeba na dětském hřišti, kde za chvilku zapomene, že ho vůbec někdo fotí. Během focení se dítě snažte rozptýlit a rozesmát, můžete se schovávat za foťák, případně – pokud to zvládnete – můžete jednou rukou fotit a v druhé držet hračku.
Využijte zlatou hodinku a nečasu se neděste
I zde platí ověřená klasika – zlatá hodinka. Tento jev nastává zhruba 40-50 minut po východu a před západem slunce. Dítě je pak sluncem hezky nasvíceno a na obličeji se mu netvoří příliš ostré stíny. Během zlaté hodinky máte příležitost dosáhnout fotek s nádhernou atmosférou, obzvlášť pokud budete fotit v protisvětle, které před západem slunce nebude tak prudké jako před pár hodinami.
Samozřejmě ne vždy to vyjde a může se stát, že budete fotit v momentě, kdy se zatáhne. Rozhodně se toho nebojte. Během dne je toto rozptýlené světlo pro focení mnohem vhodnější než přímé polední slunce, které vytváří na obličejích nepěkné stíny.
Hlídejte si dobu focení
Snažte se zachytit co nejvíc použitelných záběrů za co nejkratší dobu. Každé dítě se během focení dříve nebo později unaví a přestane spolupracovat.
Počítejte tedy s tím, že čas běží a za 15-20 minut už nejspíš bude po všem. Někdy samozřejmě i dříve, ale jsou výjimky, které naopak vydrží déle. S trucujícím modelem/modelkou už toho ale moc nevyfotíte, tak svůj čas dobře využijte.
Zdeněk
Rád bych odeslal nějaké fotky k posouzení. Jak?
Eva Krušoftová
Dobrý den, Zdeňku,
díky za váš komentář. Mám radost, že se s námi chcete podělit o své fotky. Pro posouzení vašich snímků doporučujeme vyzkoušet nejrůznější fotografická fóra a skupiny, ve kterých vám mohou poradit a okomentovat vaše fotky profesionální i amatérští fotografové. Na našem magazínu najdete k tématu kritika fotografií pěkný článek.
Přeji pěkný den
Eva | Redakce Milujemefotografii.cz