Jak fotit sport venku: pozor na protisvětlo a vrtochy počasí
Nastává léto a s ním přichází i mnohé sportovní akce jak profesionální, tak rekreační. A byla by škoda toho nevyužít! Některé venkovní sporty mají v létě pauzu (třeba fotbal), ale dá se najít i spousta méně tradičních sportů – americký fotbal, baseball, různé závody na vodě, rally a podobně. Přečtěte si naše tipy, jak letní sporty venku fotit.
Samozřejmě se nemusíte zaměřit pouze na oficiální sportovní soutěže, ale můžete zkusit fotit i nějaký domácí turnaj v beach volejbalu, který se hraje snad v každém městě, street basketbal, sportovce na BMX kolech v parku a tak dále. K létu prostě sport patří, a to i ten neprofesionální. Pokud chcete, tak bez problémů naleznete mnoho příležitostí k focení.
Nepřítel číslo jedna – počasí
Asi největším úskalím focení venkovních sportů je počasí. Dobré počasí a správná doba sice umí vytvořit skvělé snímky a dechberoucí scenérie, ale pokud nemáte štěstí, tak si ještě rádi vzpomenete na focení ve sportovní hale.
Pamatujete si, jak vám rodiče v létě říkali, ať dodržujete pitný režim? Nebo když byla zima, že se máte pořádně obléknout? Nebo že v dešti půjdete ven jedině v pláštěnce? Tak jestli se chystáte fotit venkovní sporty, je na čase je poslechnout, protože několik hodin na přímém slunci, mrazu nebo dešti skutečně není nic příjemného. Pak se může lehce stát, že když už budete ve velmi nekomfortní situaci, bude vás svádět to prostě nějak „odfotit,“ jen ať už to máte za sebou. A to určitě není ta správná cesta.
Protisvětlo a jak s ním bojovat
Dále je tu několik nepříjemností, na které byste měli myslet. V první řadě je to protisvětlo. Občas se hraje odpoledne nebo v podvečer za jasného počasí a vy nemáte na výběr, než fotit v tomto nevhodném osvětlení. A protože pozice pro fotografy jsou často omezené jen na některá místa, často se stane, že nebudete fotit z optimální pozice. Abyste alespoň částečně eliminovali vliv protisvětla, mějte vždy nasazenou sluneční clonu. Ta navíc při focení sportu často poslouží i jako ochranný prvek objektivu!
Na následující fotografii si můžete prohlédnout úpravu v programu ZPS X v případě, kdy fotografii šlo ještě rozumně zachránit. K takové úpravě využijete hlavně posuvníky modulu Vyvolat: Odstranění oparu, Zřetelnost, Kontrast a Živost. Využít samozřejmě lze i funkce Křivky, posunutí černého a bílého bodu, Sytost a podobně. Tipy na tyto úpravy najdete třeba v článku 5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie.
Ukázka možnosti úpravy v programu Zoner Photo Studio X.
Proměnlivost počasí a horký vzduch
Druhou věcí, se kterou musíte počítat, je proměnlivost počasí, což vás přinutí k rozsáhlejším úpravám v postprodukci. U některých zápasů z profesionálních lig, které se kvůli divákům konají později, se může klidně stát, že začnete fotit za jasného počasí, pak během zápasu přijde oblačnost, posléze začne pršet a závěr už se odehraje pod umělým osvětlením. To jsou momenty, kdy si bohužel nevystačíte s jedním presetem, který jste si na zápas nachystali. S úpravou si pak musíte pohrát víc než při focení sálových sportů.
Poslední věcí je focení vzdálenějších předmětů pomocí teleobjektivu. V parných letních dnech budete řešit tetelení teplého vzduchu, kdy jeho vlivem dojde k deformaci obrazu při přiblížení na vzdálenější objekt pomocí delších ohniskových vzdáleností. U motorsportu to ojediněle vytvoří působivé snímky, ale většinou jde o nežádoucí jev.
Podobně se při focení zimních sportů můžete setkat s takovým oparem, který vám podstatně sníží kontrast a ostrost vzdálených objektů. Někdy vám může pomoci funkce Odstranění oparu v Zoner photo Studiu X.
Technika
Správná fotografická technika je samozřejmě vždy základ. Správný výběr se odvíjí od několika různých věcí. Především jde ale o to, v jakou denní dobu a jaký sport budete fotit. Na rozdíl od focení v hale, kde je potřeba objektiv s co nejmenším clonovým číslem, není při focení venkovního sportu tento parametr tak kritický.
Co ovšem budete muset řešit je maximální ohnisková vzdálenost objektivu. Kdybych měl vybrat jeden jediný objektiv, nějaký rozumný univerzál na většinu akcí, tak zvolím ohnisko 70–200 mm. Pokud budete fotit pouze za dne, tak můžete dobře použít i některý ze setových objektivů 70–300 mm. Sice kvůli vyšší cloně nedostanete tak odděleného sportovce od pozadí, ale svůj účel bez problému splní.
Samozřejmě teď živě vidím, jak se profi fotografové vlastnící techniku z úplně jiné cenové kategorie chytají za hlavu. Ale osobně si myslím, že nemalá část fotografů, kteří fotí sport pro zábavu, většinou vlastní kombinaci objektivu 70-200 mm f/2.8, pak nějaký objektiv o ohniskové vzdálenosti okolo 150–600 mm f/5.6–6.3 a nějaký ten široký objektiv. Ale pro hobby fotografa skutečně pro začátek postačí nějaký setový objektiv o ohniskové vzdálenosti 70–300 mm.
Pokud se zaměříme na těla fotoaparátů, rozhodně bych nezatracoval snímače označované jako APS-C nebo ještě menší. Světla je často dost a není tak nutné příliš zvyšovat ISO. Crop faktor menších snímačů vám navíc pomůže, pokud nemáte objektiv s dostatečně dlouhým ohniskem.
Akreditace často není potřeba
Protože spousta rekreačních nebo ne zcela profesionálních sportů se hraje venku, tak si často nemusíte lámat hlavu s akreditací. Každý druhý klub už navíc dnes má nějaký profil na sociální sítích nebo internetovou stránku, kam jim stačí napsat, pokud máte zájem přijít fotit. A myslím, že vás určitě neodmítnou – ba naopak budou rádi, že jim zajistíte nějaké fotky zdarma.
Jestli žádný kontakt nenajdete, nevěšte hlavu a zajděte se zeptat přímo na místo. Určitě je lepší se na místě s někým domluvit, aby o vás věděli a případně vám řekli, kam můžete chodit fotit a kam ne, abyste nepřekáželi hře nebo divákům ve výhledu.
Co ještě s sebou?
Co se týče příslušenství, zmíním zde jenom to nejdůležitější. Této problematice jsem se více do hloubky věnoval v článku Vybíráme techniku na focení sportu III.: Jaké vybrat příslušenství?
Většinou vám bude sděleno, že na sobě musíte mít reflexní vestu, abyste se mohli pohybovat u hřiště. Bohatě stačí jakákoliv reflexní vesta například ze základní výbavy auta. Při focení sportu je to asi hlavní nefotografická věc, kterou byste měli mít vždy u sebe.
Určitě doporučím co možná nejlepší batoh nebo tašku na přenášení věcí. A také řádně promyslete, co opravdu potřebujete s sebou, ať zbytečně nenosíte velikou váhu. Při pohybu po delších úsecích (na rally, různých turnajích a podobně) je každé kilo znát. Určitě si zkuste zjistit, zda je na místě nějaké press centrum, kde si můžete případně nějaké věci odložit, vzít si program soutěže a někdy se i občerstvit.
Rozhodně doporučuji používat UV filtr na ochranu objektivu proti různým poletujícím kamínkům a podobně. Jak bylo zmíněno výše, sluneční clona nesmí chybět – jednak jako ochrana objektivu, ale také jako clona při focení v protisvětle. Jestli budete fotit v nižších teplotách, tak určitě u sebe mějte víc baterií a noste je blízko těla, ať jsou v teple, protože nízká teplota vede k jejich rychlejšímu vybití.
Ještě bych dodal svůj drobný postřeh k pláštěnkám. Koupil jsem si nějakou trochu lepší, která je krásně složená v malém plochém balení, které se mi přesně vejde do batohu. Ale nikdy jsem ji nepoužil. Důvod? Pokaždé jsem si říkal, že stále dost neprší na to, abych původní balení rozbalil a pak už ji jen nějak zmačkal do batohu.
Takže jsem párkrát zmokl málo, ale jindy už poměrně dost – jenže pak už zase nemělo smysl pláštěnku vybalovat. Proto jsem to začal řešit nákupem levných, „jednorázových“ pláštěnek za pár korun, které po použití vyhodím a nemusím to řešit. A od té doby jsem pořádně nezmokl!
V krajním případě může jako provizorní pláštěnka posloužit obyčejná plastová nákupní taška.
Závěrem
Focení sportu venku může být příjemným zážitkem, ale často také malým peklem. Snažte se být na vše připraveni a myslete na to, že ne vše bude vždy dokonalé. Chce to nevěšet hlavu a zkoušet různé úpravy, vzít si z focení nějaké zkušenosti, které aplikujete zase někdy příště. Hlavně při focení dávejte pozor nejen na to, co se děje před objektivem, ale také druhým okem periferně sledujte dění okolo vás, protože žádná fotka za vaše zdraví nestojí.
Zatím zde není žádný komentář.