Jak se fotí kometa, meteorické roje a hvězdy
Každou jasnou noc nám nad hlavou září miliony hvězd. Je to úžasná podívaná, která nás láká k pozorování i focení. Noční oblohu plnou hvězd dokáže zpestřit polární záře, prolétající kometa, ale i meteorické roje. Abyste na to byli příště připraveni, řekneme vám, co budete potřebovat a jak komety, meteory a hvězdy fotit.
Pokud budeme chtít dosáhnout co nejlepšího výsledku, musíme zvolit vhodnout techniku.
Co budeme potřebovat za techniku?
Focení noční oblohy může být složitá disciplína, kdy budeme potřebovat speciálně upravený čip fotoaparátu a strojek, který nám bude kompenzovat pohyb rotace Země. My se ale podíváme na to, jak pořídit vydařené snímky noční oblohy i s běžně dostupnou technikou. Píši „běžně“, jelikož dnes zvládne slušně zachytit noční oblohu i lepší mobilní telefon.
Nejlepších výsledků dosáhneme foťákem, který má lepší kvalitu snímků na vysokých hodnotách ISO. Velká hodnota citlivosti zpravidla přináší vyšší množství rušivého šumu. Fotoaparáty s full-frame čipy v tomto ohledu bývají lépe vybaveny než malé (APS-C, DX) čipy.
Můžeme použít prakticky libovolný objektiv, ale i zde platí, že čím světelnější objektiv budeme mít, tím více můžeme otevřít clonu a nastavit nižší hodnotu ISO. Já rád na noční oblohu používám na velkém čipu objektiv 20mm f/1.8 nebo na malém čipu 12–28mm f/3.5.
Na focení noční oblohy si určitě nezapomeňte vzít stativ. Bez něj dobrou noční fotografii jen stěží pořídíte.
Jak najít kometu?
Kometa je převážně složena z ledu a drobných kamínků. Je součástí naší sluneční soustavy a obíhá kolem Slunce po dlouhé oběžné dráze. Když se přiblíží ke Slunci, její led začne sublimovat, a tím se vytváří jasný ohon, který ji činí výjimečnou. Právě okamžik průletu kolem Slunce pak v poslední fázi rozhodne, jaká podívaná nás čeká.
Na stránkách Heavens Above si můžete dohledat aktuálně pozorovatelné komety. Většina z nich je viditelná pouze teleskopem. Pro použití v terénu je ale mnohem lepší využít aplikaci Sky Tonight.
To, jestli bude kometa vidět pouhým okem, poznáte podle uvedené jasnosti – čím nižší číslo, tím vyšší jasnost.
Na velmi tmavé obloze jsou pozorovatelné objekty jasnější než 8m (magnitudy), častěji uvidíme ty nad hodnotu 6m. Pro srovnání: Polárka má hodnotu okolo 2m, Vega 0.03m, Sirius -2m a třeba planeta Venuše mezi -3.1m až -4.4m nebo Jupiter -2.7m.
Kde pozorovat noční oblohu?
Čím dále budeme od měst a světelného znečištění, tím lépe. Typicky se tato místa nacházejí v horách a odlehlých oblastech. Krásné kompozice na focení komety a pohybu hvězd však můžeme najít i v blízkosti měst. Je potřeba hledat takovou kompozici, abychom měli světelné zdroje ideálně mimo záběr. Pomoci nám může NightSky filtr, který odfiltruje část světelného spektra typického pro městská osvětlení.
V Česku aktuálně existují čtyři oblasti tmavé oblohy. První a nejznámější je Jizerská oblast (2009). Později přibyla Beskydská (2013), Manětínská (2014) a Podyjská (2016). V celé Evropě je takových oficiálních oblastí 17. K jejich hledání můžete využít mapu.
Nastavení fotoaparátu
Při noční fotografii se budeme častěji pohybovat v nízkých hodnotách clony (např. f1.8, f3.5 apod.), protože budeme ostřit téměř na nekonečno a budeme chtít co nejvíce světla. Ano, je to tak – když ručně nastavíte moderní objektiv na úplný konec, hvězdy budou neostré. A automatické ostření nejspíš nebude fungovat. Bude tedy potřeba trénovat přesné nastavení pomocí manuálního ostření.
V manuálním nastavení expozice si pak nastavíme čas mezi 5-15s, aby nám hvězdy zůstaly jako tečky. Pro zachycení pohybu hvězd je vhodné mít čas nastaven aspoň na 20 minut (případně složit 80 snímků po 15s). ISO pak nastavujeme tak, abychom na snímku měli co nejvíce informací. Nebojte se dát i vyšší ISO, padající hvězda letí jen krátkou chvíli, takže dlouhý čas vám nepomůže.
Pozor, v noci vám všechny snímky budou díky svítivosti náhledového displeje připadat krásně světlé, ale na PC pak budou velmi tmavé.
Pokud ještě nemáte dostatek zkušeností, udělejte několik snímků po sobě s různými hodnotami ISO, klidně i s tou úplně nejvyšší. Získáte tak představu o tom, při jaké hodnotě ISO váš foťák již šumí moc, a ze které hodnoty jste při úpravách schopni dostat ten nejlepší výsledek.
Kometa
Hvězdy
Polární záře
Padající hvězdy
Mléčná Dráha
Měsíc
Závěrem
Noční fotografie je disciplína, která se neobejde bez úprav na počítači. Velmi často se používá skládání série několika snímků pro dosažení co nejlepší kvality. I když budete fotit „pouze“ na jeden snímek, bude potřeba upravit expozici snímku lokálně. Tak abyste velmi světlá místa způsobená světelným smogem co nejvíce tlumily, a naopak zvýšili kontrast mezi tmavou noční oblohou a zářícími hvězdami.
Hvězdné dráhy
Finální snímek bude potřeba zbavit šumu. V případě noční fotky to bude velmi často barevný šum, který bývá velmi rušivý. V Zoner Photo Studiu X máme nástroj Redukce šumu, který si s jeho odstraněním velmi dobře poradí. Lepších výsledků můžeme dosáhnout složením více snímků a použití tzv. Dark Frame. A v neposlední řadě můžete zkusit specializované AI nástroje.
Možností pro focení noční oblohy je mnoho, tak vemte svůj foťák, stativ a vyrazte do terénu. Nenechte si ujít ani jeden přírodní jev nebo zajímavou událost.
Zatím zde není žádný komentář.