Jak se fotí oko a jeho detaily
Lidské oko je fascinující svojí unikátností, a proto je i velmi důležitou částí toho, na co se fotografové zaměřují. První a základní poučka při focení portrétu je, že oči by měly být ostré. Co když ale vynecháme celý portrét a pustíme se rovnou k focení samotného detailu oka? V tomto článku si probereme různé možnosti.
Zakázka pro kosmetický salon nebo focení práce maskérky na svatbě? Ať už budete fotit oči nalíčené, či bez make–upu, musí opravdu vyniknout. Zkusili jsme několik technik a z našeho focení jsme si pro vás připravili pár tipů, jak na focení a svícení očí.
Technika
Abyste vyfotili oko takovým stylem, že bude přes velkou část fotky, je potřeba být hodně blízko. Takže máte dvě možnosti. Použít nějaký makro objektiv bude asi spolehlivější řešení a využijete ho, pokud něco takového fotíte pravidelně.
Nebo druhá, levnější varianta, je pořídit si makro kroužky. Je to jednoduché zařízení, které oddálí objektiv od snímače a umožní vám fotit věci z větší blízkosti. Tuto variantu jsme použili my.
Světlo
Celý zbytek tohoto článku bude věnovaný svícení, protože oko je vlastně kulaté zrcadlo a je v něm vidět odraz všeho. Takže musíte vyřešit nejen odlesk světla, ale i třeba vás v oku, protože i fotograf se v oku většinou odrazí.
Pro zjednodušení:
- pro focení detailů v obličeji platí pravidla, jako u focení portrétu obecně. Dobře vypadá světlo měkké rozptýlené.
- Zhasněte všechno, kromě světla, které osvicuje oko. Protože pokud na vás nic nesvítí, nebudete v odrazu vidět.
Vyzkoušeli jsme několik různých typů svícení, které si postupně projdeme a budeme postupovat od těch horších směrem k těm lepším.
který nezná hranic
Nemáte světlo? Běžte k oknu
Ta nejjednodušší varianta s nejistým výsledkem je fotit s přirozeným světlem. Zásadní nevýhoda je, že v odrazu vidíte vlastně všechny různě tvarované zdroje světla.
Odraz okna v oku samozřejmě může psát příběh a být výhodou, ale v tomto případě je spíš rušivý, protože nemá moc pravidelný tvar a narušuje kresbu duhovky.
Bodový zdroj světla
V prvním pokusu s umělým světlem jsme použili malé kapesní světlo, takže něco jako když svítíte mobilním telefonem nebo lampičkou na čtení.
Tento výsledek je v podstatě nejslabší, protože kvůli relativně tvrdému světlu zdůrazníte všechny póry a detaily pleti, které ve výsledku ruší.
Tyčové světlo
Dalším pokusem je moje oblíbené tyčové světlo. Mám ho rád zejména proto, že je to takový cestovní kompromis mezi skladností a plošností světla. Ono je měkké jen v jednom směru, ale oproti softboxu o stejné velikosti jedné strany je mnohonásobně menší a skladnější.
Tady už je výsledek o dost zajímavější a pleť je lépe nasvícené. Na druhou stranu je odraz světla v oku přinejmenším zvláštní a není to ono.
Tyčové světlo jsme zkoušeli i od spodu, což má ale do nějaké módní fotky hodně daleko, spíše to působí děsivě.
Kruhové světlo
Kruhové světlo je v posledních letech velmi často používané, ať už v salonech krásy, nebo u tvůrců videí na sociální sítě. A důvod je jednoduchý, stále je to relativně skladné světlo a zároveň vytváří měkký efekt.
Tady si můžete všimnout, že pleť je svícená vlastně ze všech stran takže plně prosvícená a její textura je sjednocená.
Dále doporučujeme ještě vyzkoušet různou vzdálenost kruhového světla od oka. V předchozím případě byl kroužek odrazu přes duhovku, ale pokud světlo posunete o kousek dál, dostanete ohraničení zorničky.
Měkké světlo, Softbox
Poslední a nejkomplikovanější možnost je klasické led světlo s bajonetem na modifikátor a na něm octabox. Na rozdíl od předchozích variant, které jen postavíte na svativ a zapnete, je v tomto případě ještě potřeba nějaká práce s rozkládáním, šroubováním a v neposlední řadě musíte vyřešit větší rozměry celého světla.
Octabox má v prvním pokusu nasazenou voštinu, což můžete vidět v odrazu v zorničce.
Po sundání voštiny, která usměrňuje světlo, dejte pozor ať nesvítí octabox na vás, ale pouze na modelku, protože pak můžete být vidět v odrazu oka i vy.
Po sundání voštiny dostáváme vlastně ten nejméně rušivý a nejměkčí odlesk vůbec. Kresba duhovky je dokonce i pod odleskem pořád vidět.
A co třeba rty?
Pokud řešíte make-up, tak oči pravděpodobně nejsou to jediné, co vás zajímá. Proto jsme vyzkoušeli i rty. Zde je porovnání dvou nejlepších možností svícení, které jsme dostali. Výsledek je výrazně odlišný.
Tak se pusťte i vy do focení tváře a jejich částí. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma ať si výsledné fotky můžete hned upravit všemi funkcemi bez omezení.
Bellifortis
Tak paráda, udělal jsem pár fotek dětí, že je fotím přes oko toho druhého a stále to nebylo ono. Návod mi pomohl, kde jsem dělal chybu, díky.