Expozice a dynamický rozsah: Podívejte se, jak je opravit
Úpravu expozice a dynamického rozsahu potřebuje skoro každá fotka. Zejména z fotek ve formátu RAW vytáhnete daleko víc, než by se mohlo zdát. To se hodí třeba pokud si nepohlídáte nastavení expozičních hodnot už při focení nebo pokud fotíte scénu s výraznými světly a tmavými stíny. Typicky krajinu nebo portrét, kde na části fotky je světlé nebe a část je utopená ve stínech.
Sekce Expozice v modulu Vyvolat Zoner Photo Studia X obsahuje vše, co k úpravě expozice potřebujete. Najdete zde jak nástroje, které pracují s celou fotkou, tak i ty, které upravují jenom místa o určitém jasu. Můžete tak třeba upravit celkovou expozici a potom zvlášť stíny a světla. Výsledkem je ideálně exponovaná fotka s dobrým dynamickým rozsahem.
Základní expoziční nástroje
Posuvníky Expozice a Kontrast upravíte úplný základ, tedy celkovou světlost a kontrast fotky. Pokud si nejste jisti nebo chcete úpravu zrychlit, doporučujeme vyzkoušet tlačítko Auto, které vám automaticky celou expozici nastaví a vy už jen doladíte drobnosti.
Další dva nástroje, Bílý bod a Černý bod, budete nejspíše používat zřídka nebo s menší intenzitou, protože celkem výrazně posouvají histogram. Tyto posuvníky je dobré použít v případě, že je fotka nekontrastní a chybí v ní bílá, případně černá barva.
Dynamický rozsah
Podkategorie Dynamický rozsah obsahuje nástroje, kterými perfektně vyvážíte světlé a tmavé části fotky. Nástroje jako Světla a Stíny doplňují ještě posuvníky Bílé a Černé.
Naše fotka krajiny je typickým případem, kdy je potřeba expozici opravit. Zatímco obloha je lehce přeexponovaná, popředí se utápí ve stínech.
Oprava je snadná. Stačí ztlumit posuvník Světla pro ztmavení přeexponované oblohy. Posuvník Stíny naopak vytáhnout do plusových hodnot. Tím se prosvětlí příliš tmavá místa. Celková expozice je tak vyváženější a docílili jsme lepšího dynamického rozsahu.
Pomocí posuvníků Černé a Bílé doladíme fotku tak, aby nebyla bez kontrastu a vypadala přirozeně. Pomocí Bílé upravujete ty nejsvětlejší části fotky. Stejně je tomu u tmavých částí a posuvníku Černé.
Dále pro ostřejší a výraznější dojem přidejte rozumně Texturu a Zřetelnost.
Fotka před a po úpravě dynamického rozsahu.
Oproti verzi před úpravou se ve fotce objevila spousta detailů a textur listí stromů. Ty byly původně schované ve stínech a nebyly vůbec vidět. Navíc i původně nudná a šedá obloha má po stažení světel zajímavější rysy.
Majka
Moc Vám děkuji za velmi srozumitelný a velmi užitečný článek o dynamickém rozsahu. Žasnu nad efektem, který mi použití Vašich rad způsobilo na už téměř zapomenutých a ke smazání odsouzených fotek. Moc děkuji. Uvítám rady i ohledně úprav barev a také nějaké srozumitelné rady na použití štětce, klonovacího razítka a žehličky. Pořád se mi nedaří najít kvalitní způsob odstranění vad na fotce / např. drátů el. vedení nebo drobných rušivých prvků/. Těším se na Vaše úžasné rady. S přáním krásného počasí a krásných snímků Vás zdraví Majka