Kompozice: Hledejte rytmus pomocí opakujících se předmětů
Kompozičně efektní fotografie vznikají, pokud pozadí tvoří řada opakujících se předmětů. Fotografie tak obsahuje rytmus, který přerušíte vhodně umístěným hlavním motivem. Pokud ohlídáte, aby nebyl vidět konec řady předmětů tvořících rytmus, dodáte tak fotografii dojem nekonečna. Divák má pocit, že řada opakujících se předmětů nikdy neskončí.
Rytmus
Ideálním prostředím pro nalezení rytmicky se opakujících předmětů jsou městská a průmyslová zástavba – například opakující se domy, sloupy, obložení povrchů – a také cesty, kde můžete využít stromořadí nebo sloupy. V přírodě se s rytmicky rozmístěnými prvky setkáte zejména v makroměřítku, především u jehliček stromů, listů kapradin a dalších.
Rytmické prvky jako hlavní motiv
Často se ve fotografii setkáte s opakujícími se prvky obrazu jako hlavním motivem. Takové fotografie se většinou pohybují na hraně mezi popisným a abstraktním námětem.
Rytmické prvky jako pozadí
Zejména v portrétní fotografii je vhodné umístit portrétovaného do prostředí tvořeného rytmickými prvky. Fotografie tak dostane další rozměr a pozadí může fungovat jako vhodná vodicí linie k portrétovanému. Přesto je potřeba pracovat s rytmickým motivem tak, aby nepřebíjel hlavní část fotografie, kterou je právě fotografovaná osoba.
Rytmem k dokonalosti
Využitím rytmicky se opakujících prvků jako pozadí pro vaše fotografie dodáte do obrazu větší hloubku a můžete je zároveň využít jako vodicí linie. Zajímavé jsou také kompozice, ve kterých tvoří rytmické prvky hlavní motiv. Nebojte se experimentovat s různými prvky v obrazu. Jenom díky tomu pak budou vaše snímky lepší a lepší.
Chcete vědět víc o kompozici? Přečtěte si další články na toto téma:
Základní kompoziční pravidla pro estetičtější fotografie
Kompozice: Vhodné umístění hlavního motivu
Kompozice: Vyplňte obrazový rám
Kompozice: Zlatý řez a pravidlo třetin
Zatím zde není žádný komentář.