Tip na vánoční přání: Malování a kreslení světlem
Jedněmi z nejzábavnějších kreativních technik ve fotografii jsou malba světlem a kresba světlem. Jedná se o způsob fotografování, na kterém se může aktivně podílet i více lidí najednou a zabaví jak dospělé, tak i děti. Při určité míře trpělivosti a dostatku času lze vytvořit díla, která se blíží klasickým malbám.
- Fotoaparát, který umožňuje pracovat v plně manuálním režimu a dovolí fotografovat delšími časy (alespoň 30 vteřin). Ideální je, pokud fotoaparát umožňuje pracovat v režimu BULB (manuální ovládání závěrky)
- Pevný stativ pro kvalitní stabilizaci fotoaparátu.
Rozdíl mezi malováním a kreslením světlem
Společné pro obě dvě techniky je fotografování za tmy. Vliv zbytkového okolního světla na scénu je možno omezit nastavením vyšší pracovní clony. Obě techniky lze použít prakticky v libovolném fotografickém žánru od drobných zátiší až po krajiny. Do fotografií je možno zahrnout i lidi a vytvořit tak zajímavé kreativní portréty.
Impozantní omalovánky
Při technice malování světlem se používá zdroj světla (např. ruční svítilna nebo systémový blesk) k postupnému nasvětlení scény. Fotografované předměty osvětlujeme plynulým pohybem obdobně, jako když vybarvujeme omalovánky. Dobou osvitu scény řídíme, která místa budou světlejší a která tmavší a doplněním světelného zdroje o barevné gely (fólie) nebo použitím různě barevných zdrojů světla můžeme také určovat barevný odstín jednotlivých předmětů na scéně. Při fotografování dbáme na to, abychom zdrojem světla nesvítili do objektivu – je vhodné zdroj světla opatřit stínítkem. Pokud fotografujeme velkou scénu, po které se musíme během fotografování pohybovat, je vhodné volit tmavé oblečení a dbát na to, abychom byli neustále v pohybu a neobjevili se tak v podobě duchů na výsledné fotografii. Nebo naopak můžeme do fotografie jako duch vstoupit a scénu ozvláštnit.
Magická kresba
Při technice kreslení světlem nefotografujeme scénu, ale výsledný obraz vytváříme kresbou světelným zdrojem, kterým míříme do objektivu fotoaparátu. Zde musíme velmi dbát na to, abychom světelným zdrojem neustále plynule pohybovali a ve výsledné fotografii nám tak nevznikla přepálená místa. Výsledkem této techniky je tedy světlá kresba na tmavém pozadí.
Obě dvě techniky je možno kombinovat v rámci jedné fotografie, takže např. na světlem malované reálné scéně může být dokreslena fiktivní postava apod. Pokud do scény zahrneme živý subjekt, je vhodné ho vymalovat použitím systémového blesku. Záblesk umožní naexponovat subjekt v tisícině vteřiny a zabrání pohybové neostrosti, která by vznikla při malbě trvalým zdrojem světla.
Vytvořte si jednoduchou scénu
Pro trénování techniky malování světlem začněte s drobnými scénami, např. s jednoduchým zátiším, které si snadno sestavíte doma. Pro nasvícení drobných předmětů budete potřebovat vhodný zdroj světla. Já osobně používám světelné pero Streamlight PolyStylus, které v základu obsahuje čtyři barevné nástavce, ale bohužel se již nevyrábí.
Pro ukázku jsem zvolil velmi jednoduchou scénu – osamocenou plyšovou hračku umístěnou na běžném stolku. Fotoaparát umístěte na stativ a nastavte režim fotografování v manuálním režimu. Začněte s clonu F8, ISO 100 a časem 30 s. Pokud Váš fotoaparát umožňuje nastavit delší čas, tak ho nastavte nebo ještě lépe použijte režim BULB a k ovládání závěrky použijte dálkovou spoušť. Ještě za světla proveďte zaostření na oči soba.
Na ukázkové scéně si ukážeme zkombinování obou technik, tedy malby a kresby světlem. Místnost zatemněte a začněte exponovat. Pro zvolenou scénu je čas 30 s tak akorát. Nejprve z pozice za fotoaparátem osvětlujte po dobu cca 10 s plyšovou hračku pomalým plynulým pohybem. Je potřeba se vyvarovat rychlých pohybů, došlo by k rozostření kresby. To ovšem v jiných případech nemusí být na škodu a můžete toho kreativním způsobem využít. Poté světlo vypněte a přesuňte se za stůl se sobíkem. Světlo opatřete zeleným gelem (fólií) a plynulými, rychlejšími tahy malujte ve vzduchu obrysy stromů. Sviťte přitom přímo do objektivu.
Počítejte s tím, že se Vám scénu nepodaří vyfotografovat hned na první pokus. Budete potřebovat několik pokusů, během kterých budete postupně ladit dobu osvitu, úhel, ze kterého budete svítit, kompozici a také nastavení expozičních parametrů. Já jsem postupně přešel z clony F8 na F5,6 a na zvýšení citlivosti na ISO 200. Namísto zvyšování citlivosti a snižování clony můžete také fotografovat s delším časem. To ale znamená, že doba osvitu se musí přiměřeně tomu prodloužit. Fotografování scény by tedy trvalo déle, ale zato bychom mohli pracovat precizněji.
Výsledkem několika pokusů je tato fotografie:
Jak fotografii upravit
Jako jakákoli jiná fotografie si i malba a kresba světlem zaslouží alespoň základní barevné a tonální doladění ve fotoeditoru. Při fotografování do RAW formátu nám dobře poslouží Zoner Photo Studio. Fotografii otevřeme v RAW modulu a protože je přeci jen velmi tmavá, provedeme zvýšení hodnoty Expozice. Tím hezky zviditelníme soba i nakreslené stromy, ale zároveň nechtěně vytáhneme kresbu i z pozadí. Pro potlačení pozadí snížíme hodnotu jezdce Černý bod. Nakonec provedeme zvýraznění kresby posunem jezdce Zřetelnost do kladných hodnot a portrét plyšového soba ve světelném lese je hotový.
Pokročilejší scény
Jak jsem již uvedl v úvodu článku, lze výše zmíněný postup aplikovat na podstatně složitější a prostorově náročnější scény. Mistři tohoto oboru dokáží tímto způsobem vykreslit celé rozsáhlé krajiny včetně hvězdné oblohy nebo složité scény plné živých lidí a zvláštních efektů. Pro inspiraci Vám mohu doporučit práci amerického fotografa Davea Blacka, který technikou malování světlem tvoří opravdu rozsáhlá díla, která si svou výpravou nezadají se scénami z holywoodských filmů. Z českých autorů se této technice věnuje např. Jan Pohribný. Vřele Vám mohu doporučit jeho knihu „Kreativní světlo ve fotografii“, kterou vydal Zoner Press v roce 2011.
„Nakreslete“ vánoční pohlednici
Blíží se Vánoce, zkuste použít techniku malování a kreslení světlem k výrobě originální vánoční pohlednice, kterou překvapíte své známé a přátele. Nahrajte si ji do mobilu nebo tabletu a můžete ji rovnou poslat pomocí služby Zoner Postcards přes aplikaci Zoner Photo Studio pro Android.
Zatím zde není žádný komentář.