5 tipů, jak vyfotit nahý portrét
Nahý portrét – v angličtině naked portrait – můžete často vidět na reklamních plochách různých společností. Využívá se taky na soutěžích krásy, ale i k prezentaci make-upu, účesů a nejrůznějších kosmetických produktů. Víte, jak takový portrét správně vyfotografovat a čemu se naopak vyhnout?
Nahé portréty se vyznačují svojí jednoduchostí. Mají v sobě spoustu elegance a smyslnosti. Využívají se na soutěžích krásy nebo k prezentaci reklamních produktů. Umět vyfotografovat takový typ portrétu se tedy může fotografům hodit.
Jemné světlo
Světlo musí být při fotografování portrétů jemné a velmi difuzní. Nahý portrét zobrazuje především ženy a dívky coby jemné stvoření a jejich nahota tuto jemnost ještě podtrhuje a zvýrazňuje. Proto není přípustné, aby bylo světlo na fotografii tvrdé a velmi kontrastní. Více se o nasvícení portrétu dozvíte v článku o fotografování portrétu s přirozeným světlem.
Pozor na otlaky
Ještě před tím, než začnete fotit nahý portrét, poproste modelku, aby si sundala spodní prádlo a hodila na sebe něco volného – tričko nebo župan. Ušetříte si tak práci s retuší otlaků ramínek od podprsenky. Taky modelku požádejte, aby si natřela fotografovanou část (krom obličeje) pleťovým krémem. Pleť je pak pružnější a hlavně má konstantnější barvu. U tohoto typu portrétu není nic horšího než flekatá pleť.
Konstantní pozadí
Čím je nahý portrét jednodušší, tím bývá zpravidla i lepší. Proto je členité pozadí spíš na škodu než k užitku. Pokud fotografujete v ateliéru, volí se obvykle bílé nebo černé konstantní pozadí. Pokud však budete fotografovat pomocí přirozeného světla, volte velmi nízkou clonu, abyste pozadí co nejvíce „rozmázli“ a využili bokeh svého objektivu. Fotografie pak bude působit velmi jemně a to je přesně cíl nahého portrétu – působit jemně.
Make-up
Fotografové by obecně neměli při focení portrétů podceňovat líčení. U nahého portrétu to platí dvojnásobně. Čím méně toho fotografie zobrazuje, tím musí být dokonalejší. Proto je perfektní make-up od profesionálního vizážisty na místě.
Nahý portrét je oblíbený i u vizážistů – jejich práce je na nich nejvíc vidět, což je pro ně skvělá reference.
Pózování – nepózování
Nahý portrét je velmi jednoduchý, proto nevymýšlejte složité pózy. Vyhýbejte se starým známým klišé, například rukám na prsou, které působí velmi amatérsky a lacině, i když se často stává, že modelky vás přesvědčují o opaku. I když fotografujete jenom portrét, je velmi důležité správné držení těla. Proto vždy jako obuv pro modelku volte vysoké podpatky, se správnou pózou jí pomohou.
Známé pořekadlo říká, že v jednoduchosti je krása. Skutečně je tomu tak. U nahých portrétů to platí o to víc. Navíc nepsané pravidlo říká, že čím jednodušeji snímek vypadá, o to je to složitější. Neváhejte proto své fotografie nahrávat do webové galerie Zonerama a podělit se o své výsledky.
Zatím zde není žádný komentář.