Překryvné vrstvy: 14 nových důvodů, proč v ZPS X používat vrstvy
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Vylepšete své snímky pomocí překryvných vrstev. Snadno tak do nich dodáte například padající pírka, déšť nebo odlesky slunce. A vaše fotografie získají ještě lepší atmosféru.
Co jsou to vrstvy?
Vrstvy si můžete představit jako skleněné tabulky položené na sebe. V místě, kde je horní tabulka průhledná, uvidíte tabulku, která leží pod ní. Vrstvy využijete ke spojení několika obrázků či jejich částí, vložení textů nebo tvarů. Každý z těchto prvků má svou vlastní vrstvu, kterou můžete libovolně upravit, přesunout nebo zneviditelnit. Díky tomu jsou vrstvy užitečné i pro situace, kdy zkoušíte různé varianty úprav a chcete se rozhodnout pro tu nejlepší. Počet vrstev je omezen pouze kapacitou vašeho počítače.
Jak pracovat s překryvnými vrstvami?
Překryvné vrstvy jsou jedním z mnoha způsobů, jak zkrášlit vaše fotky. Jedná se o vrstvy s jednoduchým motivem, např. okvětními plátky, pírky, bublinami nebo hvězdami. S překryvnou vrstvou můžete pracovat jako s kteroukoli jinou vrstvou – zvětšovat, přesouvat, měnit viditelnost nebo na ni použít libovolný nástroj Editoru. Pokud chcete množství prvků ve vrstvě zvětšit, zkuste ji zduplikovat.
Chcete si práci s překryvnými vrstvami vyzkoušet? Žádný problém! Klikněte na tlačítko níže a stáhněte si 14 krásných motivů:
Návod krok za krokem:
- Stáhněte překryvné vrstvy.
- Rozbalte stažený .zip soubor.
- Vyberte fotku, kterou chcete upravit, a otevřete ji v Editoru.
- Klikněte na Přidat vrstvu > Vložit ze souboru… a vyberte překryvnou vrstvu, kterou chcete použít.
- Zde možná narazíte na záludnost: u většiny obrázků totiž bude potřeba překryvnou vrstvu zmenšit. Pokud je ale váš obrázek hodně malý, může se stát, že neuvidíte okraje nové vrstvy, které jsou pro zmenšení potřeba. V tom případě obrázek oddalte, dokud se okraje neobjeví, a tažením myší překryvnou vrstvu zmenšete.
- Pokud se ocitnete v opačné situaci, tj. překryvná vrstva bude příliš malá, doporučujeme původní fotku zmenšit (zvětšení překryvné vrstvy nevypadá dobře).
- Když se vám podařilo zmenšit překryvnou vrstvu na požadovanou velikost, klikněte na Použít. Nyní jste připraveni začít s vrstvami skutečně čarovat.
- Pro přirozeně působící výsledek použijte nějakou povedenou fotku; nejlépe fungují fotky lidí v přírodě.
- Občas budete chtít zobrazit pouze část překryvné vrstvy, a to za pomoci masky. Pokud jste ještě s maskami nepracovali, přečtěte si tento článek.
- Na jednu fotku můžete použít více vrstev a pohrát si s jejich umístěním tak, aby s fotkou co nejvíce ladily.
- Pokud se vám zdá překryvná vrstva příliš výrazná, zkuste snížit její viditelnost stažením parametru “Krytí vrstvy”, tak jako jsme to udělali na prvním obrázku níže.
- Pokud chcete překryvnou vrstvu naopak zvýraznit, můžete – např. zvýšením expozice nebo použitím nástroje Zesvětlení.
- Chcete-li atmosféru snímku ještě víc podtrhnout, vložte mezi fotku a překryvnou vrstvu další – tentokrát barevnou – vrstvu. My jsme takto upravili obrázek s vílou – vložili růžovou vrstvu, přepnuli její režim na Měkké světlo a na závěr vložili vrstvu překryvnou.
Zde je několik fotek na inspiraci pro práci s překryvnými vrstvami:
Zatím zde není žádný komentář.