Priorita času vs. Priorita clony: naučte se je používat

Priorita času a Priorita clony. Tyto poloautomatické režimy najdete v každé digitální zrcadlovce. Umožní vám nastavit si podle potřeb ISO a čas závěrky nebo clonu. Chybějící údaj pak automaticky dopočítají. Podívejte se, kdy který mód použít, jak s nimi pracovat a kdy se vyplatí zvolit manuální režim.
Při focení zrcadlovkou je nejlepší zcela zapomenout na automatické režimy fotoaparátu. Využijete je nanejvýš při dokumentačním fotografování, kdy potřebujete pouze pořídit obrazový záznam a nemáte vyšší požadavky na estetickou kvalitu fotografie.
Pro kreativní vyjádření je lepší sáhnout po poloautomatických módech Priorita času a Priorita clony nebo po manuálním režimu fotoaparátu.
Priorita času
V režimu Priorita času sami nastavíte čas závěrky a ISO, se kterým chcete pracovat. Vestavěný expozimetr fotoaparátu pak k nastaveným parametrům zvolí hodnotu clony tak, aby byla fotografie správně exponovaná.
Bližší informace o vztahu jednotlivých expozičních parametrů k expozici obrazu se dozvíte v článku o expozičním trojúhelníku.

Režim Priorita času využijete například pro „zmrazení“ rychle se pohybujících objektů. Díky němu ostře zachytíte například sport nebo pohyb zvěře. Stačí jen nastavit dostatečně krátký čas závěrky.
Můžete ale postupovat také obráceně a nastavit dlouhý čas závěrky. Získáte tak záběry s efektně rozmazanou tekoucí vodou nebo po obloze plujícími mraky.
Zatímco v prvním případě budete pracovat s časy v řádu setin či spíše tisícin vteřiny, u druhé varianty případě nastavte časy v řádu jednotek až desítek vteřin. Dlouhé časy navíc využijete i k vymazání pohybujících se předmětů z rušné scény. Například při fotografování památek se tak jednoduše zbavíte pohybujících se turistů.

Je třeba upozornit na to, že při použití extrémně krátkých časů pravděpodobně narazíte na technické limity svého fotoaparátu, respektive objektivu.
Při fotografování s krátkými časy v řádu tisícin vteřiny často nemáte dostatek světla ani při plně otevřené cloně objektivu. Hrozí proto podexponování fotografií. Je tedy nutné pracovat s vysokými hodnotami ISO, čímž trpí technická kvalita fotografií, které obsahují vyšší úroveň šumu a mají snížený dynamický rozsah.
Vyplatí se také fotit do formátu RAW, který zachovává maximum obrazových informací. V Zoner Photo Studiu pak jeho expozici snadno vylepšíte.

Naopak při fotografování s extrémně dlouhými expozičními časy v řádu desítek vteřin ani plně zacloněný objektiv nezadrží dostatek světla dopadajícího na snímač. Musíte si proto pomoci neutrálním šedým (ND) filtrem, případně polarizačním filtrem, které omezí množství světla proudícího do objektivu.



I kvůli zmíněným problémům s použitím extrémních časů se režim Priorita času v praxi příliš nepoužívá. Zpravidla bývá lepší fotit uvedené motivy v plně manuálním režimu.
Priorita clony
Na rozdíl od režimu Priorita času, který v praxi příliš neuplatníte, je režim Priorita clony základním módem, který používají reportážní fotografové. V tomto poloautomatickém režimu fotoaparátu nastavíte požadovanou clonu objektivu a ISO. Fotoaparát k nim pak zvolí správnou hodnotu času závěrky.

Nastavením clony objektivu řídíte hloubku ostrosti ve fotografii. Díky tomu určíte, co bude na fotografii ostré a co rozmazané, tedy mimo pole hloubky ostrosti.
Je to velmi efektivní způsob, jak oddělit focený subjektu od pozadí (například při fotografování portrétů), nebo naopak jak docílit ostré kresby v celé ploše a hloubce snímku (například u krajinářské fotografie, při fotografování architektury nebo v produktové fotografii).

O volbě expozičních parametrů se více dozvíte v článku o rozdílu mezi technicky správnou a kreativní expozici.
Manuální režim fotoaparátu
Králem mezi expozičními režimy fotoaparátu je manuální režim, ve kterém máte všechny fotografické parametry plně pod kontrolou. Měření fotoaparátu vám slouží jako poradní hlas, kterého se můžete, ale také nemusíte držet.
K práci v manuálním režimu většinou přistoupíte v okamžiku, kdy je na nastavení parametrů dostatek času. V takovém případě je vhodné použít k měření expozice ruční expozimetr, který je mnohem přesnější než expozimetr vestavěný ve fotoaparátu.
Zatímco vestavěný expozimetr měří světlo odražené od scény a můžou ho zmást příliš tmavé či světlé objekty, externí expozimetr odečítá přímo světlo na scénu dopadající.
Při reportážním stylu fotografování využijete manuální režim fotoaparátu v situaci, kdy se na scéně nemění hladina osvětlení. Typicky je to v interiéru pod umělým osvětlením. Získáte také konstantně exponovanou sérií snímků. Nemusíte se tak bát, že každá fotografie bude jinak světlá či tmavá.
Bez manuálního režimu se neobejdete ani při fotografování se zábleskovými světly ve studiu, kdy jiný mód nelze použít.
Automatické nastavení ISO
Současné zrcadlovky umožňují pracovat s automatickým nastavením hodnoty ISO ve všech možných režimech fotoaparátu. Osobně jsem si pro reportážní fotografování velice oblíbil použití kombinace režimu Priorita clony a automatického nastavení ISO.
Dejme tomu, že fotografuji svatbu a začínám se záběry před kostelem. Nastavím požadovanou hodnotu clony a fotoaparát automaticky volí čas závěrky, který je díky velkému množství světla v exteriéru poměrně krátký. Když se přesunu do tmavého interiéru kostela, začínají vycházet časy závěrky příliš dlouhé na fotografování bez stativu. Fotoaparát na to automaticky reaguje a nenastaví čas delší, než je pro fotografování z ruky bezpečné. Raději začne zvyšovat hodnotu ISO a já získám správně exponované a ostré snímky, aniž bych musel měnit nastavení fotoaparátu.
V praxi se nejčastěji setkáte s režimem Priorita clony
Zatímco režim Priorita času tak často nepoužijete, režim Priorita clony uplatníte zejména při reportážním stylu fotografování. V takových chvílích totiž kvůli rychle plynoucím ději není dostatek času na ruční nastavování expozičních parametrů. Díky režimu Priorita clony přitom máte výslednou podobu fotografie pod kontrolou.
Při focení statických motivů je nejvhodnější pracovat v plně manuálním režimu. Máte tak vše plně pod kontrolou a nejste odkázaní na automatiku fotoaparátu, která není vždy neomylná.
Pokud to váš fotoaparát umožňuje, osvojte si také fotografování s automatickým ISO. Ušetříte si tak čas s jeho nastavováním, který se vám například při focení reportáží může opravdu hodit.
Zatím zde není žádný komentář.