Proč je kniha pro fotografa pořád in?
Má ještě smysl vydávat tištěné knihy s radami pro fotografy? Takovou otázku si v době Instagramu a všeho toho on-line a digi klade stále víc lidí. Jistě lze prohlásit, že své čtenáře si stále kniha nachází, ale byl by to příliš zjednodušující pohled. Důvodů je totiž víc. Rozebereme si to na nové knize Josefa Pecinovského – Zoner Photo Studio X, která slouží jako uživatelský krokový manuál.
Práci se Zoner Photo Studiem X vysvětlil Josef Pecinovský ve své publikaci poměrně podrobně, aniž by sepsal objemnou knihu. Dosáhneme toho například tak, že jednotlivé kapitoly knihy poskytnou čtenáři krokové návody. Třeba, jak program nastavit, jak importovat fotografie, nebo jak používat jednotlivé moduly od Správce po Vytvořit.
Protože software nabízí řadu jednoduchých i pokročilých funkcí pro úpravu fotografií, dostává každá z nich svůj prostor. A to jak obrazový, tak textový.
On-line vs. off-line návody
Internet se může jevit jako nejvýraznější konkurent odborné knihy. Vždyť Youtube přetéká videonávody a leckterý bloger si poradí s každým problémem, na který fotograf při své práci narazí. Jenže v praxi na internetu začínáme hledat až ve chvíli, kdy problém nezvládneme vyřešit sami za pomoci intuice.
Občas se setkávám i s názorem, že tištěná kniha s každou novou aktualizací programu zastará. S on-line návody je však situace často velmi podobná. Což potvrdí každý, kdo se někdy snažil najít internetový návod pár dní po aktualizaci svého oblíbeného programu. Internet je prostě plný zastaralých informací.
Přesto knihy nedokáží vycházet rychleji, než snaživí odborníci píší svoje články. Pokud má mít kniha trvalejší hodnotu, musí se alespoň pokusit o to, aby se čtenář naučil o programu přemýšlet a pochopil jeho principy.
Josef Pecinovský se u knihy Zoner Photo Studio X zaměřil na pokročilé uživatele, kteří ovládají práci s počítačem a dobře znají i svůj fotoaparát. Proto nic z toho nevysvětluje.
Když Zoner Photo Studio X v modulu Správce pomáhá katalogizovat fotografie, autor počítá s tím, že čtenář umí se soubory pracovat. Rovnou se proto věnuje pokročilejším funkcím. Například přiřazení GPS souřadnic ve spolupráci s internetovými mapami od Seznamu nebo Googlu.
Výhoda tisku, kterou internet nedožene
Knihy o fotografování a úpravách fotografií mají oproti internetu jednu půvabnou výhodu. Vytištěná fotografie, ta možnost se jí dotknout, je přidanou hodnotou, která je stále pro mnoho lidí lákavá.
V tomto ohledu má jistě navrch umělecká fotografická kniha před příručkou. Návodná publikace musí ale pracovat s přehlednou grafikou a barvou.
Možná to někomu vyzní banálně, ale stále existuje dostatek lidí, kteří si potřebují fotografii osahat, nebo ji alespoň vidět analogově – na papíře. Přestože to možná z větší části jsou spíš návštěvníci galerií než laičtí sběratelé zážitků z dovolené, stále je takových lidí dost.
Ostatně i Zoner Photo Studio X obsahuje nástroje na tisk fotografií nebo tvorbu fotoknihy či kalendáře. Od začátku počítá s tím, že fotografie nezůstane zavřená jen v digitálním světě.
Komplexní rady ve voňavém balení
Čím je tedy odborná kniha o práci s fotografií zajímavá? Jistě tím, že na téma nahlíží komplexně a je přehledně rozdělená do kapitol. Právě v tom někdy internetový blog či videonávod může zaostávat. Jejich autoři totiž často vyzobávají jednotlivosti a jen málokdo poskytne ucelený obrázek.
A kniha voní a je hmatatelná. Právě to zvýrazňuje krásu samotných fotografií u uměleckých publikací. Navíc tak čtenáři pomáhá lépe vidět a pochopit postup. A pro koho fyzická podoba knihy není podstatná, ten si může koupit její elektronickou formu do čtečky.
Lukáš Pokorný
Autor článku je zaměstnancem nakladatelství Grada, která knihu Zoner Photo Studio X v létě 2017 vydala.
Zatím zde není žádný komentář.