Propojení fotoaparátu s mobilem, zlatá hodinka i GPS. Podívejte se na nejlepší mobilní aplikace pro fotografy
Chytrý telefon máme dnes všichni. Fotoaparáty v mobilech sice ještě zdaleka nepřekonaly ty klasické, ale telefon můžete využít ke spoustě dalších věcí, které s focením úzce souvisí. Mobilních aplikací pro fotografy je mnoho a není lehké se v nabídce zorientovat. Udělali jsme to za vás a vybrali některé z nich. Podívejte se na naše favority.
Tento článek je o aplikacích, které vám jako fotografům ulehčí život. Většina z nich funguje na operačních systémech Android a iOS a využijete je tedy na mobilním telefonu i na tabletu.
Kdy jít fotit?
Snad všichni rádi fotíme při zlaté hodince, kdy je nejkrásnější světlo. Proto se dost hodí, když si v telefonu můžete najít v kolik slunce zapadá, kdy začíná zlatá hodinka nebo kdy končí modrá. V tom vám pomůže třeba jednoduchá aplikace Alpenglow. Ta je dostupná pro uživatele iOS.
Dále je tu ještě aplikace pro Android Golden Hour, pomocí které si nastavíte přesné místo na mapě a uvidíte, ze kterého směru bude slunce svítit.
Nenechte se zaskočit počasím
Pokud fotíte na cestách, znát dopředu počasí se hodí – ať už kvůli příhodnému světlu nebo možným srážkám. Při cestování po Česku využijete aplikace Aladin a Meteoradar. Obě aplikace jsou zdarma a získávají data z Českého hydrometeorologického ústavu, což přidává na jejich přesnosti. Aladin sděluje aktuální počasí a předpovídá počasí na zítřek i pozítří. Meteoradar ukazuje oblačnost a srážky.
Při cestách do zahraničí se vám bude hodit aplikace AccuWeather, která ukazuje předpovědi počasí po celém světě. Aplikace zobrazuje aktuální počasí včetně rychlosti větru a navíc i oblačnosti, která je pro focení velmi důležitá.
Zaznamenání trasy a GPS souřadnic
K zaznamenání trasy a souřadnic použijte aplikaci, která umí zaznamenat data do .gpx souboru. Například GPSLogger pro Android. Soubor pak propojíte jednoduše v počítači se Zoner Photo Studiem. Podrobnější informace o propojení se dočtete v článku o tracklogu.
Přetažení fotek do mobilu
Novější fotoaparáty už mají skoro vždy Wi-Fi. Každý výrobce má svoji aplikaci na přenos fotek z fotoaparátu do mobilu. Dále lze aplikace využít třeba pro dálkové ovládání fotoaparátu.
- Nikon – Starší těla podporují aplikaci WMU, která není úplně ideální, ale základní funkce zvládá. Novější těla spolupracují se SnapBridge, která je o něco lepší.
- Canon má pro Android i iOS aplikaci Canon Camera Connect.
- Sony nabízí aplikaci PlayMemories Mobile
- u Fujifilmu najdete Camera Remote
Pokud váš fotoaparát Wi-Fi nemá, udělejte to po staru. Sežeňte OTG kabel, který redukuje microUSB, USB C nebo Lighting na klasické USB (podle toho jaké mobilní zařízení máte). Do něj pak připojíte čtečku paměťové karty a do ní kartu samotnou.
Hloubka ostrosti
Jak velká bude hloubka ostrosti si umíme přibližně představit. Ale jsou situace, kdy se hodí vědět to přesněji. Například pokud máte omezený počet pokusů fotku udělat, nebo když třeba fotíte na film. Pak zkuste DOF Calculator pro android nebo SetMyCamera pro iOS. Tyto aplikace vám spočítají, co všechno bude ostré.
Inspirace
Nechte se inspirovat na internetu. Pokud vám například zrovna dojdou nápady na pózy a nevíte jak postavit modelku, není nic jednoduššího, než vytáhnout mobil a mrknout na Pinterest.
Jaké jsou ty vaše?
Určitě je tu další řada aplikací, které fotografové používají. Nechte nám v komentářích, které máte nejraději.
Zatím zde není žádný komentář.