Rozhovor: Honza Musil – světlo a stíny jsou přesně ty nejdůležitější ingredience při vzniku fotografií
Fotografie je pro Honzu Musila, ambasadora Zoner Photo Studia X, životní cestou. Jako fotograf a vášnivý cestovatel tímto způsobem objevuje a pozoruje svět. Jaká je jeho fotografická cesta, která zachycuje okamžiky, jak sám říká vyprávěné světlem, které samo o sobě tvoří život.
Honza je z Vysočiny a mimo jeho fotografických a cestovatelských aktivit se věnuje i lektorství, pořádá workshopy o focení a cestovatelské přednášky o zemích, ve kterých byl. K editaci fotek využívá Zoner Photo Studio už od roku 2013. Zeptali jsme se ho na to, jak to všechno začalo a jak se mu pracuje s naším editorem.
Honzo, pocházíš z Vysočiny, k focení jsi přičichl ve 14 letech a zůstalo ti to až do současnosti. Na tvých stránkách stojí: fotograf, lektor a dobrodruh… Co jsi vystudoval?
Přál jsem si jít na grafickou školu, ale to nevyšlo, šel jsem tedy studovat počítače a elektroniku. A mimo školu jsem se věnoval grafice a focení. Při vysoké škole jsem pak začal tvořit webové stránky a pracovat jako grafik pro fakultu. Když jsem školu skončil, pokračoval jsem jako UX/UI designer a kreativní grafik. Cestováním a focením jsem trávil každou volnou chvíli.
Kdy se dostavily první úspěchy a pochopil jsi, že tě fotka může uživit? Jak to vypadalo/probíhalo?
To byl celkem dlouhý proces, po několika reportážích a pokusech o svatební fotografie, jsem si dlouho nechtěl focení vpustit do profesního života, jelikož jsem si nechtěl nabourat vztah k tomu, co mám rád. Ale časem jsem se dostal do okamžiku, že pokud se fotografie nestane součástí i mé profese, nikdy na ni nebudu mít tolik času, kolik budu chtít.
Tohle uvědomění začalo vše měnit, začal jsem fotit pro klienty, kterým jsem tvořil webové stránky a grafiku, jako rozšíření mých služeb. Po návratu z mé první cesty po Číně jsem začal přednášet dobrodružství z cest a tak více začlenil fotografii do mého každodenního života i toho profesního. Když pak přišla nabídka učit fotografii na Univerzitě třetího věku, stačilo už jen nezaváhat, a opřít se do toho naplno.
Máš nějakou svou nejoblíbenější fotku?
Oblíbené mám skoro všechny, každá z nich nese kousek příběhu. Tady mám jednu oblíbenou z počátku mojí tvorby, kterou jsem fotil na svůj první digitál, na který jsem vydělával celou letní brigádu.
A určitě mezi ně patří i moje první fotka, kterou otiskly v časopise a další, které se umístili v soutěžích na prvních místech. Ale, pokud má nějaká pro mě silný význam, tak tato. V životě jsou různé chvíle, které nemusí být snadné, naše sny a radost z každého společného okamžiku, nám je pomohou zvládnout.
Líbí se mi tvé pojetí myšlenky zachycení okamžiku v daném světle, které samo o sobě tvoří život. Jak jsi k této myšlence dospěl?
Jednodušší otázka by nebyla 🙂 více méně mě k tomu vedl můj život. Ale stručně, když jsem vymýšlel moje současné logo, přemýšlel jsem, které téma fotím nejčastěji.
Ano jsou to velmi často východy a západy slunce, a mým foto snem je vyfotit úplné zatmění slunce, tady od nás z české kotliny. A když se nad tím zamyslím, tak bez hvězd a jimi vyzářených fotonů, které se odrazí a skrze prostor kolem dopadnou na naši sítnici, tak bude jenom černo černá tma. Ano, světlo se stíny, které jsou jeho součástí, jsou přesně ty nejdůležitější ingredience při vzniku fotografií.
Své know how předáváš dalším fotografickým nadšencům na fotografických kurzech, máš z kurzů nebo workshopů nějaký zajímavý zážitek nebo humornou historku?
Vtipnou si teď úplně nevybavuji, ale jednu vzpomínku, která se nestane každý den, mám. Číhali jsme i s dětskými fotografy v oboře na stádo jelenů. Byli jsme tam asi hodinu, a všichni byli potichu jako nikdy. Byli jsme na místě, kde byli k vidění snad pokaždé, ale ten den ne a ne přijít. Po marném čekání jsme se rozhodli, že půjdeme na jinou lokaci, a když jsme se otočili, stál za námi, tak na 30m krásný majestátní dvanácterák a s klidem nás už nějakou chvíli pozoroval. 🙂
Kdo se hlásí na tvé kurzy?
Hlásí se všechny generace, různě zkušených fotografů, někdy se vrací i babičky s vnoučaty. 🙂
To co mě baví nejvíc, že pro všechny je focení velká radost. Mnoho z nich zůstává v kontaktu i po kurzu, a někteří se vrací opakovaně a posouvají se krůček po krůčku. Mám radost, když vidím posuny na jejich fotkách. Snažím se dělat fotovýlety po celé republice a setkávat se s dalšími milovníky fotografie.
Jakou techniku na kurzech používáš a co všechno se na kurzech od tebe zájemci dozví?
Aktuálně fotím na Nikon, ale rád testuju nové stroje všech značek. Focení není primárně o tom co stroj umí, ale o tom, jaká je to radost ho používat, zda mě neomezuje svou ergonomií, složitostí či nastavením. Pokud mě nic neruší, pak mohu plně vnímat světlo a jeho hru. Kurzisté mohou vyzkoušet vše, co mám u sebe, batohy a stativ mám od Peak Design, filtry pak používám od VFFOTO, jejich magnetický systém je jednoduše návykový.
Snažím se vždy předat vše, co vím a každého posunout o kousek blíže k vysněné fotce..
Někdo potřebuje méně informací v praktických ukázkách, někdo zase záplavu technických termínů. A někdo si přichází pro novou inspiraci. Takže kromě základního nastavení fotoaparátu se učíme vlastnosti objektivů a clony, základní časy, které ovlivňují výslednou atmosféru snímku, a pak hlavně vnímání světla a hledání kompozice pro zachycení příběhu.
Jsme rádi, že tě máme mezi ambasadory. Dokázal bys mi říct, v čem je pro tebe Zoner Photo Studio největším pomocníkem?
Za mě největší síla Zoneru je v rychlém třídění a výběru fotografií. Zatřídit a vybrat to, čím se dále zabývat, bývá často kamenem úrazu. Dále pak možnost pomocí vlastního presetu nastavit snímku přesně zvolenou náladu a pak možnost tyto nastavení kopírovat na celou sérii např. při časosběrném videu. To šetří hodně času, který pak mohu věnovat rodině.
Jaké funkce máš v Zoneru nejraději?
Všechny, a hlavně ty, které teprve přijdou. Jako opravdu. Těším se na každé beta testování a příliv nových vychytávek do programu. To, že se program stále posouvá k lepšímu, mi umožňuje, abych se i já posouval k lepším výsledkům.
Podívejte se na dvě Honzovy fotky vyfocené s odstupem 19 let.
No, je vidět, že se moje témata a vidění světa zas tak moc nezměnily. Jenom tenkrát ta fotka moc úspěchů nesklidila. V současné době málokdo pozná, že je to téměř 20 let stará fotka. Ale je to i díky tomu, že jsem na ní udělal edit v nejnovějším Zoneru. 🙂
Honzo, moc děkuju, že jsi mi i přes nabitý program (Honza byl v době rozhovoru na jednom ze svých workshopů) věnoval chvíli svého času a mohli jsme si popovídat o tvých začátcích i dalších aktivitách.
Jaroslava Poláková
Moc pěkné, Ráda bych to taky tak uměla. Mohli byste připravit nějaký kurz v Praze, kde bychom si prohloubili znalosti ze zoneru x, které zatím využíváme jen neúplně.
Honza Jan Musil
Dobrý den,
podařilo se nám kurzy v Praze domluvit ve spolupráci s Fotoškoda,
hezký den
Honza Jan Musil
Dobrý den,
bude-li to v mojich silách rád pro vás kurz v Praze připravím, můžete si vybrat ze soukromé lekce přímo pro vás, anebo z kurzu ve větším počtu lidí, ale pro ten aktuálně nemáme vypsaný termín, když zašlete zprávu na email magazin@zoner.cz a do předmětu uvedete zájem o kurz Zoner Photo Studio X v Praze,
napíšeme vám hned jak bude termín kurzu známý, případně po emailu domluvíme podrobnější informace,
hezký den Honza