S foťákem na přechodu hor
Krátké jednodenní túry mají samozřejmě své kouzlo. Můžete volněji plánovat a nosit s sebou jen to nejnutnější. Na druhé straně ale většinou kráčíte v nepěkném poledním světle a o nejkrásnější části dne přicházíte. Něco úplně jiného je, když se vydáte do hor na několik dní, týdnů, nebo dokonce měsíců. Najednou se probouzíte do nádherného světla, vše se neustále mění a večer zažíváte epické západy slunce.
Tohle dobrodružství je však vykoupeno pečlivým zvažováním toho, co si z fotografické techniky vzít a co naopak nechat doma. Po pár dnech totiž budete na zádech cítit každý gram.
Neexistuje žádné ideální vybavení na přechod. Výsledek bude vždy kompromis mezi hmotností a možnostmi vašeho vybavení. Podívejme se tedy na několik důležitých faktorů, které vám pomohou lépe se připravit a zorientovat.
Co chci fotit?
To je asi první otázka, kterou si musíte ujasnit a podle toho se zabalit. Udělejte si rešerši krajiny, kterou se budete pohybovat. Prostudujte si profil a náročnost trasy, abyste věděli, s čím se vlastně setkáte, a co tedy budete mít možnost fotit. Jestli se vydáte například na Svatojakubskou pouť, budete procházet převážně zastavěnou krajinou plnou různých usedlostí a na divokou přírodu příliš nenarazíte. Pokud se však vydáte do karpatské divočiny někde v Rumunsku, setkání se zvířaty bude mnohem pravděpodobnější. A s tím souvisí i obtížnost trasy.
Jaký foťák s sebou a jak ho mít po ruce?
Zde nebude odpověď snadná. Robustní zrcadlovka odolá mnoha rozmarům počasí, ale je až nesmyslně těžká. Bezzrcadlovka není zas o tolik lehčí a konstrukčně je méně odolná. Přesto se pro mě stala nejlepší volbou. Jako dobrý kompromis se jeví vyspělý kompakt s kvalitním zabudovaným objektivem. Mějte pořád na paměti, že budete mít batoh vážící minimálně dvanáct kilo, spíš víc.
Nejde však jenom o váhu, ale také o praktičnost. Pravděpodobně budete mít v rukou trekové hole. To vás donutí dvakrát si rozmyslet, zda si sundáte batoh a sáhnete po velkém fotoaparátu. Výhodou malého foťáku je, že jej můžete mít například v kapse na bederním pásu, v přídavné kapse na ramenním popruhu nebo v boční kapse batohu, do které se dostanete, aniž byste museli sundávat batoh.
Speciální brašna na foťák, oddělená od batohu je jen pro ty nejzarytější fotografy. Osobně si nedokážu představit, že bych při celodenním pohybu nosil kromě batohu ještě i speciální brašnu. Zajímavější alternativou do suchého počasí je tzv. „capture clip“, pomocí kterého upevníte foťák k libovolnému popruhu batohu nebo přímo na opasek. Osobně si myslím, že nejlepší je od Peak Design.
Volba objektivu
Nyní nastala chvíle, kdy se musíte dobře zamyslet nad tématem, které chcete fotit. Pokud je to divoká příroda, budete potřebovat dlouhé ohnisko. Pokud chcete zachycovat rozlehlost krajiny, hodí se širokáč.
Pokud nejste nijak vyhraněný, ideální je jenom jeden univerzální zoom, který pokryje většinu situací.
Taková klasika je rozsah 24-70 mm a hodí se i dobrá světelnost, tedy f/2,8 v plném rozsahu. Tahle varianta je ideální i pro začátečníky, kteří ještě nevědí, co budou fotit.
Verze pro minimalisty je vzít s sebou dva malé pevné objektivy s dobrou světelností. Pokud bych si bral jednom dvě pevná skla, vzal bych si jednak 35 mm, což je asi úplně nejuniverzálnější ohnisková vzdálenost, a pak také 85 mm.
Baterie a paměťové karty
Osobně nosím tři originální baterky do své bezzrcadlovky Sony A7III. Jedná se však o velmi subjektivní záležitost, kterou jsem ladil několik několik přechodů. Baterie si nezapomeňte v každé civilizaci dobíjet. Mým nouzovým pomocníkem je powerbanka s kapacitou 20 000 mAh, kterou používám k dobíjení baterky přímo ve foťáku.
Je lepší vzít si víc karet, zejména pokud máte ve foťáku jenom jeden slot na jednu kartu. Je také dobré nespoléhat se na jedinou velkou kartu (například 128 GB), ale postupně střídat menší karty (například 64 GB). Pokud se s kartou něco stane, nepřijdete tak o všechny fotky.
Nejlepší je ale fotky průběžně zálohovat na cloud.
Něco navíc
Pokud jste vášnivý „krajinář“, oceníte taky nějakou odlehčenou verzi stativu. Stativ je totiž nezbytnou věcí, pokud chcete dělat fotky z více expozic. Kromě toho se hodí také polarizační filtr, který poslouží jako ochrana objektivu a zároveň vám zlepší kresbu v obloze.
Ideální zavazadlo
Určitě se nevyhnete tomu, abyste foťák schovali do batohu. V takovém případě je ideální mít ho uložený úplně navrchu, co nejblíže zádům. Takto bude relativně po ruce a bude se vám lépe přenášet, protože těžší předměty je vždy dobré mít blízko u těla.
Pokud prší, nezapomeňte mít po ruce speciální nepromokavý obal. Na něm určitě nešetřete. Na přechodu si počasí nevybíráte, může pršet i celý den, a tak musíte být připraveni udržet fotoaparát v suchu.
Zcestovalý fotograf to často nemá jednoduché, ale snímky, které si přiváží jsou odměnou za drobná nepohodlí, která zažil, když obětoval pár kilo v batohu pro foťák a jeho příslušenství.
Zatím zde není žádný komentář.