Skutečně potřebujete zrcadlovku?
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Digitální zrcadlovky, coby samostatná třída fotoaparátů, představují pro drtivou většinu uživatelů tu nejvyšší metu. Není divu, že na to slyšeli i výrobci a v posledních letech pořizovací ceny za D-SLR šly hodně dolů. Vyplatí se však každému uživateli její pořízení?
Nejčastější typy fotografických přístrojů v rukách uživatelů jsou kompaktní fotoaparáty, jednooké zrcadlovky a kompakty s vyměnitelnými objektivy. Na tento výčet se nyní omezíme také při hledání odpovědi na to, zda je skutečně digitální zrcadlovka to pravé pro všechny fotografy.
Kompakt: v principu malý fotoaparát s nevyměnitelným objektivem a obvykle s méně možnostmi nastavení a doplňujícího příslušenství.
Bezzrcadlovky (kompakty s vyměnitelnými objektivy): jedná se o hybrid mezi kompaktem a zrcadlovkou; má rozměry kompaktu, ale i výměnné objektivy a možnost širšího ovládání jako zrcadlovky.
Zrcadlovka: vyspělý přístroj s širokou paletou funkcí a příslušenstvím. Za poslední roky se díky klesající pořizovací ceně za tělo fotoaparátu dostaly do rukou tisícům fotoamatérů.
Hned ze startu byste si měli uvědomit, že technicky pokročilý fotoaparát v rukou ještě není zárukou kvalitní fotografie. Jestliže od přístroje očekáváte profesionální výstupy, fotoaparát bude vyžadovat také schopného a pokročilého uživatele.
Jaký fotoaparát si mám koupit? Otázka, kterou si pokládá každý, kdo si plánuje pořídit nový přístroj. Abyste si vybrali to nejlepší pro vás, je třeba si odpovědět na některé otázky, které shrnul Tomáš už ve svém loňském příspěvku. Jaký mám rozpočet? Co chci fotografovat? Jaké úrovně chci dosáhnout?
Rozbijte prasátko
Nejlevněji pořídíte kompaktní fotoaparát, který nevyžaduje žádné zvláštní příslušenství. Jednoduše zakoupíte kompakt a máte vše, co potřebujete. Můžete začít fotit.
Pořizovací cena pokročilých kompaktních přístrojů, nejnižších modelů digitálních zrcadlovek či bezzrcadlovek dnes klesá i pod hranici deseti tisíc korun. Proč byste tedy neměli rovnou koupit zrovna digitální zrcadlovku, když představuje tu tolikrát opěvovanou největší příčku v technice a „každý profík fotí se zrcadlem“?
Předně několik proti, které vás mohou odradit. Váha digitální zrcadlovky už v batohu půjde poznat. Půl kilové tělo je zcela běžné, u pokročilých modelů je to i více. Připočtěte k tomu nějaký ten objektiv nebo další příslušenství, které časem a objevováním dalších fotografických disciplín přibude, a tato výbavička se už pěkně pronese.
Toto příslušenství navíc zabírá hodně místa a objektiv se do těla zrcadlovky nezasune tak, jak tomu bývá u řady kompaktů. Zatímco kompakt kolikrát schováte do kapsy bundy nebo i kalhot, se zrcadlovkou na to zapomeňte. A počítejte i s ruksakem navíc. Budete-li cestovat do vzdálených končin letecky, pak můžete narazit i na váhový limit svých zavazadel.
A co režimy? Automatika, manuál?
Jestliže fotíte jenom v plném automatu, a ostatní poloautomatické, nebo manuální režimy jsou pro vás velkou neznámou a nemáte v plánu je nikdy využívat, v tom případě je pořizování zrcadlovky zbytečný luxus.
K čemu vám bude možnost využívat nízké hloubky ostrosti, když nebudete pracovat s clonou? Stejně tak při focení sportu své výsledky posunete mnohem dále, když budete využívat plně manuální režim nebo režimy s prioritami času a clony.
Co chcete fotografovat?
Portréty a lidi
Na fotografie rodiny, kamarádů, přátel, momentek z dovolených, oslav a různých akcí plně postačí jakýkoli kompaktní fotoaparát. Takový, se kterým není tolik práce jako se zrcadlovkou.
Na druhou stranu chcete-li, aby se vaše portrétní fotografie přiblížily vizáží k profesionálním snímkům, při kterých musíte korigovat hloubku ostrosti, samotnou ostrost snímku a mnoho dalšího, využijete spíše bezzrcadlovku nebo zrcadlovku s portrétním objektivem.
Samotné tělo není pro fotografování portrétů až tak důležité, daleko podstatnější je správný výběr objektivů. Doporučujeme objektivy s dobrou světelností (např. f/1.8, f/2.8), středního až delšího ohniska (50–200 mm). Pro začátek je světelný objektiv s 50 mm ohniskovou vzdáleností téměř ideální. Není drahý a má vynikající kresbu.
Krajinářská fotografie
Pokud vám nevadí již zmiňovaná váhová zátěž, klidně si pořiďte k focení hor a krajiny zrcadlovku. Ovšem zatímco váš kolega s kompaktem, který lehce vyndá z pouzdra na opasku či kapsy u bundy, bude vždy připraven k focení „za pochodu“, vy budete muset sundávat batoh ze zad, rozepínat brašnu, měnit objektivy a tak dále. A to už dokáže zdržet nejednu výpravu.
V krajinářské fotografii se nejvíce uplatní široká ohniska, na kterých začínají kompakty, budou se však hodit i televzdálenosti na detaily a výřezy.
Reportáž, dokument a cestování
Dokumentární či reportážní fotografie jsou velmi specifická témata, protože fotografujete jak krajinu, tak i lidi v jejich domácím prostředí. Nemusíte-li, nepoužívejte zrcadlovku. Z jednoho prostého důvodu: jste moc nápadní.
V některých zemích se lidé „profesionálnímu“ fotografování brání. Například se bojí, že budou v novinách a kdoví kde, protože se zrcadlovkou budíte takový dojem.
Jestliže vám to rozpočet dovolí, doporučujeme vám proto raději kvalitnější kompakt s vyměnitelnými objektivy, tedy bezzrcadlovku. Lidé vás budou považovat za neškodného turistu a ne za profesionála od novin.
Sport a vše, co je v pohybu
Sport je kategorií, u které se nebojíme hned na začátku říct, že rozhodně vyžaduje zrcadlovku. Zde dokonce záleží také na těle přístroje, protože budete potřebovat rychlé ostření, rychlou závěrku a vyšší citlivost čipu.
K fotografování sportu se využívají profesionální těla (většinou navíc typu full-frame). Ta jsou totiž schopna zachytit kvalitní obraz (bez degradace výrazným šumem) i za horších světelných podmínek.
Ke kvalitnímu tělu si fotografové sportu pořizují i kvalitní objektivy. Každý sport si vyžaduje jiný objektiv a, jak ukázal i nedávný rozhovor s Martinem Kozákem, dá se využít všechno od rybího oka až po 800mm objektivy. S telezoomem v rozsahu ohnisek přibližně 70–200 mm rozhodně neprohloupíte.
Zvířata ve volné přírodě
U divoké zvěře je to velmi podobné jako u sportu. Potřebujete zrcadlovku s přesným a rychlým ostřením, rychlou závěrkou, vysokou citlivostí a také opravdu dlouhé ohniskové vzdálenosti – na 200 mm často pouze začínáte. Klidně můžou absentovat objektivy širšího ohniska, místo toho doporučujeme pořídit raději jeden makro objektiv.
Makro
Makro je dost specifické téma, na které vám ze začátku postačí kompakt vyšší třídy s možností focení v makro režimu. Jestliže ale chcete fotografovat makro či dokonce mikro fotografii naplno, neobejdete se bez širšího příslušenství a doplňků. Zrcadlovku nevyjímaje.
Přechod z kompaktu na zrcadlovku? Ještě to zvažte
Nečekejte, že přechod z kompaktu na zrcadlovku vám automaticky zajistí výrazný posun v kvalitě vašich fotografií.
Fotíte-li po celou dobu jenom kompaktním fotoaparátem, přechod na zrcadlovku ještě pečlivě zvažte. Kompakty mají velmi vysokou hloubku ostrosti díky malým rozměrům snímače. Zrcadlovky mají naopak nižší hloubkou ostrosti, takže budou „produkovat neostré snímky“.
Je to způsobené tím, že zrcadlovky mají plochu snímače o hodně větší, tudíž se s hloubkou ostrosti musíte naučit pracovat – správně a přesně ostřit. Hloubka ostrosti závisí na více faktorech, konkrétně na ohniskové vzdálenosti, clonovém čísle a právě velikosti snímače. Čím je snímací plocha větší, ohnisková vzdálenost delší a clona nižší, tím je hloubka ostrosti menší.
Koupě těla je jen začátek
Principiálně platí: za kolik koupíte tělo zrcadlovky, aspoň tolik si připravte na objektivy. Pořídíte-li zrcadlovku jen se základním objektivem, který je relativně levný, neočekávejte od „seťáku“ vynikající výsledky. Tyto objektivy mají často horší výstupy než vyspělé kompakty. Někdy je lepší koupit samotné tělo zrcadlovky a k němu následně pořídit potřebné příslušenství.
Když jsou finanční zdroje omezené, ale přesto chcete (potřebujete) zrcadlovku, nebojte se bazarových starších modelů. Dají se sehnat za velice slušné ceny a častokrát naleznete bazarové kousky ještě rok i víc v záruce. Ušetřené peníze můžete raději investovat do objektivů. Právě objektiv je to, co „kreslí“ výslednou fotografii.
Přestože jsme se v článku do zrcadlovek pěkně opřeli, jedná se o skvělé přístroje, které ve zkušených rukou odvádějí tu nejlepší práci. Je na vás, abyste usoudili, jak a co chcete fotografovat. Zda si vystačíte s kompaktem, půjdete do bezzrcadlovky nebo potřebujete zrcadlovku.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme úspěšný lov za lepšími a lepšími snímky!
Zatím zde není žádný komentář.