TFP focení: nejlepší způsob, jak si bezplatně rozšířit portfolio

Jestli se věnujete focení portrétů, určitě jste se někdy setkali s problémem, že jste neměli koho fotit. Ať už máte vymyšlený projekt, k němuž potřebujete najít vhodného člověka, nebo si jen chcete zafotit s někým zajímavým, forma spolupráce TFP je to, co vám pomůže. V tomto článku se dozvíte vše, co o TFP focení potřebujete vědět.

TFP je zkratka termínu „Time For Prints“, což v překladu znamená „čas za fotky“. Jde o formu spolupráce mezi fotografem a modelkou (případně dalšími profesemi – jako například vizážistkami), při níž vzniknou fotografie, které poslouží všem zúčastněným k obohacení portfolia.

Přitom je důležité, že u této formy nikdo nikomu nic neplatí – každý do toho vloží svůj čas, zkušenosti a schopnosti. Odměnou jsou pak všem zúčastněným výsledné fotografie a případné reference.

I když je termín TFP mírně zavádějící (prints totiž znamená vytištěné fotky, jenže v praxi jsou výsledkem většinou jen fotky v digitální podobě), jedná se o ustálený a obecně používaný výraz.

Co není TFP

Mnoho lidí zaměňuje pojem TFP za „dostanu fotky zdarma“. I když to tak může na první pohled vypadat, není to pravda. Důležité je, že by výsledné fotky měly obohatit portfolio jak modelů a modelek, tak i fotografa. Hodně lidí toho ale zneužívá a místo profesionálního fotografa hledají někoho, kdo je nafotí zadarmo pod záminkou TFP spolupráce.

Ti drzejší takhle hledají fotografa na svatby. A ti nejdrzejší pak hledají formou TFP fotografa na komerční focení. Obecně řečeno, pokud vzniklé fotky potřebuje jen jedna strana a druhá z nich nemá užitek, nemělo by se to řešit formou TFP.

TFP focení – nejlepší způsob k rozšíření portfolia
Lucie byla původně klientka, ale fotilo se mi s ní dobře. Když pak přišla s nápadem na tuto fotku, rovnou jsme se domluvili formou TFP, protože jsem sám chtěl takovou fotku v portfoliu mít.
Fujifilm X-T2, Fujifilm 56 mm f/1.2, 1/100s, f/1.2, ISO 5000.

Kde hledat modelky, modely a fotografy

Možností je více. Asi největší katalog modelek, modelů a fotografů je k vidění na Fotopátračce. Lidé se tam dají filtrovat podle různých kritérií, takže je to výborný způsob, jak najít někoho s konkrétními parametry (výška, barva vlasů, oblast působení a tak dále). Podobný web je Fotoparta, ale s tou nemám osobní zkušenost.

Další způsob, jak sehnat lidi ke spolupráci, je prostřednictvím facebookových skupin. Asi největší česká skupina je Focení TFP. Dále existuje spousta podobných obecných skupin, případně některé zaměřené na určité oblasti nebo města. Vyplatí se přidat se do více skupin. Při hledání nebo poptávání lidí ke spolupráci tak budete mít větší šanci, že najdete ideálního spolupracovníka.

Tady ale hodně doporučím sledovat pravidla dané skupiny, někdy jsou přísnější. Oproti webovým katalogům zde chybí možnost filtrovat lidi, ale výhodou je rychlejší domluva.

TFP focení – nejlepší způsob k rozšíření portfolia
Někdy může TFP focení proběhnout jako posezení u kafe, piva nebo vína. Třeba když nevyjde počasí a začne pršet. Proto je výhodné vybírat si ke spolupráci lidi, se kterými si lidsky sednete.
Sony A7III, Samyang 35 mm f/1.4, 1/125s, f/1.4, ISO 100.

Zajímavé tváře můžete také hledat na sociálních sítích nebo přímo naživo, třeba v ulicích. Jen pro lidi mimo fotografický obor bývá pojem TFP neznámý, takže v takových případech doporučuju termín nepoužívat a prostě oznámit, že se vám daný člověk hodí do portfolia a že byste ho chtěli nafotit.

Jak s TFP začít

Pro fotografy je klíčové portfolio. Pokud už v něm nemáte krásné fotky nebo teprve s focením začínáte, pravděpodobně neseženete žádnou zkušenou modelku. Pro začátek je proto nejlepší nejdříve oslovit přátele či rodinu a nasbírat nějaké zkušenosti tam. Nebo sehnat na TFP spolupráci nějakou začínající modelku. Čím lépe budete fotit, tím zajímavější lidi můžete ke spolupráci sehnat. Je to tedy i skvělá motivace k neustálému zdokonalování se.

U modelek a modelů není kvalita portfolia tak podstatná. Často ani nezáleží na zkušenostech, ne každý fotograf hledá jen zkušené modely. Velkou roli hraje vzhled. Pro mě třeba osobně jsou velmi důležité výrazové schopnosti – pro fotografy většinou nejsou moc zajímaví lidé, kteří se tváří pořád stejně a neumí pracovat s výrazem.

TFP focení – nejlepší způsob k rozšíření portfolia
S nápadem na focení nemusí přijít jen fotograf, zde s využitím barev přišla modelka. Není ale nutné mít vždy dopředu vymyšlený plán, často improvizujeme.
Fujifilm X-T2, Fujifilm 56mm f/1.2, 1/1000s, f/3.2, ISO 200.

Jak si nastavit spolupráci

Průběh TFP spolupráce je jen na vás. Domluvte se tak, aby vám to vyhovovalo. Za mě je nejdůležitější si před focením vše vyjasnit. Různí fotografové fotí TFP pod jinými podmínkami – odevzdávají různý počet fotek, posílají před zveřejněním fotky ke schválení nebo dokonce dávají modelkám vybrat, které upravit. Je proto dobré to probrat před focením, aby pak nevznikly nesrovnalosti a nespokojenost na některé ze zúčastněných stran.

TFP focení – nejlepší způsob k rozšíření portfolia
Při focení aktů a nahoty doporučuju předem si ujasnit, co vše je pro modelku v pořádku a jak moc bude chtít být na fotkách odhalená, když je budete zveřejňovat. Je nepříjemné nafotit povedenou sérii aktů, aby pak modelka zamítla zveřejnění, protože je odhalená až moc.
Sony A7III, Tamron 28-75 mm f/2.8, 1/160s, f/7.1, ISO 100, ohnisko 57 mm.

Dobrá praxe je sepsat smlouvu, která se označuje jako model release. Na internetu můžete najít různé vzory, ale její přesná podoba pak záleží na vás. Tato smlouva by měla vyjasnit, jak mohou jednotlivé strany nakládat s pořízenými snímky, jestli je můžou využívat například ke komerčním účelům nebo k dalšímu prodeji.

V takovém případě je dobré si vyjasnit, jak v případě prodeje postupovat, jak se jednotlivé strany vyrovnají a podobně. Taky můžete upřesnit, jak postupovat, pokud bude focená osoba požadovat odstranění fotografie z webu/portfolia fotografa.

TFP focení – nejlepší způsob k rozšíření portfolia
Při focení různých lidí se snažte i zjišťovat, jestli nemají možnosti fotit v zajímavých lokacích. Zde třeba modelka měla k dispozici velký fotogenický byt.
Fujifilm X-E2, Fujifilm 23 mm f/1.4, 1/180s, f/4.5, ISO 200.

Pokud si chcete být smlouvou opravdu jistí, nejlepší způsob je obrátit se na právníka. Důležité je, že tato smlouva by měla chránit obě strany. Nicméně dá se obejít i bez ní. Já obecně formality moc neřeším a zatím jsem nenarazil na problém.

Jak se podělit o případné náklady

I když jde v principu o bezplatnou spolupráci, při vzniku fotek mohou vzniknout různé náklady. Například pronájem ateliéru a prostor k focení, oblečení, služby vizážistky, stylistky a cokoliv dalšího, co je potřeba k realizaci daného projektu.

Zde neexistuje žádný univerzální postup, prostě se spolu domluvte podle situace. Nejhorší je předpokládat, že je to všem jasné a pak zjistit, že představa druhé strany byla opačná než vaše. Raději podobným neshodám předejděte a vše si dopředu vyjasněte.

TFP focení – nejlepší způsob k rozšíření portfolia
Příklad toho, jaké náklady mohou při focení vzniknout. Zde jsme s modelkou jeli až do Polska a platili jsme nejen cestu, ale i poplatek za focení s liškou její majitelce.
Fujifilm X-E2, Fujifilm 56 mm f/1.2, 1/170s, f/1.4, ISO 200.

Na co si dát pozor

Přijde mi, že když vidím, jak někdo řeší problémy ohledně TFP spolupráce, v naprosté většině jde o problém v komunikaci. Nejčastěji do toho jde jedna strana s určitou představou a pak zjistí, že ten druhý si to představoval jinak. Případně se objeví problémy v nespolehlivosti, nedodržování termínů, nedostatečné přípravě nebo nedostatku zkušeností či neochotě spolupracovat.

Nejrizikovější jsou spolupráce s novými lidmi. Tam je nejlepší, pokud na ně máte alespoň reference od někoho dalšího. Zvlášť začínajícím modelkám bych důrazně doporučil si fotografy nejdříve proklepnout, poptat se dalších modelek, které s nimi fotily. Focení přece jen přitahuje různá individua a už několik modelek se mi svěřilo s negativními zkušenostmi – v lepším případě šlo o neprofesionální chování, v horším o nebezpečné jedince.

Z pohledu fotografů spočívá nejčastější problém s modelkami ve spolehlivosti. Vyplatí se po nich chtít i nějaké neretušované fotky. Jinak riskujete, že na setkání s vámi dorazí osoba, která vypadá úplně jinak než na svých prezentovaných fotkách, které bývají hodně upravované.

TFP focení – nejlepší způsob k rozšíření portfolia
Když někoho fotíte často, víte pak lépe, jaká témata se vám s daným člověkem budou fotit dobře.
Fujifilm X-T2, Fujifilm 18-55 mm f/2.8-4, 1/170s, f/10, ISO 200, ohnisko 35 mm.

Spoustě problémů se dá předejít tím, že si budete všímat, jak s vámi ten či onen člověk komunikuje. Arogantní a povýšené jednání, neodepisování na zprávy a neustálé měnění podmínek už dopředu značí, že s tímto člověkem nebude spolupráce jednoduchá, a už vůbec ne příjemná. V takovém případě je lepší se rovnou omluvit a z focení vycouvat.

Mé zkušenosti s TFP focením

Díky TFP focení jsem se naučil fotit portréty a rozjel jsem si tak kariéru portrétního fotografa, dnes mě focení lidí živí. I přesto TFP formou fotím neustále, protože na rozdíl od zakázkového focení, TFP fotím tak, jak chci a nemusím se omezovat požadavky klientů. A taky si můžu vybírat, s kým budu fotit. Je to perfektní způsob, jak si vyzkoušet třeba nějakou novou techniku focení, otestovat práci s novým vybavením a podobně.

Nejraději spolupracuji s modelkami, které mám už ověřené. Odpadá tak zdlouhavé domlouvání nebo riskování nespolehlivosti. Případně toho, že si lidsky moc nesedneme. U modelek, se kterými fotím pravidelně, už oba víme, co od sebe čekat. Modelky se tak dokážou lépe uvolnit a spolupráce je oboustranně příjemnější. Díky TFP jsem poznal hromadu úžasných lidí a získal nové přátele.

TFP focení – nejlepší způsob k rozšíření portfolia
Když se vám s někým fotí hodně dobře, využijte toho. Anička je mou dvorní modelkou a za posledních 7 let jsme spolu fotili už asi více než šedesátkrát.
Fujifilm X-E2, Fujifilm 56 mm f/2, 1/125s, f/1.4, ISO 200.

Osobně doporučuji nebrat to zase tak vážně, vždyť jde jen o fotky. Chovejte se k druhým hezky a snažte se, aby bylo focení příjemným zážitkem pro všechny zúčastněné. Budete mít hromadu super zážitků, lidi s vámi budou rádi spolupracovat. A jako bonus z toho často vzniknou povedené snímky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorDavid Nogol

Od roku 2012 působím na volné noze jako portrétní fotograf v Praze. Zaměřuji se na přirozené portréty a když nefotím zakázky, fotím si portréty pro radost. Občas o focení píšu a rád pomáhám začínajícím fotografům se zlepšovat. Aktuální tvorbu najdete na mé Facebook stránce.

Komentáře (3)

  1. Dobry den, zaujala mne fotka s liškou, chtěla bych se prosim zeptat jestli někdo nemá kontakt na p. majitelku lišky ? Děkuji

    1. Dobrý den, kontakt je zde: https://www.facebook.com/freyathefox
      Jen je to foceno před 5 lety, takže nevím jestli lišku ještě má

  2. Je tu někdo okolí Ostrava kdo má rád focení v přírodě a se zvířaty ?Mohly bychom se podělit i s nápady 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *