Tipy jak pomocí fotografií vyzdobit svůj domov
Každá domácnost má jedinečnou atmosféru, kterou pomáhají dotvářet mimo jiné i obrazy a fotopředměty. Jejich velikost, barvy, rozmístění i umístění dokážou podtrhnout celkový koncept. Domov pak působí uceleným dojmem a vzbuzuje příjemnou náladu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty výzdoby fotografiemi, a jak je lze vhodně integrovat do různých prostor.
Pro každou místnost, ať už se bavíme o kuchyni, obýváku, dětském pokoji či schodišti, se hodí jiný styl a rozmístění obrazů. Celou situaci vám může malinko zkomplikovat vybavení či jiné už umístěné obrazy.
Fotoobraz si pořizujete proto, abyste se na něj dívali. Je tedy důležité určit správnou výšku. Na umístění bude mít vliv i barevnost nebo téma obrazu. Měly by například rodinné fotografie viset spolu, nebo odděleně? Na všechny tyto otázky jsme si pro vás připravili odpovědi, takže než si půjdete pro kladivo a hřebíčky, věnujte nám chvíli svého času. Zabere to cca 6 minut.
Fotky a obrazy v různých místnostech
Každý prostor má díky své funkci i své obvyklé uspořádání a výbavu. V kuchyni bývá dominantním prvkem kuchyňská linka se skříňkami, a tak zde nemusí být dostatek prostoru pro velká plátna. Volné zdi proto nezahlcujte velkým množstvím fotek a zvolte motivy spojené s jídlem, rodinnými chvílemi nebo kulinářskými zážitky. Mohou se zde skvěle vyjímat menší skupiny fotografií nebo police na obrazy, které mají více využití.
V obývacím pokoji můžete experimentovat s různými velikostmi obrazů. Vytvořte galerii s kombinací menších a větších obrazů, které se vzájemně doplňují. Máte doma větší formáty obrazů? Ve velkých a vzdušných prostorech se nemusíte omezovat konzervativním věšením na zeď. Obrazy můžete postavit na podlahu. Menší obrazy i fotky lze efektivně umístit na police. Tím vytvoříte zajímavé vizuální vrstvy.
TIP: Obrazy nad postelí jsou skvělou dekorací. V některých lidech ale může obraz nad hlavou podvědomě vyvolat obavy, že na ně spadne, a zhoršit kvalitu spánku. Vyberte raději jinou stěnu a užijte si výhled na obraz rovnou z postele.
V dětském pokoji je klíčová kreativita. Připravte se na časté změny. Výzdobu zde můžete měnit s každým vývojovým obdobím dítěte. Malé děti ocení veselé barvy, fotky nejbližší rodiny a přátel pro zdravé budování vazeb.
A nezapomeňte na prostor pro (dětskou) uměleckou tvorbu a obrázky pohádkových postaviček. Větší děti ocení např. volné rámy s provázky nebo závěsný systém na fotky kamarádů.
Velmi oblíbené typy obrázků pro zavěšení jsou staré polaroidové fotografie.
Harmonie motivů a barevná souhra
Kombinace barev v interiéru závisí na individuálních preferencích a potřebách každého člověka. Je-li váš prostor laděn do konkrétní barvy, můžete ho podpořit kombinací fotek v jejích odstínech, nebo ho naopak rozbít barvou kontrastní. Nemáte fotky, které by ladily nebo kontrastovaly s prostorem? Zkuste je vsadit do rámů v padnoucích barvách.
Černobílé vs. barevné fotografie: spojení černobílých a barevných fotografií může přinést rovnováhu celé sestavě fotek. Vyberte dominantní motiv v jedné barvě a doplňte ho černobílými obrazy.
Při vytváření galerie na jednom místě se zaměřte na jednotné téma fotografií, například rodinné portréty, krajinářské záběry nebo umělecká díla. Tím podpoříte harmonii celého prostoru.
Umístění obrazů: Jak vysoko pověsit fotografie a obrazy
Obecně se doporučuje věšet fotografie do úrovně očí. Pro každého člověka to ale znamená něco trochu jiného. Při vytváření galerie můžete experimentovat s různými výškami, ale platí základní pravidlo, aby byly obrazy přístupné pohledu. Nemusíte pravidlo dodržovat příliš dogmaticky, např. při vysokých stropech, velkých obrazech nebo u pracovních nebo jídelních stolů. Určitě ale neuděláte chybu, když umístíte dominantu galerie do výšky cca 145 cm od země.
V jídelně volte rámy s omyvatelným krytím, jako je plexisklo či sklo. Zabráníte tak znečištění fotky či obrázku a rychle zlikvidujete případné nehody, obzvláště, stolujete-li s dětmi.
Koláž z fotek a obrazů: Jak je poskládat
Koláže z fotek i obrazů jsou v domácnostech oblíbeným designovým prvkem. Přitom nemusíte držet jednotný styl, materiál ani barvu. Chce to jen respektovat celkový koncept prostoru a účel místnosti.
Zkuste si rozložení koláže nanečisto pomocí papírů o velikosti obrazů.
Než začnete obrazy rozmisťovat, rozmyslete si, podle jaké linie je chcete uspořádat. Možnosti zarovnání obrazové galerie jsou následující:
- Linie na střed: střed obrazů leží v horizontální linii
- Horní linie: horní hrana rámů je v jedné rovině
- Spodní linie: spodní hrana obrazů je v jedné vodorovné přímce
- Svislá linie: rozložení vhodné do úzkých prostor
- Šikmá linie: vede pohled šikmo vzhůru
- Zvlněná linie: může přinést svěží design prostorům, které jsou výrazně hranaté
- Geometrický tvar: fotky jsou rozprostřené tak, aby dohromady tvořily konkrétní tvar
Najděte ve fotografické koláži jednotné téma. Tento spojovací prvek může být cokoliv, a když bude korespondovat s účelem místnosti, dodáte prostoru nezaměnitelnou atmosféru. Zkuste kombinaci černobílých snímků, téma rodiny, cestování nebo architektury.
Při skladbě koláže umisťujte větší fotografie doleva. Proč? Většina populace je zvyklá číst zleva doprava, a tak je toto rozložení pro mozek přirozené.
Každá z linií pak jinak ladí k různým typům nábytku, ale to jsou detaily, které by vydaly na další článek.
Jak poskládat obrazy u schodiště aneb další prostory a způsoby
Máte-li doma schodiště, otvírá se vám skvělá příležitost vytvořit v tomto prostoru dynamickou atmosféru, pohrát si s perspektivou, nebo zdůraznit výšku. Pomocí koláže, která bude kopírovat schodiště, můžete vytvořit motiv obrazců, který se bude odvíjet od směru chůze při stoupání nebo klesání.
Kombinací různých velikostí a tvarů vznikne příjemný vizuální tok. Navodí pocit zvědavosti a těšení se, jako byste vytvářeli příběh. Nebo se můžete držet jednotného téma či barvy.
Zkuste galerii z cest nebo rodinných fotek, a vytvořte tak časovou osu.
Jdete-li cestou minimalismu, pak zvolte jeden výraznější motiv, např. ve formě triptychu. Zvolte jeden snímek a rozdělte ho na více pláten. Vlastní motiv v triptychu si můžete pomocí Zoner Photo Studia i posunout postupně ve sklonu schodů.
Skvěle bude působit i jedno téma rozvržené do několika obrazů. Všechny díly mohou být zarovnané na střed, a tak budou ve stejné výšce nad schody. Nebo je můžete zarovnat k horní či spodní linii. Doporučujeme seřadit je od největšího po nejmenší směrem nahoru. Spodní obrazy tak půjdou vidět celé a neztratí se tak jejich části v útrobách horního patra.
Vytvořte si s pomocí fotopředmětů domov plný vzpomínek, místo, kam se budete chtít vracet. Své fotky si můžete jednoduše nechat vytisknout v jakýchkoliv velikostech, na plátna nebo ve formě kapa desek v modulu Tisk v Zoner Photo Studio X. Stáhněte si ho s podporou všech skvělých funkcí na 7 dní zdarma.
Zatím zde není žádný komentář.