Fotografování plesů – jak nepropásnout ty nejlepší okamžiky
Ples je skvělou fotografickou příležitostí – slavnostní oblečení, vyzdobené sály, zajímavé osvětlení a skvělá atmosféra. Ideální šance k pořízení perfektních fotek. A protože je plesová sezona v plném proudu, sepsal jsem pro vás par tipů, díky nimž si můžete z plesů přinést lepší snímky.
Zima sice není nejoblíbenějším obdobím pro fotografy, ale plesová sezóna nabídne také spoustu příležitostí k focení. A i když jsou si plesy v řadě věcí podobné, každý z nich je úplně jiný. Jednou jdete na vesnický ples, podruhé na ples pořádaný studenty a školami, jindy vás čeká ples v luxusním hotelu. Liší se účastníci, výzdoba sálu, program plesu i osvětlení. Vaše fotky tak nebudou nikdy stejné i přesto, že často fotíte ve stejném kulturáku jako například já.
Já sám fotím hlavně maturitní plesy, ale ani ty se tolik neodlišují od dalších plesů – dobrou náladu, alkohol, tanec, zpěv a fotogenické momenty najdete i jinde. Právě momentům, které byste při focení plesů neměli propásnout, se budu věnovat v tomto článku. Fotovýbavě, kterou s sebou na plesy beru, se budu věnovat v dalším článku.
Dobře si prostudujte program plesu
Ještě před tím, než začnete nastavovat fotoaparát a upravovat expozici, si podrobně nastudujte program plesu – z něho zjistíte, kdy začíná oficiální program, kdy přijde na řadu například nějaké taneční vystoupení a kdy máte naopak volnější program a můžete se věnovat focení jiných věcí.
Nebojte se na podrobnosti programu zeptat samotných organizátorů plesů – od těch můžete zjistit věci, které se v programu nedočtete. Například odkud budou tanečníci přicházet, co přesně budou na parketu předvádět, z jakého místa pořídíte nejlepší fotky. A taky to, jestli bude při vystoupení například zhasnuté nebo ztlumené světlo a podobně.
Jestliže fotíte na zakázku, bude se dokonce muset s organizátory předem domluvit na tom, co by nemělo na fotografiích chybět.
Nepropásněte konfety
Konfety poletující vzduchem nejsou obvyklé jenom na maturitních plesech – k vytvoření správné atmosféry se používají i na jiných plesech. A právě tento fotogenický okamžik byste neměli propásnout.
Myslete na to, že chvíle, kdy se malé papírky třepotají ve vzduchu, není až tak dlouhá. Najděte si dopředu místo, odkud budete mít nejlepší záběr. Vyfoťte si pár snímků „nanečisto“, abyste si byli jistí, že stojíte správně a že až akce začne, nebudete muset upravovat expozici. A pak už jenom čekejte.
Detaily
Nezapomeňte fotit i zdánlivé detaily, jakou jsou například nalévání šampaňského a přípitek. Světlo odrážející se ve vyleštěných skleničkách a šampaňské, které teče proudem, si přímo říká o vyfocení.
Další detaily můžete najít třeba u baru.
Nezapomeňte na kapelu
Důležitou roli v průběhu večera má i kapela. Na fotkách sice nebude poznat, jak dobře hrála, ale můžete zaznamenat, jak vypadala. Určitě je fajn využít co nejvíc jejich osvětlení, případně kouřové efekty.
… a na tančící účastníky
Ani snímky účastníků, kteří tančí na tanečním parketě, určitě nebudou k zahození. Můžete zkusit například fotografii shora (z dalšího patra), aby bylo vidět, kolik lidí ples přilákal.
Foťte skupinovky
Pokud si budete prohlížet různé galerie fotek z plesů, značnou část jich budou tvořit skupinové fotografie, takže byste se i vy jako fotografové měli dopředu připravit na to, že po vás budou lidi chtít, abyste je vyfotili.
Většinou se stává, že pokud vás někdo požádá o vyfocení skupinky, ostatní budou chtít podobnou fotku taky a strhne se malá „lavina skupinkového focení“.
Pokud víte, že tato chvíle nastane, není dobré mít zrovna na těle nasazený pevný 50mm objektiv, protože všichni chtějí fotku se všemi a v interiéru často není kam couvat. Takže ideální je nasadit zoomovací objektiv třeba s 18mm (nebo i širší) na kratší straně, aby se vám tam všichni vešli.
Důležité je také dobré světlo v sále. Pokud je zrovna zhasnuto, zkuste se domluvit s pořadateli, jestli byste nemohli alespoň v pauzách, kdy nehraje hudba, rozsvítit světla – fotografie bez blesku budou přirozenější.
Zvláště na některých typech plesů vznikají oficiální skupinovky, jako je například tato:
Neuškodí ale taky vyfotit zajímavé a živé skupinovky, které vznikají většinou po půlnoci.
Kromě focení zajímavých momentů zkuste využít i další triky, které vaše snímky vylepší.
Využijte protisvětlo
Skvělým pomocníkem, který vám pomůže vytvořit originální snímky, je protisvětlo – tedy světlo, které svítí z druhé strany objektu do objektivu a pomocí něhož můžete rozzářit obrys objektu. Díky výraznějším stínům tak bude situace vypadat dramatičtěji.
Najděte jiný úhel
Fotit snímky z jiného úhlu než je ten obvyklý, může fotografii velmi ozvláštnit. Například chvíli, kdy si maturanti slavnostně připíjejí, jsem vyfotil zespodu. Díky tomu vznikla velmi zajímavá fotka.
Zajímavé je ale i focení shora.
Hledejte příběh
Pokud je na plese půlnoční překvapení, může mít občas nějaký náznak děje a ten je jednodušší zachytit na video. Pokud ale fotíte rychle, můžete vytvořit z klíčových momentů drobné scénky její příběh.
Svůj příběh má i tato momentka:
Rybí oko
Když jsem vybíral fotky k tomuto článku, zjistil jsem, že víc než půlku z těch, které jsem vybral, jsem vyfotil rybím okem. Není to tak, že bych půlku plesu nafotil tímto objektivem. Nafotím s ním tak 10 procent plesu. Do výběru nejlepších fotek tyto snímky pravděpodobně řadím proto, že jsou prostě jiné – mají široký záběr a je na nich všechno.
Rybí oko navíc velmi rád používám třeba při půlnočním překvapení, kde je málo místa.
Nenechte si ujít zajímavé momenty
Okamžiků, které stojí za to na plesech vyfotit, je spousta. Některé netradiční plesy jich mou mít víc než ostatní. Proto buďte vnímaví a vždy ve střehu – jenom díky tomu vám neuniknou zajímavé záběry, které ocení jistě i ti, kteří jsou na fotkách zachycení.
Zatím zde není žádný komentář.