Tipy na fotografování města
Fotografování lidí a přírody je klasika, ale i města jsou velmi dobře zobrazitelná na snímcích. Ať už je to vaše rodná obec nebo velkoměsto, kterým projíždíte na dovolené, pokud máte po ruce fotoaparát, můžete pilovat své dovednosti v zachycení skrytých i viditelných krás. Přečtěte si několik tipů pro váš další výlet.
Ačkoliv se jedna celá kategorie fotografie nazývá „pouliční fotografie“ (street photography), jde v ní spíše o lidi v našich betonových džunglích. Tento článek se ale pouliční fotografii nevěnuje, tentokrát si ukážeme, jak fotit samotná města, tedy oblast zvanou „cityscape“, což v překladu znamená městská krajina.
Co ve městech fotit
Jestli přemýšlíte, co by se dalo ve městech fotit, věřte, že pole působnosti je v této oblasti opravdu široké. Zajímavé snímky mohou vzniknout z celkových panoramat, ale i ze zapadlých uliček nebo malých detailů.
Zachyťte jeden objekt vícero způsoby
Jeden objekt se přitom dá zpracovat různými způsoby. Například pruhovanou věž v pařížské čtvrti La Défense (ve skutečnosti ozdobený vývod vzduchotechniky) jsem vyfotil třemi různými způsoby:
Široké záběry z výšky
Celkové záběry jsou pro města nejtypičtější. Samozřejmě se pořizují z nadhledu, což znamená najít nějaký výše položený bod, o což se osobně snažím velmi často.
Pro co nejširší záběr z dálky je potřeba najít vhodný kopec:
Nemusíte kvůli záběru z výšky vždycky hledat jenom kopce, snímky se dají pořídit i z vysokých budov, například radnice či radniční věže, z kostelů, zámků nebo hradů. Navštívil jsem už víc míst, která mě příliš nezajímala, ale lákal mě jejich výhled.
Nedělejte vždy jenom panoramata
Tato vysoká místa s rozsáhlým výhledem svádějí k pořízení panoramatického snímku. Není to ale nutnost. Někdy je panorama jen dlouhá úzká nudle, která je na pohled nudná a byla vytvořena jen proto, že to šlo udělat. Taková technická ukázka ale diváka nezaujme a je lepší zvolit jiný záběr.
Někdy se naopak hodí teleobjektiv, jako například na této fotografii z výhledu z pařížské věže Montparnasse, kde jsem použil ohnisko 55 mm na APS-C senzoru, tedy skoro 90 mm při přepočtu na full frame.
Detaily
Na opačném konci spektra městských fotografií stojí detaily. Nemusí to být až tak nerozpoznatelný záběr, jako byly pouhé pruhy vyplňující celý snímek v úvodních příkladech. Vhodná jsou i další místa, která vás zaujmou.
Vaším přítelem může být i ostré boční slunce, které i z běžných pohledů vytvoří díky dlouhým stínům pozoruhodné kreace.
Při zatažené obloze naopak stíny zmizí a v tu chvíli máte volné pole působnosti pro odhalování barev kolem sebe a dávání je do souvislostí:
Častá kompoziční pravidla
Obvyklé poučky pro dobrou kompozici platí i u fotografování měst, ale některé se využijí častěji než jiné.
Všímejte si zejména opakujících se prvků, které se ve městě vyskytují v mnohem větším množství než v přírodě.
Výhodné je také využívat kontrast mezi blízkými a vzdálenými objekty (někdy nazývané rámování). Všimněte si, jakou hloubku tím získal záběr níže:
Pokud jsou blízko skulptury, na rámování můžete využít i je:
Ve dne, v noci
Města vypadají fotogenicky i v noci a právě zimní období je v tomto výhodné, protože na tmu nemusíme čekat dlouho.
Noční záběry mají své kouzlo, a pokud opět máte možnost se dostat na vyšší místo, výsledek bude působivý. Nevýhodou nočních fotek ale je, že pokud je chceme pořídit ve vysoké kvalitě, je potřeba nosit stativ.
Kromě noci si na této fotografii všimněte i rámování, které městskou krajinu v pozadí uvede do kontextu:
Ale nejen shora vypadá město v noci dobře. Z úrovně chodníku vypadá také efektně, zvlášť když najdete vhodné objekty a využijete zmiňované pravidlo opakování.
Více tipů na fotografování města v noci můžete najít v článku o nočním focení, který se týká zejména měst.
Spojení města s přírodou
Pokud jste přívrženci spíše fotek z přírody, je tu i způsob, jak obě témata spojit. Na krajích měst bývají samostatné stavby, které doplňují okolí. Výsledná fotografie tak má městské i přírodní kvality.
Na závěr článku vkládám svou oblíbenou fotografií majáku, který stojí na kraji města Santander, jen pár set metrů od rozsáhlé obydlené čtvrti.
Zatím zde není žádný komentář.