Tuning fotoaparátu
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Fotoaparáty jsou při prodeji připraveny k použití a lze s nimi hned po nabití bez problémů pořizovat snímky. Ale po čase zjistíte, že ne vše je ideální a pár detailů by bylo vhodné vylepšit. Podívejte se na pár tipů.
Pro mnoho ilustračních fotografií v minulých článcích jsem musel z mého fotoaparátu sundávat pár věcí, aby nestrhávaly pozornost. Tady je ale snímek mého přístroje v podobě, v jaké ho používám denně:
Postupně popíšu, co všechno jsem na něm změnil od továrního stavu:
1. Destička na stativ
Abych nemusel pořád šroubovat stativovou destičku, mám ji na fotoaparátu uchycenou pořád. U mě má navíc funkci úchytu na opasek, kam si můžu celý fotoaparát „přicvaknout“, abych měl volné ruce. Takových systémů je více, já používám konkrétně Capture Pro od firmy Peak Design – tady je video pro ilustraci.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=uPopVxKL3No]
Pokud často na stativu měníte různé části fototechniky, je výhodné pořídit i více destiček:
2. Úchytka pro popruh
Popruh na krk už mi zavazel, takže ho nepoužívám. Přesto když fotím někde ze skály, tak se o svoje vybavení bojím.
Řešením byl nakonec kompromis. Kulatý konec na úvodním snímku se v případě potřeby připevní k popruhu kolem zápěstí a fotoaparát už nemá šanci spadnout. Stejně rychle odepínatelný může být i popruh kolem krku, který jen bude mít i druhý kotvící bod na opačné straně.
3. Přesná matnice
Tato součástka je schovaná hluboko uvnitř těla. U zrcadlovek se ve skutečnosti nedíváme přímo skrz objektiv, ale obraz z objektivu se promítá na matnici a tu sledujeme v hledáčku.
Důvod výměny je ten, že zatímco standardní matnice je krásně světlá, nezobrazuje správnou hloubku ostrosti u velmi světelných objektivů se světelností zhruba f/2,5 a lepší. Přesnější matnice dokážou tuto hloubku ostrosti zobrazit za cenu, že při použití s objektivy o horší světelnosti (zhruba f/4 a horší) matnice ztmavne. Podrobněji a s ukázkami to mám rozepsané na svém blogu v samostatném článku.
Někdy speciální matnice dodává sám výrobce, jindy je lze pořídit od třetích firem. Výměnu si musíme provést sami. Postup obvykle není složitý, jen někdy vyžaduje pevnější nervy – pracujeme jen kousek od hlavního senzoru, který bychom neměli poškrábat.
4. Rámeček pro hledáček na LCD
Hledáček na LCD je výhodný, pokud chceme i v prudkém denním slunci zkoumat nafocené snímky:
Tmavé stěny hledáčku odstraní okolní osvětlení a záběry opravdu vyniknou. Pro fotografie krajin většinou stačí sledovat histogram, ale speciální hledáček se hodí ve chvíli, kdy například mícháte denní světlo a blesk a potřebujete přesně trefit jejich poměr.
Hledáček při focení zavazí, proto se obvykle houpe na krku a používá se až pro finální kontrolu fotek. V tu chvíli se pomocí magnetů přichytí ke kovovému rámečku, který musí být už předem nalepený kolem LCD.
5. Alternativní očnice
Na obrázcích je očnice od výrobce, protože lepší varianty kolidují právě s hledáčkem zmíněným výše. Dávám zde tedy ukázku, jak může vypadat jiná očnice:
Mnohem širší okraje blokují světlo a poskytují větší komfort zvlášť v přírodě, když do oka zboku svítí slunce.
6. Přelepené dioptrické kolečko
Kolečko pro nastavení dioptrické korekce hledáčku je skvělá věc, ale až příliš často se dokáže pootočit při vyndávání z brašny. Výsledkem je pak rozmazaný hledáček (byť fotky jsou v pořádku).
Aby se mi to nestávalo, je jednoduše přelepený bílou lepicí páskou. Na webu je možné najít i návody na jeho vyšroubování, ale tím vznikne díra, kterou se může do aparátu dostat vlhkost a prach.
7. Redukční kroužek
Není to věc, která by spadala čistě pod tuning, přesto ji raději zmíním. Na tomto objektivu mám nasazený takzvaný step-up ring, který ze závitu na konci objektivu o průměru 58 mm udělá 77 mm, takže filtry jsou větší než konec objektivu. Tato vychytávka mi pak dovolí používat stejné 77 mm filtry na všech objektivech a nemusím kupovat menší průměr. Pokud jej na objektivu budete mít nasazený permanentně, je nutné pamatovat i na pořízení nové krytky, protože stará už nebude pasovat.
Existují konverzní kroužky z libovolného průměru na jiný i obrácená varianta, tedy step-down ring, který naopak dovoluje použít menší filtry u většího objektivu, ale tímto kroužkem zastíníme část přední čočky, takže nejsou tak používané.
8. Oprava gumového potahu
U aktuálního fotoaparátu se mi stalo, že se po pár letech postupně odlepily všechny gumové polepy na těle. Mám už tedy v šuplíku připravené aršíky akrylového lepidla, a pokud se něco podobného stane, jsem připraven to rychle řešit.
Nějaké další tipy?
To byly všechny úpravy fotoaparátu, které běžně používám. Pokud máte nějaké další triky, budu rád, když se o ně podělíte v komentářích.
Zatím zde není žádný komentář.