Úprava fotek pro e-shop – odstranění rušivých prvků pomocí retuše
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Každý, kdo pracuje s produktovými fotografiemi, intuitivně chce, aby vyobrazené produkty co nejlépe vynikly a záběr působil čistě a upraveně. Není-li tomu tak, zákazník může nabýt dojmu, že s nabízeným produktem není něco v pořádku. Fotka tak může odradit od nákupu.
Jedním z prohřešků jsou různé drobné škrábance a nečistoty v obraze, ať už na samotném předmětu nebo okolní scéně, zkrátka vynechané základní retuše. S rostoucím rozlišením, v jakém jsou dnes fotky v e-shopech či katalozích publikovány, již nelze případné vady podceňovat.
Bohužel ne všichni výrobci nebo dovozci poskytují svým prodejcům kvalitní fotky. A málokterému prodejci se vyplatí si prodávané produkty nechat na vlastní náklady profesionálně fotit. Přitom solidní fotograf by svému zákazníkovi dodal fotografie již upravené.
Každé zlepšení ve fotografické prezentaci vašich produktů se počítá. A tak co zanedbali vaši dodavatelé, můžete zkusit pomocí Zoner Photo Studia napravit.
Retušujte fotku, která je již v ostatních ohledech v pořádku
Retuš je lepší provádět na fotce, která má v pořádku světla, barvy i ostrost. Změna kontrastu totiž může mít vliv na viditelnost případných vad. Některé mohou při těchto úpravách zmizet, jiné naopak vystoupí.
Tyto základní korekce obrazu se v Zoner Photo Studiu provádějí v Editoru, zejména pomocí nástrojů na panelu Rychlé úpravy (, klávesa Q) a nástrojů Úrovně, Křivky a Doostřit z panelu Filtry (, klávesa F).
U fotek produktů na bílém pozadí typicky chceme to, aby pozadí bylo co nejsvětlejší (nejbělejší) a produkt vypadal co nejvěrněji – perfektně nasvětlený, nezamlžený, ostrý do posledního detailu.
Pokud je produkt na fotce jakkoli nakřivo, je dobré narovnání horizontu, kolinearity nebo perspektivy provést ještě před retušemi. To abyste zbytečně neretušovali části obrazu, které se po narovnání oříznou.
Na této fotce lahve vína stačilo úpravou křivek prosvětlit pozadí, čímž zmizel flek na podložce, a srovnat linie. Na lahvi jsou patrné drobné obrazové vady, které by pro použití ve větším rozlišení zasloužily odretušovat:
Staňte se čističkou obrazu
Retušování je jemná mechanická práce. Soustřeďte se na jakékoli rušivé prvky, které do fotky pro e-shop nepatří. Na produktu mohou být vidět škrábance, oděrky, nečistoty nebo drobné výrobní vady. U produktů s lesklým povrchem je samozřejmě potřeba myslet i na nadměrné odlesky světel, velkou neplechu může dělat odraz přímého blesku.
V okolí produktu, i když byl třeba focen v profesionálním ateliéru, bývají vidět různá smítka, fleky nebo rýhy na podkladovém povrchu. Kazy v obraze mohou být způsobeny i znečištěným objektivem při focení.
Fotografie, kterou budeme retušovat, vypadá na první pohled „čistě“. Ovšem při bližším ohledání jsou zřetelně vidět rýhy na ráfku hodinek a hlavně různé nerovnosti na ploše pod nimi:
Vad je zde sice hodně, ale dá se jich poměrně rychle zbavit.
- Upravovaný obrázek si otevřete v Editoru. Kolečkem myši si postupně přibližujte ty části fotky, které budete retušovat. Případně si fotku zobrazte v plné velikosti (, klávesa * na numerické klávesnici) a zobrazení si posouvejte pacičkou Posunu (, trvalé přepnutí klávesou P, dočasné mezerníkem).
- Zapněte si nástroj Retušovací štětec (, klávesa J). Krytí a hustotu nastavte na 100 %, rozmazání na 0 %.
- Nastavte si velikost štětce tak, aby byl jen malinko větší než opravovaná vada. Uděláte to posuvníkem Průměr štětce na panelu nástroje nebo otáčením kolečka myši za současného přidržení klávesy Shift.
- Nyní přidržte klávesu Ctrl a klikněte štětcem do místa v okolí vady, které je bezvadné a má stejnou texturu. Tím do štětce naberete danou část obrazu.
- Kliknutím na vadu štětec vloží nabranou oblast a tím vadu překryje. Úzké dlouhé vady je možné překrýt tažením štětce (přidržením tlačítka myši). Máte-li v jedné části fotky více vad a textura je kolem nich stejná, nemusíte kvůli překrytí každé vady znovu nabírat vzorek do štětce.
- Opakujte kroky 3 až 5, dokud nebude fotka vyčištěná pro vaše potřeby. Pokud nějaký krok nesplňuje vaše očekávání, vrátíte ho klávesovou kombinací Ctrl + Z nebo kliknutím na tlačítko .
Oba nástroje kopírují texturu ze zdrojové oblasti do cílové. Retušovací štětec ale zároveň přizpůsobuje barvu kreslené stopy barvě okolí. To znamená, že do štětce můžete nabrat světlejší nebo tmavší oblast, než je ta opravovaná. Ale zároveň může docházet k nežádoucímu posunu odstínu při retušování míst, která jsou obklopena výrazně světlejší nebo tmavší barvou.
Naproti tomu klonovací razítko zkopíruje přesně to, co do něj naberete. Je tedy přirozené tyto nástroje střídat.
Ještě připomeňme, co znamenají jednotlivá nastavení obou nástrojů:
- Průměr: Určuje velikost nástroje a tím velikost kopírované oblasti.
- Krytí: Určuje absolutní míru přenosu obrazu. Tah štětcem s nízkým procentem krytí je jako kresba naředěnou barvou.
- Hustota: Určuje míru přenosu na jedno kliknutí myší.
- Rozmazání: Zvyšuje nebo snižuje rozmazání okrajů kreslené stopy, hodnota 0 % tedy znamená ostré okraje.
- Rozestup: Určuje, jak často se má nástroj aplikovat při tažení myší. Nejnižší hodnota tedy zajišťuje plynulý tah nástrojem.
- Spojený: Po zaškrtnutí této volby se zdrojová oblast pohybuje spolu s nástrojem (kopíruje jeho dráhu), i když nástroj zrovna neaplikujete.
V případě ukázkové fotografie bylo vhodné jemné vady na ciferníku a ráfku vyčistit retušovacími nástroji s malým průměrem a vysokou hustotou kvůli větší preciznosti. Zato velkou bílou plochu pod hodinkami stačilo lehce vyhladit hlavně retušovacím štětcem s velkým průměrem a hustotou sníženou na asi 60 %.
Chcete-li do problematiky volby a nastavování retušovacích nástrojů proniknout hlouběji, můžete si stáhnout náš cvičný obrázek, na kterém si můžete aplikaci nástrojů testovat.
Zatím zde není žádný komentář.