Upravujte PDF soubory. V Zoner Photo Studiu X to zvládnete snadno a rychle
Snad všichni se běžně setkáváme s PDF soubory. Tento praktický formát dokáže v mnoha případech usnadnit práci. Většinou slouží PDF soubory k prohlížení nebo k tisku, ale občas se dostanete do situace, kdy je potřebujete i upravit. Ale jak na to? Zapomeňte na neohrabaná řešení, se Zoner Photo Studiem X máte v ruce nástroj, který hravě zvládne velké množství úprav PDF souborů. Přečtěte si, jak na to.
Máte PDF soubor v mizerné kvalitě, který má desítky nebo stovky stran a chcete ho na pár kliknutí vylepšit? Potřebujete v něm někde udělat úpravy? Přidat nebo odebrat strany? V Zoner Photo Studiu X nyní cokoliv z toho zvládnete na pár kliknutí.
Zapněte nástroje pro PDF
Nejprve zapněte možnosti práce s PDF soubory. Toto nastavení najdete pod Možnosti (Ctrl+M) -> Ostatní -> Zobrazit ve správci funkce pro práci s vícestránkovými dokumenty (TIFF, PDF). A rovnou si zde zapněte také volbu Zobrazit ve Vyvolat nástroje pro práci s dokumenty, později se vám to bude hodit také.
Po aktivování této volby se vám do pravého panelu v modulu Správce přidá nová záložka, která obsahuje šest možností:
- Rozložit na stránky – Z vícestránkového dokumentu exportujete jednotlivé stránky jako obrázky.
- Vygenerovat náhled první strany – Hodí se třeba pro náhledy při umístění PDF souboru na webové stránky.
- Složit do PDF – Několik obrázků složíte do jednoho PDF souboru.
- Složit do TIFF – Několik obrázků složíte do jednoho TIFF souboru.
- Převést TIFF na PDF – umožňuje převést obvykle hůře přenositelný formát TIFF do obvyklejšího PDF.
- Převést PDF na TIFF – Tato volba naopak umožní data z PDF převést do bezztrátového obrázkového formátu TIFF.
Nainstalujte Ghostscript (pokud ho už nemáte)
Je možné, že vám PDF nebude fungovat. Důvodem je absence pluginu Ghostscript. Instalace je velmi jednoduchá. Při kliknutí například na Převést PDF na TIFF vpravo dole, vám vyskočí upozornění o absenci pluginu.
Stačí kliknout na nápis Ghostscript a dostanete se přímo na stránky pluginu. Zvolíte vhodnou verzi podle vašich Windows (většinou 64bit) a klasickým postupem snadno nainstalujete a máte hotovo. Po restartování Zoner Photo Studia X už můžete s PDF plnohodnotně pracovat.
Zoner Photo Studio X pracuje s PDF soubory tak, že jednotlivé stránky převede na obrazová data. S tím je třeba počítat zejména při následném skládání, kdy již text nemůžete editovat v nástrojích pro práci s PDF soubory.
TIFF a PDF – jaký je mezi nimi rozdíl?
TIFF i PDF patří mezi hojně používané formáty pro práci s dokumenty. PDF je nejčastější formát pro předávání dokumentů, obsahujících text a obrázky. TIFF nachází uplatnění v oblastech, kde převládají obrazová data a jde o co nejvyšší kvalitu. TIFF je mezi obrazovými formáty zvláštní také tím, že podporuje vícestránkové dokumenty. Zoner Photo Studio X proto umožňuje jak práci s fotkám bližším formátem TIFF, tak s PDF.
Rozložte PDF do jednotlivých listů
Všechny nástroje pro práci s vícestránkovými PDF soubory najdete v pravém panelu dole (nebo v kontextovém menu, do kterého se dostanete kliknutím pravým tlačítkem na PDF soubor). Pokud máte PDF, ve kterém chcete něco upravit, označte tento soubor a zvolte možnost Rozložit na stránky. Tuto možnost uvítáte i v případě, že potřebujete některé stránky smazat, změnit jejich pořadí nebo například na stránce něco doplnit nebo zvýraznit.
Otevře se dialogové okno, kde nastavíte umístění, formát a kvalitu exportu jednotlivých stránek. U standardních dokumentů nechte kompresi na původních 85. Pokud se jedná o fotky nebo něco důležitého, kde záleží na vzhledu, zvolte 95 nebo i více.
Po exportu se vám vytvoří nová složka, kde jsou uložené jednotlivé listy jako obrázky a jsou pojmenovány podle původního číslování stránek.
Upravte listy ve Vyvolat nebo v Editoru
Oba tyto moduly Zoner Photo Studia X nabízí řadu nástrojů pro úpravu vašich dokumentů. Ukážeme si, které byste určitě neměli minout.
Zvýrazňovač
Pro zvýraznění důležité části textu, nebo naopak na cenzurování (začernění) využijete nástroj Zvýrazňovač (P), ten najdete v modulu Vyvolat. Tento nástroj se vám zobrazí ve chvíli, kdy v nastavení zapnete možnost Zobrazit ve Vyvolat nástroje pro práci s dokumenty, kterou jsme zmiňovali na začátku článku.
Pro zvýraznění můžete využít celé spektrum barev. Černou naopak zvolíte, když potřebujete zamezit přečtení citlivých údajů. Doporučuji v parametrech zvýrazňovače zaškrtnout ikonu pravítka Vodorovná čára, to vám umožní zvýraznit přesně tu část, kterou chcete. Velikost samotného zvýrazňovače upravíte nejlépe podržením klávesy Shift a otáčením kolečka na myši.
Vylepšete celý dokument hromadně
Stejně snadno jako upravujete fotky hromadně, upravíte i text. Označte všechny obrázky, otevřete v modulu Správce Hromadný filtr (Ctrl+Q) a pusťte se do úprav.
Naskenovaný dokument není vždy dobře čitelný. Čitelnost vylepšíte například pomocí Úrovní a doostření. Přidejte tyto dva filtry a v Úrovních stáhněte stíny doprava a světla doleva tak, aby černý text byl opravdu černý. Bude se pak lépe číst.
Proklikáním několika listů v levém panelu zjistíte, zda se úprava hodí pro celý soubor. Pokud je vše v pořádku, potvrďte kliknutím na Použít na vše.
Upravte, připište nebo smažte text
Vezměte na vědomí, že pracujete s bitmapou. Tedy s obrázkem. Není tak možné text přímo přepisovat, jako kdyby to byl textový soubor. Ale text jako takový upravit lze. Otevřete konkrétní list v modulu Editor a pomocí Vrstev můžete udělat v podstatě cokoliv. Vložte například novou textovou vrstvu kliknutím na Přidat vstvu -> Vložit text (T), vyberte font a dopište poznámky.
Smazání části textu provedete jednoduše tak, že přidáte prázdnou vrstvu a bílým štětcem ho přemalujete. Na složitějších podkladech, než je bílý papír, použijte retušovací nástroje.
Snadno například odstraníte obrázky nebo je nahradíte jinými. Při použití výběrových nástrojů upravíte expozici, dodáte kontrast, opravíte barevnost a podobně.
Složte dokument zpět
Stránky přidáte nebo uberete prostě tak, že je ze složky odstraníte, nebo do ní vložíte jiné. Můžete také změnit pořadí jednotlivých stránek prostým přeskládáním.
Když jsou všechny úpravy hotové a potřebujete znovu vytvořit vícestránkový dokument, označte všechny soubory a v pravém panelu zvolte Složit do PDF.
V okně exportu nastavte parametry PDF. Výchozí 90% kvalita je ve většině případů ideální volba, ale můžete samozřejmě použít i 100%, pokud jsou v dokumentu fotky a potřebujete nejvyšší kvalitu kvůli tisku. Nebo ji snižte v případě, že vám na ní zase tolik nezáleží a chcete šetřit místem na disku.
Tomáš Hruš
Pokud tomu dobře rozumím, převod pdf na obrázky funguje jako jakýsi „tisk do souboru“, nebo printscreen. To je určitě hodně praktické.
Nebylo by možné také přidat funkci pro extrakci obrázku z pdf, pokud tam jsou vložené? To by bylo velmi užitečné!
Eva Krušoftová
Dobrý den, Tomáši,
díky za dotaz. Těší mě váš zájem o pokročilejší funkce ZPS X. Extrakce obrázků z PDF je možné: tuto funkci najdete ve Správci – Získat – Získat obrázky z PDF. Obrázky můžete konvertovat z formátu CMYK JPEG do RGB a můžete si nastavit i velikost pixelů, které má ZPX extrahovat a které už ne.
Mějte se krásně a mnoho úspěchů s extrakcí obrázků
Eva | Redakce Milujemefotografii.cz