Vánoční experiment s vonnými tyčinkami
Vonné tyčinky se většinou používají k navození správné atmosféry. Kouř z vonných tyčinek ale také vytváří jeden dlouhý neopakující se a kreativní pohyb. A to je pro fotografa výzva. Nechte se inspirovat mým fotografickým experimentem s vonnými tyčinkami a čajovými svíčkami a využijte vánočních svátků k podobným pokusům.
Focení vonných tyčinek je podobné focení s vodní dýmkou. Při focení kouře platí stále stejná pravidla. U vonných tyčinek jsem však nezkoušel umělé osvětlení bleskem, ale něco přirozenějšího – oheň. Ten jsem vykouzlil pomocí čajových svíček, které koneckonců k vánoční atmosféře patří.
Zhasněte
Jedno z prvních jednoduchých doporučení je fotit tyčinky navečer, když je venku tma – využijte proto dlouhých zimních večerů. Pak už jenom stačí ztlumit světlo nebo ho úplně zhasnout a můžete se pustit do fotografického experimentu.
Kompozice a nastavení fotoaparátu
Nejdříve si rozestavte prvky na scéně a hledejte nejlepší kompozici pro záběr. Jakmile budete mít připravenou scénu, ještě správně nastavte expoziční trojúhelník.
Při focení v takto tmavém prostředí musíte počítat s limity fotoaparátu, a pokud máte jednu ze základních zrcadlovek, jejíž snímač není dostatečně velký, šum na fotkách bude patrný. Všechny snímky nafocené v tomto článku jsem fotil Sigmou 18–35 f/1.8 a Nikonem D7000. Hodnota ISO se pohybovala okolo 1250.
Experimentujte
Jakmile máte všechno připravené, můžete začít experimentovat. Vyzkoušejte si například hru se stíny nebo prodloužení času.
Rovný kouř
Pokud chvíli počkáte a zabráníte proudění vzduchu, můžete vidět, jak jde kouř přímo nahoru. K rozptýlení světla jsem zkusil dát čajovou svíčku do solné lampy.
Využijte stín
Se svíčkou je to stejné jako s jiným zdrojem světla. Pokud chcete nechat vyniknout kouř, dejte ji za objekt. Pokud potřebujete vytvořit stín, dáte svíčku z druhé strany.
Čím bude svíčka blíž vonné tyčince, tím bude stín větší. Malé osvětlení zdi svíčkou vytváří příjemnou vinětaci.
Trochu prodlužte čas
Kouř se hýbe pomalu, ale hýbe. Takže doporučuju jít na nějakou hranici udržitelnosti fotoaparátu. Něco kolem čau 1/30 až 1/15. Nebo vezměte stativ, díky němuž si můžete dovolit nastavit delší čas.
Při použití delšího času bude kouř lehce rozmazaný a začne tvořit elegantní linie. Umělecký záměr lze doladit tím, že z fotky uděláte Low Key, zároveň tím můžete zamaskovat šum.
Důležité je ostřit na špičku vonné tyčinky.
Zkuste makro
Pokud budete chtít zkusit fotit makro, raději si rozsviťte. Nemáte-li (stejně jako já) makroobjektiv a fotíte radši nějakou alternativní metodou, jako je třeba otočení objektivu, budete muset při focení hodně odhadovat. Při svitu svíčky už pravděpodobně dobré snímky nenafotíte vůbec.
Dávejte si také pozor na to, aby hořící konec tyčinky nepoškodil optiku.
V průběhu hoření jsem tyčinku fotil s dlouhým popelem, který odpadl, tyčinka dál hořela, až nakonec zhasla. Vznikl tak „příběh života“ mojí tyčinky.
Dovoněno. Teď je řada na vás
Tyčinka už nehoří, nezbývá než uklidit popel a otevřít okno – to jsem zavřel, protože jsem nechtěl, aby mi na kouř foukalo. A teď mám v pokoji „převoněno“.
Na závěr jsem ještě pořídil poslední fotku spadaného popele:
Vánoční svátky jsou ideální příležitostí k tomu, abyste vytáhli fotoaparát a zkusili si vytvořit originální snímky z pohodlí domova. Nezapomeňte pak výsledné fotky nahrát na Zoneramu nebo se s nimi pochlubit v komentářích pod tímto článkem – vaše nápady mohou být inspirací pro ostatní fotografy.
Zatím zde není žádný komentář.