Video a sound design: Jak vylepšit vaše videa pomocí vložených zvuků
Neodmyslitelnou složkou každého videa je zvuk. Od doby prvního zvukového filmu jsme ušli dlouhou cestu v možnostech dosazení zvuků do videí – takzvaného zvukového designu. Práce se zvukem už dávno není nic složitého, zvládnete to hravě i v Zoner Photo Studiu X. Přečtěte si tipy, jak videím dodat šmrnc pomocí zvuku (a kde zvuky sehnat).
Sound design, nebo česky zvukový design, zahrnuje zvuky, které přidáte do videa. Vhodné zvuky umí vytvořit atmosféru a vést divákovo vnímání směrem, kterým chcete. Představte si záběr na krajinu plnou stromů – divák vidí pouze les, ale když při střihu videa přidáte navíc zvuk ptactva a další zvěře, navodíte v divákovi pocit, že je les plný fauny.
Zvuk dotváří příběh
Krásné na tom je, že realita mohla být taková, že zrovna ten kus lesa, který jste natáčeli, byl obydlen tak maximálně kůrovcem. A v tomto případě nastupuje na scénu právě sound design. Ne nadarmo se říká, že velká část příběhu se tvoří až ve střižně – a právě zvuk se na jeho utváření významně podílí.
Podívejte se na video, kde není jediný zvuk originál. Všechny ruchy, jako je například zpívající ptactvo nebo běh lesem, jsem přidal až v postprodukci v Zoner Photo Studiu X. Bez těchto zvuků by video nemělo ten správný nádech:
Nahrát, nebo přidat při stříhání?
Nejde pouze o přidání ruchu, který by se vztahoval k něčemu, co nevidíme v obraze, ale často může jít i o zvuk něčeho, co divák vidí ve scéně. Možná se ptáte, proč přidávat zvuk někam, kde ho mohu zaznamenat rovnou? Jsou situace, kdy je složité zaznamenávat originální zvuk ve scéně, a tak je prostě jednodušší přidat ho až v postprodukci.
Představte si například basketbalistu, jak hází míč na koš. Máte na výběr ze dvou možností. Buď složitějším způsobem zaznamenáte čistý zvuk propadajícího míče tak, že nenápadně umístíte mikrofon někam poblíž koše, aby nebyl vidět v záběru, nebo jednoduše v postprodukci zvuk přidáte dodatečně.
A co nereálné zvuky?
Další situace může být taková, že zvuk vůbec při natáčení na scéně nezazní, ale přeci jen by zde našel své opodstatnění. Například u rytíře Jedi, který mává světelným mečem. Věřím, že spousta z vás si ten příjemně vibrující zvuk, který byl přidán samozřejmě až v postprodukci, vybaví. Sound design tedy může sloužit jako pomůcka pro navození nějaké atmosféry a podtržení zážitku.
U dalšího příkladu jsem přidal v postprodukci zvuk, který umožňuje pohyb posuvníku v Zoner Photo Studiu X. Jedná se o video tvořené pomocí pohyblivé grafiky, a v tomto případě je práce s dodělanými zvuky nevyhnutelná, pokud chcete, aby video mělo ten správný ráz:
Ovládněte zvuky v ZPS X
Nasnadě je otázka, jak s takovými zvuky pracovat v Zoner Photo Studiu X. Pokud už trošku znáte prostředí střihu videa, víte, že zde máte časovou osu, rozdělenou na osu pro video soubory a osu pro audio soubory.
Osa pro audio soubory je označena písmenem A. Jednoduše přetáhněte požadovaný zvuk ze složky na místo, kde potřebujete, aby ve videu zazněl. Na časové ose můžete audio stopu přesouvat jednoduše myší na jakékoliv místo.
Výhodou střihu v Zoner Photo Studiu X je, že si můžete vytvářet více zvukových či obrazových vrstev. To se vám může hodit v případě, kdy chcete, aby zaznělo ve videu více zvuků v jeden okamžik. Například zvuk ptactva v lese a zároveň probíhající rozhovor, hudba na pozadí apod. Další zvukové stopy přidáte kliknutím na ozubené kolečko a na Přidat zvukovou stopu.
Kde zvuky stáhnout
Určitě velkou většinu z vás, co s ruchy nikdy nepracovala, napadne otázka, jak se k takovým zvukům dostat. V podstatě máte dvě základní možnosti. Ta první spočívá v samovýrobě daného zvuku. Pokud jde o cinknutí skleničky, zaklepání na dveře a podobně jednoduché zvuky, nemusí to být žádný problém. Bude vám stačit pouze přístroj, na který zvuk zaznamenáte (kamera, diktafon či něco podobného) a také kus vaší fantazie a kreativity.
Jsou ale i složitější zvuky. Například zvuk plující válečné ponorky si doma těžko vyrobíte, protože s velkou pravděpodobností doma funkční ponorku nemáte. Naštěstí existuje zkratka v podobě internetových audiobank, kterých v posledních letech vzniklo několik a nabízejí tisíce zvuků, které už za vás vytvořil někdo jiný.
Specializovaných audiobank je celá řada. Z těch neplacených mohu zmínit například Zapsplat, nebo také samotné YouTube má knihovnu, kde najdete nespočet zvuků, ale i hudby. Najdete zde skoro vše. Od základních zvuků z běžného života, po složitější, například zvuk světelného meče, o kterém jsem psal výše.
Dejte svým videím hlas
Líbí se vám myšlenka přidávání zvuků do vašich videí? V Zoner Photo Studiu X je to hračka. Stáhněte si Zoner Photo Studio na 7 dní zdarma a dodejte videím šmrnc pomocí vhodných zvukových stop.
Pavel Hloušek
Dobrý den, mám váš software Zoner Photo Studio X a chtěl bych se zeptat, zda máte jen internetové tutoriály nebo je možné absolvovat i nějaký osobní kurz nebo školu nebo jak to nazvat. Mám na mysli osobně s lektorem. Zajímá mě práce s videem a pro mě by bylo určitě rychlejší se osobně potkat a na příkladech od počátku se to učit než z těch tutoriálů, i když jsou skvělé. Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.
Eva Krušoftová
Zdravím vás, Pavle,
díky za váš dotaz, těší mě váš zájem o funkce týkající se střihu videa v ZPS X. Z toho jak popisujete své potřeby mám pocit, že konzultace prostřednictvím Vzdálené podpory s kolegy z týmu podpory by pro vás bylo přesně to pravé, co říkáte? Zkuste se podívat na volné termíny na: https://www.zoner.cz/podpora/vzdalena-podpora. Věřím, že byste se touto cestou dozvěděl vše, co potřebujete z pohodlí domova.
Mějte se jen a jen krásně
Eva | Redakce Milujmemefotografii.cz