VIDEO: Light painting: když světlo maluje
Light painting neboli luminografie lze jednoduše přeložit jako malování světlem. Je to kreativní fotografická technika, při které pomocí světelného zdroje a dlouhé expozice vytváříte například abstraktní obrazy, světelné portréty, futuristické noční město atd. Kreativitě se meze nekladou.
Základní princip spočívá v tom, že pomocí světelného zdroje osvětlujete scénu, osobu nebo jen kreslíte ve vzduchu, zatímco foťák tento záběr snímá na (velmi) dlouhý čas.
Nastavením dlouhé expozice docílíte rozmazání pohybu, tedy světelných čar.
Můžete kouzlit i s obyčejnou baterkou
Jako světelný zdroj můžete mít světelnou tyč, LED panel, laser nebo obyčejnou baterku. Chybu určitě neuděláte s barevným světlem, které fotce dodá ještě větší šmrnc.
Čím větší tma, tím lépe vynikne světlo. Foťte tedy až po setmění.
Light painting ale není jen o vytváření barevných obrazců, můžete pomocí něj také nasvítit objekt pouze jedním světlem. Potřebujete k tomu:
- fotoaparát s nastaveným dlouhým časem,
- stativ,
- baterku,
- Zoner Photo Studio X,
- a náš videotutoriál.
Princip je jednoduchý. Jedním světlem nasvítíme objekt z různých úhlů a výsledné fotky pak skládáme na sebe pomocí vrstev a masek v modulu Editor.
O malování světlem se také můžete dočíst v naší knížce Fotografův průvodce: Od focení k úpravám. Dočtete se zde celý postup od vyfocení až po závěrečný edit. Takže pokud ještě knížku ve vaší foto knihovně nemáte, určitě si ji pořiďte.
Vyzkoušejte si úpravy svých světelných děl a stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí bez omezení.
Odebírejte náš YouTube kanál, ať vám neuteče žádný z našich videonávodů.
Radek
Hezky názorný postup.
Zbyněk
Mě to tedy přijde zbytečně složité. Pokusy s light paintingem jsem dělal tak, že na začátku expozice odpálím blesk a a pak můžu malovat jak chci dlouho. uvnitř hodím dozadu černý hadr a venku je to jedno. Odpadne mi všelijaké svícení a zbytečná práce s vrstvami. Navíc stín bude tam, kde má být.