VIDEO: Snímky za sekundu
Zvolit správný počet snímků za sekundu a region PAL nebo NTSC při natáčení videa je velmi důležité. Toto nastavení totiž ovlivní vaši následnou práci s videem.
U práce s videi se můžete setkat s nastavením rozděleným do dvou regionů, pro které se používají různé frekvence. Stejně jako se historicky používaly pro obrazové systémy analogového televizního vysílání se u videí setkáváme s formáty PAL a NTSC:
- PAL byl standardem na území Evropy a dodnes využívá frekvenci 25 fps a její násobky, tedy 50, 100, 200 atd.
- Oproti tomu NTSC – americký systém, má typickou frekvenci 24 nebo 30 fps a další násobky, tedy 30, 60, 120, 240 atd. Přičemž 24 fps je užíváno spíše pro kino a 30 fps spíše pro televizní vysílání nebo video.
Díky rozdílným frekvencím se může stát, že filmy, které jdou do distribuce v Evropě, můžou mít o něco kratší stopáž než ty samé filmy, které jdou do distribuce v USA.
Doporučujeme točit do 24, 25 nebo 30 fps. Soubory nebudou zabírat tolik místa a váš počítač s nimi bude pracovat rychleji a pohyb v záběrech bude vypadat nejpřirozeněji.
Budete-li točit do 50 fps, budete mít k dispozici dvojnásobný počet snímků a video můžete zpomalit až na poloviční rychlost a současně mít krásně plynulý obraz.
Pokud máte v plánu videa zpomalovat, natáčejte vždy ve vyšších fps.
Až budete mít natočeno, nezapomeňte svá videa sestříhat v Zoner Photo Studiu X, které si můžete stáhnout na 7 dní zdarma.
A pro stálý přísun užitečných videonávodů odebírejte náš YouTube kanál.
Tomáš Prokeš
Obnovovací frekvence 50 nebo 60 Hz tu byly dlouho před normami PAL a NTSC (na SECAM jste zapomněli, přitom právě ten se používal u nás). Tyto frekvence vycházely z kmitočtu střídavého proudu v síti, protože právě ten se původně používal pro synchronizaci rozmítání obrazu. Normy NTSC, PAL a SECAM přišly až s barevným obrazem a frekvenci pouze „podědily“ po předchůdci, černobílé televizi, podle oblasti, ve které se používaly.
Lang
Stručné, srozumitelné …jistě mnohým pomůže (mě to také pomohlo!). Hezký den přejeme!
Michal
„Natáčejte do 30FPS, protože pohyb v záběrech bude vypadat nejpřirozeněji.“ To jako vážně? To je asi vtip, že? Snad každý, kdo kdy viděl rozdíl mezi 30FPS a více, řekne, že více vypadá lépe – plynuleji a dokáže zachytit mnohem více detailů, zejména při pohybu. Na 24 / 30 FPS trvají jen zatvrzelý h.vada z Hollywoodu, protože jedině to má tu správnou „filmovost“. Se divím, že nenatáčí na 16FPS jako před 100 lety. Není nad to mít 4K+ i v každém telefonu, ale ve filmech místo akčních scén koukat na sekanou šmouhanou. To je plýtvání datovým tokem. Alespoň, že někteří si to uvědomují a občas nějaký film lze vidět i v 60FPS. Doporučuji porovnat…
Martin
Pěkné video, případné pokračování o expozici uvítám!
Zuzka Filip
Není to úplně k tématu tohoto videa, ale šlo by udělat video jak sestříhat video s animacemi?
Moc se mi líbí toto zpracování, k fotografiím návodů máte mnoho, video návodů zatím tak tolik není.
S díky
Zuzka
Eva Krušoftová
Dobrý den, Zuzko,
díky za váš dotaz. Těší mě váš zájem o střih videa v ZPSX. Zkuste se podívat na video o klíčování snímků, ve kterém se animace videa řeší. Věřím, že v něm najdete inspiraci pro střih svých videí.
Mějte se fajn a ať vám neuteče žádný záběr:-)
Eva | Redakce magazínu Milujeme fotografii