Vodní portréty bez extrémní techniky
Focení ve vodě je výzva, ale také je to velká zábava. Rovněž je to velmi lákavé téma. Fotit ve vodě můžete i se základním vybavením a nemusíte se bát, že utopíte sebe nebo foťák. Stačí najít nejbližší rybník nebo řeku, vymyslet si nějaký koncept a můžete začít. Nepodceňte přípravu a nenechte se odradit špatným počasím.
Focení u vody, ve vodě nebo dokonce pod vodou je možné i se základním vybavením. Stačí vám foťák a nějaké “nedlouhé” sklo. Hodit se bude i pomocník, ale není to nutnost. A jako bonus doporučujeme repelent, protože jinak vás u vody hmyzí kámoši snědí za živa.
Příprava vodního focení
Domluvte si modelku nebo modela a vymyslete koncept. Můžete fotit portréty pohádkových postav, mořskou pannu či Ophélii. Romantické portréty nebo těhotenské fotografie. Můžete vyzkoušet dramatické i potemnělé fotky. Jde jen o to, co vám nejvíce sedne.
S sebou si zabalte:
- Oblečení doporučujeme spíše světlé. Jinak by vám modelka mohla splynout s barvou vody, které u nás bývají spíše tmavé a bahnité. Samozřejmě v křišťálových vodách Karibiku by to bylo jiné.
- Ručníky a náhradní oblečení pro vás i modelku. Může se stát, že kvůli dobrému úhlu půjdete do vody i vy.
- Repelent, který byl již zmíněn, rozhodně oceníte. U vody bude opravdu hodně hmyzu. A to může být extrémně nepříjemné.
- Odrazka se může hodit a k ní třeba nějaký pomocník. Je to příjemný bonus, ale není to vůbec nutnost.
Domluvte si vhodný čas, ideální je zlatá hodinka. Focení ve vodě se dají realizovat zejména v létě, pokud kolem sebe nemáte otužilé modely. Večerní hodiny jsou dobré kvůli světlu, ale také kvůli absenci lidí u koupacích ploch, kteří je okupují přes den.
Jakou techniku si vzít s sebou?
Můžete sáhnout i po delším skle. Na některé úhly to bude dobré. Ale pokud chcete fotit ze shora, což se u vody hodně nabízí, nezapomeňte i nějaké ohnisko jako třeba 35 mm nebo 24 mm. Pokud s sebou nebudete mít štafle nebo nevylezete na blízký strom, tak byste mohli být s 50 a více milimetrovými objektivy smutní.
Můžete vzít blesk, pokud s ním umíte a vyhovuje vám, stejně tak ale můžete vzít jen odrazku a využít přirozené světlo. Například pokud budete fotit ze shora modelku, která splývá ve vodě natočená směrem k nebi. Přirozené světlo bude na takový snímek ideální.
Jak na focení?
Nejdříve zjistěte, jaký má modelka s vodou vztah. Můžete fotit i s lidmi, kteří nejsou úplní vodomilové, jen jim dopřejte čas, aby se ve vodě aklimatizovali a zvykli si na netradiční prostředí. Nenuťte je do ničeho náročnějšího.
Tipy, které doporučujeme vyzkoušet:
- Po hladině: foťák přibližte co nejvíce k hladině vody a nechte vodu, aby se vám “rozlila” po celé fotce. Modelku držte uprostřed fotky a nechte vodní horizont fotku rozpůlit. Opatrně, ať vám nějaká ta vlnka foťák nenamočí. Jděte s aparátem tak blízko k vodě, jak jen to jde, ale v bezpečné vzdálenosti.
- Proti západu slunce: pokud je zlatá hodinka, foťte modelku v protisvětle. Světlo se bude ve vodě krásně odrážet a obrázky tak budou nádherně prosvětlené.
- Hoďte vlasy! Modelka může zkusit namočit konečky vlasů a pak hodit hlavou tak, aby letící vlasy i voda vytvořili jakoby kruh kolem modelky. Takovéto fotky jste již jistě někde viděli. Na takové záběry zvolte krátký čas.
- Plovoucí modeka: zkuste modelku položit do vody a vyfotit jí nejdřív po hladině a pak ze shora. Když máte klidnou vodu, tak vám focení po hladině poskytne krásný odraz jakoby zrcadlení.
- Odrazy: Všeobecně vnímejte odrazy a zrcadlení ve vodě, má to velký potenciál na velice originální fotografie. Ať už zrcadlení pouhé tváře nebo celé postavy.
- Ponořte modelku zcela: Zkuste vyfotit modelku, když ponoří tvář jen pár cm pod hladinu. Vy samozřejmě zůstanete s foťákem nad hladinou, ale modelka celá ponořená vypadá nádherně. Musí ale pod hladinou chvíli vydržet, aby se voda přestala vlnit.
Na závěr
Možností je samozřejmě mnohem více, tohle jsou takové základy, se kterými byste si měli vystačit, pokud s takovým focením začínáte. Nebojte se s vodou manipulovat, házet s ní, polévat modelku, rozvířit jí. Foťák držte vždy v bezpečné vzdálenosti a těšte se na fantastické výsledky!
PWC
„Zvolte na ně určitě velice krátký čas a vysoký Shutter Speed.“ 😀
ZONER TÝM
Zdravíme Vás,
díky za připomínku. Tohle nám úplně uniklo a už jsme opravili i pro ostatní čtenáře.
Přejeme Vám mnoho nádherných snímků i na velmi krátký čas:-)
Eva / Redakce Milujeme fotografii