Vyrobte si skener na negativy z krabice od bot
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Leží vám doma ve skříni spousta negativů, které byste si rádi prohlédli i v počítači a rozhodli se, jaké fotky stojí za to vyvolat? Pokud jsou pro vás skenery na negativy příliš drahé, řešení je jednoduché – vyrobte si jeden takový skener z krabice od bot. Je to levné, rychlé a prosté.
Skener na negativy ocení spousta fotografů, kteří mají doma schované negativy ještě z dob, kdy se fotilo na film. Jenže skener není úplně levná záležitost. Naštěstí je tu i jiná alternativa – skener na negativy se dá vyrobit jednoduše z krabice od bot.
Skener funguje na poměrně jednoduchém principu: osvítí „analogovou“ plochu a tu promění v digitální obraz. Takto se skenují dokumenty i vytisknuté fotografie. Film je trochu jiná záležitost. Je poměrně tmavý, takže na to, aby byl pořádně oskenován, musí být osvícený i z druhé strany. K tomu se používají speciální skenery, které mají funkci skenování filmu. Právě z tohoto důvodu budete potřebovat blesk, který negativ osvítí i z druhé strany.
Kromě blesku si však pro výrobu skeneru z krabice připravte i další pomůcky:
- krabici od bot (raději vyšší),
- bílý papír velikosti A4,
- fotoaparát,
- pravítko,
- tužku,
- ořezávací nůž,
- lepidlo
- lepicí pásku.
Upravte krabici
Ze všeho nejdříve je potřeba upravit krabici, do které budete vyřezávat dva otvory – na film a na blesk.
Nejdříve si připravte otvor na fotografické filmy. Ty mají stejně jako čipy zrcadlovek různé velikosti. Proto si nejdříve změřte velikost využitého políčka vašeho negativu. A přesně takový rozměr vyřežte do krabice od bot.
Čím přesnější budete, tím méně práce pak budete mít při editaci fotografie v počítači, protože nebudete muset zdlouhavě ořezávat „hluchá“ místa na digitální fotografii.
V následujícím kroku je potřeba znovu změřit film, ale tentokrát celý. Je to pro to, abyste si mohli k vyříznutému okénku na krabici dodělat „kolejnice“, které vám film budou držet. Film se pak nebude kroutit.
Umístěte „lampu“
To podstatné máte za sebou. V následujícím kroku je potřeba vytvořit zadní světlo, které prosvítí film tak, abyste ho mohli vyfotografovat – tedy oskenovat. Na to použijte blesk, který bude blýskat do krabice a osvítí tak film. Proto změřte rozměr blesku a do zadní části krabice pro něj vyřízněte otvor.
Vytvořte neutrální pozadí
V dalším kroku vložte do krabice neutrální pozadí. K tomu vám poslouží bílý A4 papír. Blesk osvítí jeho plochu a ta tak bude hezky bílá a odrazí dostatečné světlo na to, aby byl film osvícený.
Neblýskejte ale bleskem přímo do filmu, tím byste ho příliš přesvítili. Na fotografii pak kvůli tomu uvidíte jenom výbojky blesku, a ne negativní obraz.
Skenujte
Jestliže už máte vytvořené neutrální pozadí, můžete už do skeneru vložit fotografický film a blesk.
Pak už jen stačí zaostřit fotoaparát na film a vyfotografovat ho. Blesk odpalte pomocí kabelu nebo bezdrátového odpalovače.
Převod do pozitivu
Negativy jste už nafotili. Výsledné fotografie vypadají při náhledu v počítači následovně:
Teď už je jen potřeba převrátit negativ do pozitivu. K tomu využijte Zoner Photo Studio. Použijte funkci Efekty > Negativ. Poté už jenom fotografie dolaďte jako jakýkoliv jiný snímek.
Tipy na závěr
Na závěr připojím pár rad.
- Cloňte – a hodně. Zvýšíte tím hloubku ostrosti, díky čemuž bude film hezky prokreslený.
- Také zkoušejte různé kombinace síly blesku a clony do té doby, dokud nenajdete ideální kombinaci a váš obraz nebude vyvážený.
- Na blesk použijte rozptylku – díky ní bude světlo měkčí. Film pak bude osvícený rovnoměrně po celé jeho ploše.
- Doporučuju taky použít vyšší krabici než nižší. Mohlo by se vám totiž stát, že blesk, který slouží jako lampa, bude zasahovat do filmu a výsledek bude nepoužitelný.
Skeny jako náhled
Takto pořízené fotografie vám mohou sloužit jako náhledy, díky nimž budete vědět, kterou fotku z filmů stojí za to nechat si vyvolat. Fotografie z tohoto domácího skeneru ale můžete publikovat i na internetu. Nezapomeňte je ale nejdřív upravit – především z nich odstraňte prach a podobně. My jsme „oskenovanou“ fotografii schválně neupravovali, abyste viděli, že takový skener má i své nevýhody.
Zatím zde není žádný komentář.