Vytvořte si nouzový stativ z pytlíku
Určitě znáte tu situaci, kdy chcete vyfotit hezký snímek, ale potřebujete k tomu stativ. Jenže ho jako naschvál nemáte zrovna u sebe. Co teď? Improvizujte. Jednoduchý a spolehlivý stativ můžete nouzově vytvořit z něčeho, co je lehce dostupné – třeba z pytlíku s fazolemi, takzvaného „beanbagu“.
Buďte kreativní
Stativ, věčné to dilema. Brát či nebrat? Když si ho zrovna vezmete s sebou, zjistíte, že ho na focení vůbec nepotřebujete a zbytečně se taháte s několika kilogramy navíc. Když ho ale jednou necháte doma nebo si ho nemůžete vzít s sebou třeba kvůli omezené váze do letadla, zjistíte, že by se vám opravdu hodil a že bez něj kvalitní fotky nepořídíte.
Místo naříkání nad vlastním neštěstím a promarněnými záběry ale můžete jednoduše improvizovat a vytvořit si stativ třeba z pytlíku s fazolemi.
Základem je odolnější pytlík. V nouzi postačí i igelitový, ale raději si jich do fotovýbavy přibalte několik – nemusí vydržet tolik co látkové sáčky.
Jako výplň použijte fazole, rýži, čočku nebo cokoliv, co máte zrovna po ruce – třeba písek nebo drobné kamínky. Výplň by však neměla být větší než velikost fazole. Pak bude váš „stativ“ neforemný a těžko budete vytvářet vodorovnou plochu.
Sáček naplňte tak, aby byl téměř plný. Lehce se vám pak bude tvarovat. Poté fotoaparát jednoduše umístěte na pytlík a tvarujte ho tak dlouho, dokud jeho poloha nebude ideální.
Rovnovážná pozice
Nevýhodou tohoto stativu je, že nemá vodováhu, která by vám ukázala, kdy je horizont dokonale rovnovážný. Řada fotoaparátů má ale tuto funkci zabudovanou v sobě. Pokud ne, nevadí – horizont pak můžete narovnat i pomocí Zoner Photo Studia.
Počítejte také s tím, že si s tímto nouzovým stativem nebudete moci upravit výšku, ze které budete fotografii pořizovat. Pokud nebudete mít poblíž nějakou lavičku nebo zídku, budete muset beanbag položit na zem.
Další užitečné tipy
Pokud máte váš nouzový stativ položený na zemi, fotografujte nikoliv pomocí hledáčku, ale pomocí displeje. Nebudete si tak muset lehat na špinavou zem nebo si tím ničit záda.
Hodit by se vám mohla i dálková samospoušť, díky níž nemusíte mačkat spoušť přímo na fotoaparátu – dotykem byste totiž mohli fotoaparátem pohnout, vychýlit ho ze své původní pozice a tím rozmazat snímek nebo změnit kompozici.
Na focení delších časů, autoportrétů a intervalových snímků používejte časovač, který zajistí prodlení – fotoaparát se pak stihne ustálit a vrátit do původní polohy. Fotografie tak díky tomuto malému triku budou ostré.
S beanbagem můžete také objevit nové perspektivy, které jste předtím přehlíželi. Vaše fotografie tak dostanou nový rozměr.
Nemusíte fotit jen ze země. Provizorní stativ můžete položit na lavičku, stůl nebo nějakou další rovnější plochu, na kterou se dá fotoaparát stabilně položit.
Beanbag ocení hlavně fotografové na safari. Pytlík jednoduše přehodí přes rám nebo opřou o okno auta a položí na něj těžký teleobjektiv. Získají pak dobrou stabilitu a nebolí je ruce.
Nedokonalý, ale efektivní
Přestože beanbag má oproti stativu řadu nevýhod, může vám v řadě případů zachránit záběr. Ne vždy si totiž můžete vzít stativ s sebou. Beanbag je efektivní a levné řešení. Je důležité umět improvizovat a řešit problémy, kterým se při fotografování nevyhnete.
Zatím zde není žádný komentář.