Ze zrcadlovky na bezzrcadlovku. První dojmy?
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Po zrcadlovce jsem vyzkoušel bezzrcadovku a byl jsem mile překvapen ovládáním fotoaparátu, výstupem a rozměrem, jeho vysokou funkčností a praktičností. Každé pro však má i své proti. Tady je taková „minirecenze“ toho, jak se mi s bezzrcadlovkou pracovalo.
Původně jsem chtěl bezzrcadlovku od Fujifoto vyzkoušet na dovolené na italské Elbě, ale kvůli velkému zájmu o tyto fotoaparáty jsem se k ní nestihl dostat ještě před odjezdem. Proto jsem nakonec na ostrov bral zrcadlovku.
I když patřím k těm fotografům, kteří si nepotrpí na všechny možné technické vymoženosti – v podstatě mi stačí tělo fotoaparátu a střední pevný objektiv –, obrovské teplo, hornatý profil ostrova a nedostatek vody si vyžádal své. Těžkou zrcadlovku se mi s sebou tahat moc nechtělo.
Proto jsem na Elbě vyfotografoval jenom několik fotografií digitální zrcadlovkou. I přestože moje sestava zrcadlovky byla velmi okřesaná, fotoaparát byl i tak nekompaktní a těžký.
Navíc fotografie je o světle. A světlo přes den bylo poměrně silné, takže vyfotografovat světelně zajímavou fotografii a využít tak velký potenciál zrcadlovky byl velmi obtížný až téměř nemožný úkol.
Řešení bylo zcela logické a očekávané. Zrcadlovka zůstala zrcadlovkou a už jsem ji s sebou více nebral.
Začal jsem používat mobilní telefon, který zvládne vyfotografovat hezkou fotografii, když má dostatek světla. A pokud dodržíte základní kompoziční pravidla, snímek trochu doladíte v Editoru ZPS, může mít fotografie i větší potenciál. V zásadě však platí, že na dovolenkovou dokumentační fotografii typu „byli jsme tady“ lepší mobilní telefon nebo kompakt úplně stačí.
Bezzrcadlovku na testování od Fujifoto jsem si vyzvedl až po mém návratu z dovolené. I když jsem ji s sebou nevzal na Elbu, rozhodl jsem se ji i tak otestovat – hlavně proto, abych věděl, jak jsou bezzrcadlovky praktické. To, jak fotoaparát fotografuje, se dá poměrně snadno zjistit z technických recenzí, ale ty nejsou moc pro mě. Mě totiž zajímá spíš pocitová a praktická stránka fotoaparátu. Jednoduše jsem chtěl vědět, jak moc dobře se s ní fotí a jestli je fotografování s bezzrcadlovkou lepší než se zrcadlovkou.
Jak už název „bezzrcadlovka“ napovídá, hlavní rozdíl mezi bezzrcadlovkou a zrcadlovkou je v absenci zrcadla. Díky tomu je bezzrcadlovka mnohem menší a lehčí. U většiny modelů bezzrcadlovek se obraz přenáší na matnici nebo displej elektronicky, ne opticky jako u zrcadlovky. Výhoda optického přenosu obrazu na matnici zrcadlovky je ta, že záběr vidíte reálně. U elektronického hledáčku vidíte to, jak fotografie bude vypadat po zmáčknutí spouště i s expozicí, odlesky a podobně. Bezzrcadlovky však můžou mít problémy při zlých světelných podmínkách.
První dojem
Když jsem otevřel malou krabici, ve které byla ještě menší kovová krabička s nápisem X-E2, na první dojem vypadala mnohem lépe než na obrázku nebo za výlohou v obchodě. Kvalitní a precizní konstrukce, váha „tak akorát“, nápis Made in Japan, ovládací prvky vyvedené na venek fotoaparátu a velmi intuitivní rozmístění tlačítek.
Zařídil jsem si ještě setový neboli základní objektiv 18-55 se světelností F2,8-4, který mě také velmi mile překvapil. Když jej porovnám se setovými objektivy značek Canon nebo Nikon, je tento „seťák“ úplně někde jinde.
Fotoaparát je ohmataný, objektiv založen. Zde musím poprvé přimhouřit oko, protože se mi fotoaparát se setovým objektivem zdá dosti velký. Nedosahuje samozřejmě velikosti zrcadlovky, ale do kapsy se nevleze. Fotoaparát se také drží jinak než zrcadlovka – kupodivu docela příjemně, protože není tak mohutný.
Výhodu mají pravoocí fotografové, protože elektronický hledáček je na levé straně fotoaparátu, tudíž si nebudou muset utírat otisky nosu z displeje po každé exponované fotografii.
První zapnutí a podrobnější prohlédnutí
„Nikoňáci a Canoňáci“ můžou být na první pohled zmatení tím, že chybí kolečko režimů. Fuji to však vyřešilo elegantně.
Pokud chcete plnou automatiku nebo režim P, nastavte objektiv do polohy A – automatika. Teď máte plně automatický režim. Režim S zvolíte tak, že vrchním kolečkem si určíte zvolený expoziční čas, a objektiv umístíte do polohy A – automatická clona.
Asi nejpoužívanější režim priorita clony A vyberete tak, že čas nastavíte na automatiku, a clonu si jednoduše navolíte na objektivu. Téměř stejně jako na starých klasických plně manuálních fotoaparátech. Manuál nastavíte tak, že na kolečku pro čas zvolíte dobu expozice.
Někomu se to může zdát jasné, mně však kvůli zvyku ze zrcadlovek Canon a Nikon chvíli trvalo, než jsem na to přišel. A myslím, že nebudu sám.
Postřehy
Po několika expozicích a nastavení funkcí a barev přejdu k několika mým postřehům.
Bál jsem se elektronického hledáčku – přece jenom zrcadlovky mají zrcadlo –, ale můj strach byl zcela neopodstatněný. Naopak ho beru jako výhodu, protože vidím, jak fotografie bude vypadat (barva expozice, dokonce odlesky) ještě před zmáčknutím spouště. Fotografie pak nevyžadují hned následnou kontrolu, můžete se věnovat fotografování dál, protože víte, jak je fotografie exponovaná (světlá nebo tmavá), dokonce se zobrazuje i histogram. Takže fotografii si doladíte ještě před tím, než ji vyfotografujete a nepotřebujete se k ní vracet.
Expozici v režimu priority clony dolaďujete palcem pomocí kolečka pro ovládání EV.
Další příjemné překvapení je zabudovaná vodováha, díky níž vaše fotografie nebudou „padat“. Vodováha je poměrně výrazná, ale nijak při fotografování neruší. A dá se vypnout.
Za tu krátkou dobu si pochvaluju i funkci auto ISO, protože díky ní je fotoaparát pohotovější a je „vždy připraven“ k expozici. Nastavíte minimální a maximální hodnoty a můžete bez obav fotografovat. Za nejideálnější a nejpohotovější kombinaci pro zkušenější fotografy považuju kombinaci režim priorita clony, auto ISO s nastavením dobou nejdelší expozice od 1/160 a kratší (kvůli pohybu) a hodnot ISO od 200 do 6400. Vysoké hodnoty ISO se nemusíte bát, je to daleko lepší než použití blesku. Neztratíte totiž atmosféru fotografovaného místa.
Lehčí a nenápadnější
Z fotografování mých známých a přátel jsem byl zvyklý, že téměř vždy ucuknou pohledem, když se na ně dívám přes zrcadlovku. U „fujiny“ jsem to pociťoval také, ale díky její velikosti v mnohem menší míře než u „zrcadla“. Zřejmě to bude tím, že lidem fotografování před displej nepřipadá tak profesionální než fotografie jako hledáček zrcadlovky.
Díky této výhodě jsem mohl vyfotografovat daleko více momentek než předtím. Nikoho ani nenapadlo, že fotím reportáž. Velmi příjemné zjištění.
Pokud s fotoaparátem a setovým objektivem fotografujete déle, velikost objektivu, kterou jsem avizoval v úvodu článku, nebude překážkou, a fotoaparát začnete brát všude s sebou. Konec konců, nejlepší fotoaparát je ten, který máte u sebe. Tím pádem vám neunikne tolik fotografií.
S bezzrcadlovkou udělám daleko více fotografií než před tím, a to jen proto, se fotoaparát lépe nosí a není tak nápadný. Já však fotografuji hlavně stylizovanou fotografii, proto jsem chtěl fotoaparát zkusit i v tomto žánru.
Fuji a stylizovaná fotografie
Fotoaparát obstál i ve stylizovaných fotografiích. Je jasné, že výstupy z něho nebudou takové jako z moderní full frame zrcadlovky a pevného objektivu. Nicméně jsou to výstupy velmi dobré a téměř překvapivé. Jedinou výtku mám k tomu, že baterie nevydrží tolik záběrů jako u zrcadlovky, proto je dobré si pořídit hned i záložní.
Nižší váha, daleko menší rozměry, nenápadnost – to jsou hlavní plusy bezzrcadlovky. Výstupní snímky jsou zhruba na stejné úrovni jako u zrcadlovek střední třídy. Ve prospěch zrcadlovek však hraje vyšší výdrž baterie a širší výběr objektivů.
Každý fotograf má však jiné priority, je proto dobré si každý fotoaparát „osahat“ a teprve pak se rozhodnout. Případně mít oba typy.
Pokud se tedy nevěnujete profesionálnímu fotografování, v níž snímky pod lupou zkoumají renomovaní kritici, nemusíte se výstupu z této malé krabičky vůbec bát. Pravdou je, že jsem tyto fotografie fotografoval „pouze“ se setovým objektivem a neměl jsem k dispozici portrétní pevný objektiv.
Sečteno a podtrženo
Přechod ze zrcadlovky na bezzrcadlovku vnímám velmi pozitivně, protože mi velikost fotoaparátu přináší nové možnosti, které jsem před tím neměl. A to nejenom díky tomu, že je jeho nošení podstatně praktičtější, ale i díky tomu, že jste mnohem nenápadnější, a tak zachytíte fotografie, které byste se zrcadlem nezachytili kvůli tomu, že si vás lidi všimnou.
Fotoaparát rozhodně doporučuju lidem, kteří rádi fotografují ulici, reportáže, a lidem, kteří fotoaparát nepustí z ruky. A také cestovatelům. Zrcadlovky se však nevzdám, jenom budu fotografovat i v době, kdy je zrcadlovka doma.
Zatím zde není žádný komentář.