Zábava i romantické portréty. Podívejte se, co nabízí zimní focení dětí
Sníh a mráz nebývají vítanými společníky při fotografování. Přesto mohou přispět k zajímavé atmosféře vašich snímků. Nenechte se odradit nepohodlím a vypravte se do zimy lovit okamžiky společně s dětmi. I zimní focení dětí vám dokáže přinést zajímavé fotografie.
Značná část dětských snímků vzniká v období, kdy je slunečno a teplo. Počasí nahrává dětským aktivitám ve vodě nebo na hřišti a dlouhé dny snadno využijí i fotografové.
V zimě je mnoho fotografů raději v teple svého ateliéru a vytáhnout fotoaparát ven stojí značné úsilí. Daní za komfort ateliéru je ale určitá ztráta přirozenosti a bezprostřednosti. Srovnávat bílý papír se zasněženým kopcem za domem jednoduše nelze. Jak tedy na fotografování dětí v zimě?
Hry a dovádění ve sněhu
Stavění sněhuláků, koulování nebo válení se ve sněhu, to vše může být objektem vašeho fotoaparátu. Děti se velmi rády nechají do těchto radovánek zatáhnout, pokud je přímo nevyvolají.
Použitím širšího (reportážního) ohniska dosáhnete toho, že případní diváci budou vtaženi do děje. Na druhou stranu musíte být ostražitější před létajícími sněhovými koulemi, které můžou trefit váš objektiv. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že fotografovat se už po takovém zásahu nedá.
Romantické portréty
Malé i větší dívky se rády proměňují v křehké kouzelné bytosti. Zasněžená krajina vybízí k jemně laděným fotografiím typu high key. K tomuto stylu přizpůsobte i výběr oblečení (romantické nebo elegantní, ve světlých barvách).
Krásnou atmosféru navodí padající sníh, slunce ve vlasech nebo rozsvícená světla v pozadí. Pracujte s delším ohniskem a otevřenou clonou.
Sportovní aktivity
Nezapomeňte zachytit ani sportovní úspěchy svých dětí, třebaže jsou ještě v začátečnické fázi. Právě momentky typu „první sjezd na lyžích“ postupem času oceníte nejvíc.
Pamatujte na kompoziční pravidla i na to, že pohyb můžete buďto zastavit (fotografie pak bude působit staticky), nebo zdůraznit delším expozičním časem.
Zimní focení dětí má i svá úskalí. Mimo zmrzlých prstů si musíte dávat pozor na dva problémy:
Expoziční chyby při focení v zimě
Pokud máte do záběru zakomponovaný sníh, hrozí jak přeexpozice, tak podexpozice snímku. Velkou měrou záleží na tom, kolik bílá plocha zabírá místa.
Vyplňuje-li sníh skoro celý rámeček obrazu, je to pro expozimetr fotoaparátu informace, že scéna je středně šedá, jen na ni svítí hodně světla. Scénu proto podexponuje.
K přeexpozici může dojít v opačném případě. Tedy pokud rámeček obrazu vyplňují tóny tmavší než středně šedé.
Při fotografování na sněhu dochází často také k lokálním přepalům, a to zejména v situaci, kdy na část zasněžené plochy zasvítí slunce. Řešení obou situací spočívá v kompenzaci expozice a sledování histogramu společně se zapnutou funkcí na kontrolu přepalů.
Snímky pak můžete upravit také v Zoner Photo Studiu. Zpravidla pomůže úprava vyvážení bílé nebo třeba vylepšení expozice.
Kondenzace vlhkosti
Dalším úskalím zimního focení dětí jsou nevyrovnané teploty venkovního a vnitřního prostředí. Při přechodu ze zimy do tepla kondenzuje voda na povrchu i uvnitř fotoaparátu, což není pro elektroniku nic dobrého.
Fotoaparát ochráníte třeba tak, že ho před vstupem do místnosti zabalíte do igelitové tašky. V ní ho pak nechte minimálně půl hodiny až hodinu.
Zimní focení dětí bez sněhu
Fotografy (a nejen je) může trápit ještě další problém: zima bez sněhu. Zatímco zasněžená krajina je velmi fotogenická a nabízí spoustu možností pro dětské řádění, zimní scenerie bez sněhu bývá zašedlá, nudná a depresivní. I v tomto případě si můžete focení užít.
Berte rozmary počasí jako příležitost k vytvoření nevšedních snímků. A využijte ve svých fotkách melancholie zamračených dní i téměř monochromatické krajiny s holými stromy, občasného deště, mlhy i větru.
Ne nadarmo se říká, že nejlepší snímky často vznikají ve špatném počasí.
Zatím zde není žádný komentář.