Zpřesnit výběr: Jak na fotkách snadno pracovat s vlasy, srstí a složitými okraji
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Jsou situace, kdy potřebujete změnit pozadí za osobou či zvířetem nebo naopak pracovat pouze se složitým motivem v popředí. Funkce Zpřesnit výběr v Zoner Photo Studiu vám ušetří spoustu času při výběru květin, postav a dalších prvků s členitými okraji.
Ukažme si to na příkladu lva. V původním obrázku ho vidíme na hnědém písečném pozadí. Pokud bychom chtěli vybrat lva (a změnit za ním pozadí) Magnetickým lasem, dopadne výsledný výběr dost mizerně. Výběrovým štětcem vznikne lepší, leč stále dost neuvěřitelný výsledek. Funkce Zpřesnit výběr pak umožní vybrat skutečně jenom lva s hřívou a ne jeho okolí.
Jak funkce Zpřesnit výběr pracuje
Každý výběrový nástroj (základní výběry, kouzelná hůlka, magnetické laso i výběrový štětec) nabízí funkci Zpřesnit výběr, která vyhledává v současném výběru okraje a upravuje podle nich výsledný výběr. Zpřesnění výběru naleznete v panelu s parametry každého výběrového nástroje.
Pod kontrolou máte:
- v jak velkém okolí původního výběru program hledá – Poloměr
- jak výrazně odlišuje motiv od okolí – Kontrast
- jak zahlazuje výsledný výběr – Vyhlazení
V návodu si ukážeme, jak jednotlivé parametry ovlivňují výsledek.
Začínáme se základním výběrem
Nejlepších výsledků dosáhnete u obrázků, kde je jasně patrný rozdíl mezi motivem (srst, vlasy, květina) a pozadím, a zároveň je motiv dobře zaostřený a v dostatečné kvalitě. Málo kontrastní fotky s rozostřeným okrajem vybíraného motivu a nízkou kvalitou nejsou pro tento postup vhodné.
Otevřete si vámi vybranou fotku v Editoru, zvolte oblíbený výběrový nástroj, například Výběrový štětec (Shift+Q), a nahrubou označte motiv. Platí, že čím přesnější výběr provedete, tím rychleji se doberete k výsledku.
Režimy překrytí výběru
Pro lepší kontrolu nad tím, co skutečně vybíráte a co zůstane bokem, slouží v Zoner Photo Studiu režimy překryvu výběru (a také masky, ale o tom jindy). Najdete je vpravo nahoře pod výběrem modulů.
Nás nyní bude zajímat režim Černá a bílá. Vybraná místa se zobrazí bíle, nevybraná černě. Různé stupně šedi znázorňují míru zahrnutí do výběru, pomohou s přirozenějším dojmem z finálního výběru a odhalí případné chyby, které by pak ovlivnily výsledek. Doporučuji vám také zrušit volbu Zobrazit obrys výběru, která vypne „běhající mravence“ kolem výběru a umožní vám detailně zkontrolovat jeho hranice.
Podívejte se na svůj výběr a doplňte do výběru štětcem místa, která jste mohli minout.
Zpřesňujeme výběr
V takto nachystaném prostředí zpřesníme náš dočasný výběr.
- První na řadu přijde parametr Poloměr – určuje, jak daleko od původní hranice „černá-bílá“ má program hledat okraje motivu (v tomto případě hlavně hříva lva).
- Vyšší hodnota parametru Kontrast řekne programu, že má jasněji odlišit zlatou hřívu lva od pískového pozadí.
- Parametr Vyhlazení nebudeme nyní používat, protože plánujeme s obrázkem dále pracovat.
Překonejte silnou touhu posunout jezdce parametrů až zcela doprava – jedná se o první zpřesnění a program může vytvořit příliš ostré okraje, které pak ve výsledku nebudou vypadat dobře. Místo toho pomocí Výběrového štětce (pamatujte, stále pracujeme s výběrem) odstraňte z výběru okolí, které do něj nepatří. A naopak přidejte zpět části lva, které může program na základě jasu a kontrastu považovat za okolí.
Tímto zpřesněním pomůžete programu pochopit, které části si přejete vybrat a které nikoliv. Opět platí, že důkladnější dočištění přinese přirozenější výsledek.
Po dočištění aplikujte znovu funkci Zpřesnit výběr – program teď již má lepší představu o tom, co je lev a co je pozadí. V závislosti na tom, jak odlišné bude nové pozadí, je potřeba tento krok zopakovat vícekrát (zpřesnit výběr a následně dočistit).
V průběhu úprav si můžete volně přepínat režim překrytí například na Pouze výběr na černé nebo Pouze výběr na bílé – odhalíte tím případné nedokonalosti výběru a pomocí výběrového štětce je napravíte. Obě krajní možnosti – černé i bílé pozadí – jsou nekompromisní vůči nedokonalostem ve výběru, ale ve většině reálných situací není potřeba výběr řešit do absolutních detailů.
Uložení výsledku do masky vrstvy
Doposud pracujeme stále s výběrem (i když jsme si „pochodující mravence“ skryli). Nyní výběr převedeme na masku vrstvy (koukněte do návodu, jak pracovat s maskami). Klikněte pravým tlačítkem myši na název vrstvy se lvem a vyberte v menu masky Odkrýt výběr – tím se aktuálně vybraná část obrázku převede na masku.
Poté ještě zrušte překrytí výběru, které už teď nepotřebujete. Vložte další vrstvu s obrázkem ze souboru, přesuňte ji za vymaskovaného lva a výsledek bude vypadat jako na následujícím obrázku.
Několik tipů na závěr
U složitějších výběrů se vyplatí postupovat po částech a výsledky jednotlivých výběrů ukládat do masky. Masku pak můžete kdykoliv přidat k výběru a výsledek opět uložit do masky.
Tímto způsobem se také kdykoliv vrátíte ke zpřesňování výběru – stačí uloženou masku načíst jako výběr pomocí kontextové nabídky Maska > Přidat masku k výběru a v něm pak pokračovat ve zpřesňování.
Někdy se vlivem techniky focení může stát, že ani pečlivé a opakované zpřesnění výběru nevede k požadovanému výsledku a (například) mezi vlasy stále prosvítá původní pozadí. V takovém případě zkuste výběr zmenšit (Menu > Výběr > Upravit výběr a zde posuvník Zmenšit/zvětšit).
Každý snímek vyžaduje individuální přístup, ale základní principy teď znáte, proto se můžete vrhnout na úpravy.
Zatím zde není žádný komentář.