Jak fotit stáří krásně aneb život psaný vráskami
Stáří bylo vždy vděčným tématem fotografie. Slavní fotografové, jako například Yousuf Karsh nebo Irving Penn se zkušenost a zážitky, které má člověk vepsaný do své tváře nikdy nesnaží zakrýt. Naopak jej ještě zdůrazňují použitím rafinovaného světla, jakoby vyprávěli opravdový příběh. Jak si může fotograf poradit s tématem stáří s noblesou?
Ve své volné i profesionální tvorbě jsem pracoval s mnoha staršími lidmi. A to nejen ve vyspělých zemích, ale často i na velmi odlehlých místech, kam se turisti běžně nedostanou. Pokusím se s vámi podělit o své zkušenosti, které by vám mohly být vodítkem, jak uchopit téma stáří na fotkách a jak zachytit člověka, který toho už mnoho prožil.
Klasický portrét: mluvte a ptejte se
Pojďme si nyní povídat hlavně o klasických portrétech. Dialog je rada, která platí pro portréty obecně, ale u starších lidí nabývá ještě většího významu. Komunikace je obzvlášť důležitá, pokud používáte umělé osvětlení a osoba je v obležení světel a fotoaparátu. Nezřídka se na začátku fotografování setkáte s námitkou ve stylu „na mně už není co fotit, najděte si mladší objekt“. Proto starší lidi vždy uklidňuji, že i vrásky jsou krásné a často zajímavější než obličej plný make-upu.
Pak se komunikaci snažím přesměrovat na jiná témata – na rodinu, zahradu, dům a osobní zájmy. Staří lidé se většinou rádi rozpovídají o mnohých tématech a pomáhá jim to zapomenout na samotné fotografování. Buďte ale připraveni i na to, že celé focení skončí odmítnutím. Netlačte na pilu a vždy toto rozhodnutí respektujte.
Reportáž: buďte nenápadní
Druhou možností je fotit staršího člověka u aktivit, které běžně dělá. To už se od statického portrétu posouváme víc k reportáži a může z toho být přirozenější a uvolněnější fotka. I v tomto případě je třeba s člověkem komunikovat a zajímat se.
Není na škodu nechat dotyčného obklopit se rodinou, případně zvířaty, se kterými může interagovat.
Tato možnost je však svým způsobem mnohem složitější než klasický portrét. Musíte totiž zohlednit a sladit hned několik faktorů – výraz portrétovaného, světlo a pozadí.
Buďte v každém případě respektující
Před jakýmkoliv focením staršího člověka si s ním popovídejte ještě dřív, než vytáhnete samotný foťák. Zeptejte se jich, zda existuje něco, co by nemělo být na fotografii zachyceno. Vysvětlujte naopak co, jak a proč chcete mít na fotce zachycené. Je to důležité, protože mnoho starších lidí už nedrží krok s vývojem digitálních technologií a mohou mít strach z toho, jak budou jejich fotografie použity. Vždy se proto ujistěte, že se budou cítit pohodlně a bezpečně.
Zatím zde není žádný komentář.